Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!

JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!
3 dakika
3,620
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, tıpkı gerçek gibi bölünebilen ve çoğalabilen tek hücreli sentetik bir organizma oluşturdu. Bu keşif, araştırmacıların bir gün sentezlenmiş hücrelerden mini bilgisayarlar ve küçük ilaç üretici "fabrikalar" yapmalarına yardımcı olabilir. Elbette, böyle bir şeyin gerçekleşmesi uzun yıllar alacak.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nde (İng: National Institute of Standards and Technology - NIST) Hücre Mühendisliği Ekibi’nin lideri ve makalenin baş yazarı Elizabeth Strychalski şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzyılda biyoloji, günlük yaşamlarımızı birçok yönden potansiyel olarak daha iyi hale getirebilecek.

Örneğin, Strychalski ve meslektaşları, çevreden ölçümler alabilen, yakındaki asitliği, sıcaklığı ve oksijen seviyelerini tespit edebilen canlı sensörler tasarlamayı planlıyor. Bu sensör hücreleri, belirli ürünler, yani ilaçların yapımı için de üretilebilir ve potansiyel olarak insan vücudunun içine yerleştirilebilir. Strychalski, şöyle anlatıyor:

Hücre, bir hastalık algıladığında, ona tedavi uygulayabilir ve hastalık daha uzun sürdüğü zaman, iyileştirmeyi bırakabilir. Diğer hücreler laboratuvarda yetiştirilebilir ve verimli bir şekilde gıda ve yakıt ürünleri üretmek için kullanılabilirken, diğerleri moleküler ölçekte hesaplama işlevlerini yerine getirmek için yapılabilir.

Yine de tüm bunlar, gelecek için olası senaryolar. Bunları gerçekleştirebilmek için bilim insanlarının, sentetik organizmalarla genleriyle oynamadan önce, hücrenin gizemlerini temel bir düzeyde çözmeleri gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni çalışmada, Strychalski ve meslektaşları bu hedefe doğru bir adım attılar ve sonuçlarını Cell dergisinde yayınladılar.[1] Scientific American'ın bildirdiğine göre, buna 2016 yılında oluşturulan ve yalnızca 473 gen içeren JCVI-syn3.0 adlı mevcut bir sentetik hücre ile başladılar.[2] Karşılaştırabilmeniz için, Escherichia coli bakterisi yaklaşık 4.000 gene sahiptir.[3]

JCVI-syn3A adı verilen yeni bir sentetik organizma, normal hücreler gibi bölünmesine yardımcı olan yedi anahtar gen içerir.
JCVI-syn3A adı verilen yeni bir sentetik organizma, normal hücreler gibi bölünmesine yardımcı olan yedi anahtar gen içerir.
Live Science

Bu çıplak hücre, cinsel yolla bulaşan bir mikrop olan Mycoplasma genitalium bakterisinden üretildi ve bilim insanları, kendi doğal DNA'sını çıkararak bunu kendi oluşturdukları DNA ile değiştirdiler. JCVI-syn3.0'ı oluştururken bilim insanlarının amacı, bir hücrenin hayatta kalması ve normal şekilde çalışması için hangi genlerin kesinlikle gerekli ve hangilerinin gereksiz olduğunu öğrenmekti.

Ancak JCVI-syn3.0, proteinler oluşturabilir ve DNA'sını sorunsuz bir şekilde kopyalayabilirken, minimalist hücre, düzgün kürelere bölünemedi. Bunun yerine, gelişigüzel bölünerek, birçok farklı şekil ve boyutta yavru hücreler üretti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Strychalski ve ekibi, çıkarılmış genleri hücreye geri ekleyerek bu sorunu çözmeye koyuldu. Yıllarca süren çalışmaların ardından, bilim insanları toplam 492 gen içeren JCVI-syn3A'yı üretti. Bu genlerden ise yalnızca yedi tanesinin normal hücre bölünmesi için kritik önem taşıdığını keşfettiler. Makalenin baş yazarlarından, çalışmalar sırasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) Bit ve Atom Merkezi’nde yükseklisans öğrencisi olan James Pelletier şöyle demişti:

Minimal hücredeki genlerin bir kısmının bilinen bir işlevi yoktu. Hücrenin önceden bölünmesi gereken bazı genlerin bilinen bir işlevi olmadığı ortaya çıktı.

Bu genlerin yeniden tanıtılması, minimal hücrenin mükemmel bir şekilde düzgün kürelere bölünmesini sağladı. Pelletier şöyle anlatıyor:

Genetik sekanslarına bakılırsa, bu önemli genlerden bazılarının hücre zarıyla etkileşime giriyor olması muhtemel. Bu, zarın fiziksel özelliklerini değiştirdikleri, onu düzgün bir şekilde bölünecek kadar şekillendirilebilir hale getirdikleri veya zar içinde bölünmeyi teşvik eden kuvvetler oluşturdukları anlamına gelebilir.

Ancak şimdilik ekip, genlerin hücre bölünmesini sağlaması için hangi mekanizmaları kullandığını bilmiyor. Strychalski şöyle diyor:

Çalışmamız, işlevi bilinmeyen bu genlerle bağlantısı olan hücre içi mekanizmaları ortaya çıkarmak için tasarlanmadı. Gelecekte bununla ilgili bir başka çalışmanın yapılması gerekecek.

Araştırmacılar minimal hücrenin gizemlerini araştırmaya devam ederken, diğer sentetik biyologlar daha da basit sistemlerle çalışıyorlar.

Strychalski, sentetik biyoloji spektrumunun "cansız kimyasallardan oluşan bir çorbadan, bir memeli hücresinin veya bir bakteri hücresinin ihtişamına kadar" kapsayıcı olduğunu söylüyor. Bu alanın geleceği bizi hücre büyüklüğünde bilgisayarlar gibi yenilikçi harikalara götürebilir; ancak şimdilik çalışma büyük ölçüde yaşamın temel yapı taşlarının nasıl bir araya geldiği ve bunun bize kendimiz hakkında neler anlatabileceği konusundaki meraktan kaynaklanıyor.

Hayatın en temel birimi olan hücreyi nasıl anlarız? Bunda çok ilgi çekici bir şey var. Daha sonra da, bu minimal platformla yapabileceğimiz her şeyi hayal edebiliriz...
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 28
 • Bilim Budur! 20
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 15
 • İnanılmaz 14
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Umut Verici! 10
 • Muhteşem! 9
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. F. Pelletier, et al. (2021). Genetic Requirements For Cell Division In A Genomically Minimal Cell. Cell, sf: 2430-2440.e16. doi: 10.1016/j.cell.2021.03.008. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. Callaway. Scientists Synthesize Bacteria With Smallest Genome Yet. (25 Mart 2016). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 • ^ National Institute of Standards And Technology. Scientists Create Simple Synthetic Cell That Grows And Divides Normally. (29 Mart 2021). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2021. Alındığı Yer: EurekAlert! | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 19:18:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10416

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
N. Lanese, et al. JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!. (2 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10416
Lanese, N., Recep, A., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 02). JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10416
N. Lanese, et al. “JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep, Evrim Ağacı, 02 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10416.
Lanese, Nicoletta. Recep, Arzu. Bakırcı, Çağrı Mert. “JCVI-syn3.0: Bilim İnsanları, Kendini Başarıyla Kopyalayan Sentetik Bir Hücre Ürettiler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep. Evrim Ağacı, May 02, 2021. https://evrimagaci.org/s/10416.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close