Johannes Kepler Kimdir? Büyük Bir Bilim İnsanının Kısa Biyografisi...

Johannes Kepler Kimdir? Büyük Bir Bilim İnsanının Kısa Biyografisi... Vins-emotions
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
18,504 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Gökleri ölçüp biçerdim, şimdi ise Dünya'daki gölgelerin boyunu ölçüyorum. Zihnim göklere aittir, vücudumun gölgesi ise toprağa...

Johannes Kepler

Kopernik ve Galileo ile birlikte Rönesans’ın en büyük gök bilimcilerinden olan Kepler, 17. yüzyılın bilimsel devrimine büyük katkı sağlamış ve ondan sonraki dönemlerde keşfedilen önemli fizik yasalarının temellerini atmıştır.

Kepler, 21 Aralık 1571’de, Almanya’nın güneyinde insanların özgür düşünce arayışında oldukları bir dönemde dünyaya geldi. Çocukluğunda yaşadığı görme konusundaki sıkıntılar nedeniyle göz ile ilgili çalışmalar yapmaya başladı ve böylece göz ile ilgili optik çalışmaların ilk adımını atmış oldu.

Reklamı Kapat

Göz bebeğinden geçen ışınların nasıl kırıldıklarını ilk açıklayan kişi olan Kepler, görme sorunu yaşanmasının görüntünün, retinanın arkasına ya da önüne geçmesiyle olduğunu ortaya attı. Bugün, modern biyoloji bilgilerimiz sayesinde bu tespitin tamamen doğru olduğunu biliyoruz.

Bu, Kepler'in optik alanında yaptığı tek çalışma olmayacaktı. İnsan gözünün kusurları üzerine kafa yoran Kepler, gözün evriminde oluşan hatalardan aldığı ilham ile gelecekte çok daha etkili teleskop mercekleri geliştirecekti.

Kraliyet Matematikçisi Kepler

Kepler’e göre tanrı bir matematikçiydi. Evren, matematiksel bir düzenle oluşturulmuştu.

Matematiğe olan ilgisini ve dehasını astronomide kullanmayı başardı. Çalıştığı okulun kapanmasıyla sonrasında, dönemin astronomi uzmanı ve asilzade Tycho Brahe’den asistanlık teklifi aldı. Eşi ve çocuğu ile birlikte yaşadığı şehirden ayrıldı. 29 yaşında asistanı olduğu Brahe tarafından kendisinden verilen ilk iş, Mars’ı incelemekti.

Fakat kendisine nazaran gösterişli bir hayat süren ve çalışmaları konusunda iş birliğine pek yanaşmayan Tycho ile istediği gibi anlaşamadı. Kraliyet Matematikçisi olarak kabul edilen Tycho’nun Kepler’e ihtiyacı vardı ve onu karşısında bir rakip olarak istemiyordu. O nedenle ikili birlikte çalışmaya devam etti; fakat Tycho’nun ölümü sonrasında tüm çalışmaları ve saygın unvanı Kepler’e kalmış oldu. Artık Kraliyet Matematikçisi, Kepler’di.

Gezegensel Hareket Yasaları

Kepler, Tycho ile çalıştığı dönemlerde Mars’ın yörüngesini belirlemeyi başarmıştı. Daha sonradan geliştirdiği gezegensel hareket yasaları, gelecekte Newton’un evrensel yer çekimi kuvvetine dayanak sağlayacaktı.

Bu üç yasa şu şekildedir :

 1. Her gezegen, bir odağında güneş olmak üzere ,güneş etrafında bir elips üzerinde döner.
 2. Güneşten gezegene uzanan yarıçap vektörü, eşit zaman aralıklarında eşit alan süpürür.
 3. Herhangi iki gezegenin periyotlarının kareleri, onların yörüngelerinin yarı-büyük-eksenlerinin küpleriyle orantılıdır.

İlerleyen Yıllar

Hayatının geri kalan kısmında çalışmaları hakkında kitaplar yazıp, keşfettiği bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde, Tycho’nun belirlediği 777 yıldıza ek olarak 228 yeni yıldız keşfetmiştir.

Reklamı Kapat

Çalışmaları, bir noktadan sonra kiliseyi rahatsız etmeye başladı. Bunun üzerine yargılanan Kepler, Lüteryan kilisesi tarafından aforoz edildi. Böylece hem Kraliyet Matematikçisi unvanını, hem de yaşadığı şehri arkada bırakmak zorunda kaldı.

Daha sonrasında Silezya’da bir yıl çalıştıktan sonra Almanya’nın Regensburg kentine geldi. Alman matematikçi ve astronom Johannes Kepler, bilimde yarattığı devrimden sonra, 15 Kasım 1630’da hayata gözlerini yumdu. Belki de tüm çalışmalarını, Joannis Kepleri Astronomi Opera Omnia başlığıyla yayımlanan eserindeki şu sözleriyle özetlememiz mümkündür:

Düzgün bir deney yapmaksızın, hiçbir sonuca varamayız!
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Bilim Budur! 8
 • Muhteşem! 4
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • R. Feynman. (2019). Fizik Dersleri Cilt 1 - Mekanik, Işınım, Isı. ISBN: 6051713441. Yayınevi: Alfa Yayınları.
 • Wikipedia. Johannes Kepler. (03 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 04 Haziran 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 18:23:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/559

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tekillik
Malzeme
Doğa Yasası
Genetik Müdahale
Ana Bulaşma Mekanizması
Cinsiyet Araştırmaları
Sosyal Mesafelendirme
Uzay
Hücre
Manyetik Alan
Canlılık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
İnfografik
Habercilik
Özel Görelilik
Anne
Kas
Sosyal
Fosil
Abiyogenez
Sağlık Personeli
Modern
Hız
Doğa Gözlemleri
Türlerin Kökeni
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku