Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

İnsan Fosilinde Bilinen En Eski Kanser Tespit Edildi!

1.7 milyon yıl önce yaşamış olan bir insan akrabasının (hominin) ayak kemiğinde oluşmuş agresif bir tümör dokusu keşfedildi.

İnsan Fosilinde Bilinen En Eski Kanser Tespit Edildi! Science News
1.7 milyon yıllık metatarsalde malign tümor. Patrıck Randolph-Quınney, Uclan
2 dakika
4,464
 • Tıbbi Onkoloji
 • Kültürel Antropoloji

İnsanlık tarihinin başlangıç noktası olarak kabul edilen Güney Afrika’da, fosil kayıtları bakımından zengin bir bölge olan Swartkrans Ulusal Miras Alanı’nda çalışma yürüten bilim insanları, tarihin en eski kanser örneğini keşfettiler.

Bu fosili ilginç kılan ise, yaklaşık 1.7 milyon yıl önce yaşamış olan bir insan akrabasının (hominin) ayak kemiğinde oluşmuş agresif bir tümör dokusu barındırması. Bulunan fosilin nasıl bir insan türüne ait olduğu tartışılsa da bilim insanları bu bireyin Homo ergaster veya Paranthropus robustus olabileceği kanısındalar. Ancak bireye ait elde edilen tek kanıt bir ayak kemiği olduğu için kesin bir fikre varmak mümkün gözükmüyor.

Bu Reklamı Kapat

Yine de elde edilen örnekler, yaygın kanının aksine, insan kanserinin modern bir hastalık olmadığını kanıtlar nitelikte. Öte yandan 240 milyon yıllık kaplumbağa fosilinde ise tümör dokusu tespit edilmişti. Konu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Süngerimsi doku ve malign tümör ile metatarsal yüzey render modelleri. Edward Odes (Wits)
Süngerimsi doku ve malign tümör ile metatarsal yüzey render modelleri. Edward Odes (Wits)
IFL Science

Homininin ayak kemiğindeki tümör dokusu, son derece agresif ve kötü huylu olan “malign tümör” olarak sınıflandırıldı. Mikro-BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüleme yöntemi kullanan araştırma ekibi, fosilin iç kısmının ayrıntılı 2 boyutlu ve 3 boyutlu görüntülerini inceledi. Görüntüler kemik içerisindeki yoğunluk (dansite) farkını kaydetti ve dokunun birçok doğrultudan olası görünümlerini oluşturdu. Belirgin, karnabahar benzeri bir dış görünüş içeren anormal kemik dokusu, ekibin durumu bugün çocuk ve genç yetişkinleri etkileyen osteosarkom olarak teşhis etmesine yol açtı. Yani kemik (osteo-) bağ dokusunun (-sarkom) malign tümörü.

Bu Reklamı Kapat

Bir başka çalışmada, yine Afrika’da bulunan Malapa bölgesinde keşfedilen 1.98 milyon yıllık Australopithecus sediba çocuk iskeletinin vertebralarında bir büyümeye rastlandı. Bu büyüme, benign tümör adı verilen iyi huylu bir büyümeyi karşılamaktaydı. Bu veri dolayısıyla tarihin en eski insan neoplazmı (yeni hücre oluşum) örneği. Ancak iyi huylu olmasından dolayı kanser olarak nitelendirilme durumu hâlâ tartışılmakta. Zira "kanser" tanımı daha çok "malign neoplazm" için geçerli.

Australopithecus sediba vertebra ve lezyonu. Paul Tafforeau (ESRF)
Australopithecus sediba vertebra ve lezyonu. Paul Tafforeau (ESRF)
BBC News

Güney Afrika'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden Edward Odes şöyle diyor:

Modern tıp, insandaki kanserleri ve tümörleri modern yaşam tarzları ve çevrelerin neden olduğu hastalıklar olarak kabul etme eğilimindedir.

Bu bulgular kanserin kökenlerinin antik akrabalarımızda, modern toplumların varlığından milyonlarca yıl önce meydana geldiğini gösteriyor. Dolayısıyla, günümüzde tartışmaya kapalı bir şekilde kabul gören, kanserin “modern dünyaya ait modern bir hastalık” olduğu algısı böylece yıkılmış oluyor. Kansere yatkınlığımız milyonlarca yıl öncesindeki atalarımızın genlerine dayanıyor ancak tabii ki dış uyaranların olumsuz etkilerine maruz kalındığı sürece, hastalığın kendini gösterme oranı da artıyor. Yani eski soyumuz, bize kanser kapasitesi sağlayan genlerle donatıldı, ancak hastalık çevremizdeki değişikliklere maruz kaldığımızda sayısız yolla kendini gösteriyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 8
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • Stephen Luntz. 1.7-Million-Year-Old Human Cancer Is The Oldest Ever Found. (19 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2019. Alındığı Yer: IFL Science | Arşiv Bağlantısı
 • MARK STRAUSS. Earliest Human Cancer Found In 1.7-Million-Year-Old Bone. (19 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2019. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • James Gallagher. Cancer Found In Ancient Human Ancestor's Foot. (19 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2019. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/05/2022 09:07:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7870

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Algı
Homo Sapiens
Obezite
Su
Psikiyatri
Evrim Ağacı Duyurusu
Fizik
Güve
Cinsel Yönelim
Hematoloji
Müzik
Bitki
Elementler
Türkiye
Epistemik
Fare
Nörobiyoloji
Yeme
Mars
Bebek Doğumu
Beslenme
Viroloji
Toplum
Küresel Salgın
Ölçüm
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et