Bu Reklamı Kapat

İnsan Çığlıklarını ve Bağırışlarını Uzaktan Tespit Edebilen Drone Üretildi!

İnsan Çığlıklarını ve Bağırışlarını Uzaktan Tespit Edebilen Drone Üretildi!
Ses Avcısı Robotun Test Uçuşundan Bir Kare
Popular Science
Bu Reklamı Kapat
Yazar Kelsey D. Atherton Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
703 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Alman bir ekip tarafından geliştirilen yeni bir drone, altı adet pervanesinin gürültüsüne rağmen insan seslerini duymayı başarıyor ve güçlendirilmiş akustik yazılımı ve mikrofonu sayesinde ses kaynağına gidebiliyor. Sesi çıkararak drone'u üzerine çeken kişi, iki odun parçasını birbirine vurup daha belirgin bir ses çıkarıyor ve drone'a kullanabileceği daha fazla veri sağlamış oluyor. Robot, bu sayede sesin çıktığı yeri tespit edip o bölgenin tepesine uçuyor. Yapılan testlerde ve aşağıdaki videoda da görüldüğü üzere, drone başarılı bir şekilde araştırmacıların yerlerini tespit edebiliyor. Drone teknolojisinin bu noktaya gelmesi arama kurtarma çalışmaları için son derece umut verici bir işaret, fakat gelecekte ölümcül drone'lar ve yapay zekaya sahip otonom silahlardan saklanmak zorunda kalabilecek insanlar için, bir o kadar da şanssız bir durum.

Ses avcısı drone, Yaşanan Felaketlerde İnsan Hayatını Drone ile Kurtarma başlığıyla yayınlanmıştır ve Almanya'daki bir araştırma enstitüsü olan Fraunhofer FKIE'de geliştirilmiştir.[1] Drone, enstitünün Sensör Verileri ve Bilgi Füzyon Departmanı tarafından üretildi ve yazarları, araştırmayı 8 Haziran 2021'de Amerika Akustik Derneği'nin toplantısında sundu.

Afetle Mücadelede Önemli Atılım!

Drone'lar ve diğer birçok robot, bir afete müdahale ederken kullanılabilecek ideal araçlardır. Yeni çökmüş bir binaya insan göndermek, o kişiyi riske atabilir; ancak doğru sensörlerle donatılmış bir drone, tehlike altında olan bir insanı bulup afet görevlilerine yön gösterebilir. Bu, arama ve kurtarma çalışmalarının "arama" kısmını robotlara yüklemek için bir fırsattır. Makalenin yazarları olan Macarena Varela ve Wulf-Dieter Wirth şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Hayatta kalanlar, genellikle dürtüsel olarak yardım çığlıkları atarlar. Bu sebeple, potansiyel kurbanların yerlerini tespit edebilmesi için drone'un üstüne Fraunhofer FKIE'de geliştirilen bir akustik sistem monte edilmiştir.

Çığlıkları tanımlama ve izole etme işi önemli ve zorludur. Bu yüzden ekip, bir mikrofon dizisi oluşturdu, onu bir drone'a bağladı ve ardından diğer küçük mikrofonlardan daha büyük frekansları alabilen başka bir mikrofon ekledi. Bilgisayarı çığlıkları algılayacak şekilde programlamak, drone'un ses çıkaran rotorları gibi diğer sesleri filtrelemek demekti ve mikrofon dizisinden gelen değerleri birleştirerek ve çığlıkların yönünü belirleyerek yakalanan sesi konum verilerine dönüştürmek anlamına geliyordu.

Washington Post'un haberine göre, açık alanda drone, bir insanın sesini duyduktan saniyeler sonra o kişinin yerini tespit edebiliyor.[2] Açık hava testleri, bu tip teknolojilerin ses kalibrasyonu için işlevseldir; ancak drone'den tam verim alabilmek ve iyi şekilde tespit etme ve kurtarma görevini yapabilmesi için, daha çok sesin bulunduğu zorlu ortamlarda çalışması gerekmektedir.

Eğer araştırmacılar drone'ları daha fazla geliştirmeye karar verirlerse, bu ses algılama testleri kontrollü bir yeraltı ortamında yapılabilir. 2016 yılında Fransa'daki araştırmacılar, metrodaki çığlıkları ve yüksek sesli konuşmaları tespit edebilmek için derin öğrenme ve yapay sinir ağları geliştirmişti.[3] Proje sayesinde yaratılan ses sınıflandırıcısı; çığlıkları, bağırışları ve diğer her şeyi ayırt etmeyi başarmıştı.

Bu Reklamı Kapat

Ek olarak, ekiplerin arama kurtarma çalışmalarını simüle etmek için kurslara robotlar gönderdiği "DARPA'nın Yeraltı Mücadelesi"nin bir parçası olarak, drone'ların sesleri sınıflandırmasını test etmek için, termal mankenlere gömülü hoparlörler, kısık bir sesle insan ses kaydı çaldılar. Cansız bir bedenden gelen ve "Yeraltı Mücadelesine hoşgeldiniz" şeklinde olan mesaj, oldukça ürperticiydi.[4]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

DARPA yarışmasında ses, robotların yeraltındaki insan aktivitelerini belirlemesinin sadece bir yoludur. Drone'lar daha birçok farklı yol sayesinde insanları tespit edebilirler. Örneğin termal mankenlerden yayılan ısı kızılötesi kameralara parıldayabilir, karbondioksit kimyasal koklayıcılar ile tespit edilebilir, cep telefonlarının sinyalleri antenlerle yakalanabilir, ve görsel ışık optikli kameralarıyla da tespit edilebilirler. Arama kurtarma ekibinin düzenlediği kurtarma operasyonlarında, kurtarılmayı bekleyen insanları aramak, insan yaşamlarını tespit edebilmek için birçok çeşitli araçlar keşfetmek, ve sonrasında kurtarıcılara güvenmek demektir.

Aynı Dronelar İnsan da Avlayabilir!

DARPA tarafından finanse edilen araştırmalar Savunma Bakanlığı'ndan geldiği için, insanları bulmak için geliştirdiği robotlarla ilgili üstü örtülü bir detay vardır:[5] Kurtarma ekiplerinin yeraltında kapana kısılmış insanları bulmak için kullanılan tekniklerin aynısı, robotların liderlik ettiği silahlı düşmanlara karşı arama ve temizleme görevleri yapan askerlere rahatlıkla uygulanabilir.

Şunu açıkça söylemek gerek: Fraunhofer FKIE'nin ses avcısı robotu bir askeri proje değildir ve bu robotun nihai kullanımının askeri amaçlar olacağını gösteren hiçbir veri yoktur. Sesin kaynağını nokta atışı ile tespit eden robotlar, tıpkı askeri operasyonlarda olduğu gibi, kurtarma operasyonlarında çok işe yararlar. Hatta, ses yakalayan robotlar bile, kurtarılmayı bekleyen bir depremzedeyi rahatlatabilir.

İyi yönlerine rağmen çift yönlü kullanılabilir teknolojiler tehlikeli olabilirler. Örneğin zararsız bir amaç için tasarlanmış bir araç, daha farklı şekillerde kolayca programlanabilir ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Kurtarma görevlilerinin ses avcısı drone ile ilgilenmek için geçerli nedenleri vardır. Fakat bu gibi ses yakalamada ve tespit etmede iyi olan robotları insanları öldürmek ve ya dinlemek gibi, askeri ve özel amaçlar için kullanmak üzere kolayca geliştirebilirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Tebrikler! 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Popular Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Varela. Saving Lives During Disasters By Using Drones. (05 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2021. Alındığı Yer: Acoustics.org | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Brown. Scientists Are Teaching Drones To Hunt Down Human Screams. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2021. Alındığı Yer: The Washington Post | Arşiv Bağlantısı
 • ^ G. C. Deka, et al. (2021). Hardware Accelerator Systems For Artificial Intelligence And Machine Learning. ISBN: 9780128231241. Yayınevi: Academic Press.
 • ^ K. Atherton. Darpa Wants To Fill In A Void On Underground Robotic Operations. (26 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2021. Alındığı Yer: C4ISRNet | Arşiv Bağlantısı
 • ^ K. D. Atherton. Darpa Eyes Robot Dogs And Other Bots For Cave Combat. (16 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Haziran 2021. Alındığı Yer: Popular Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2022 21:43:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10644

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
İhtiyoloji
Doğa Yasaları
Koruma
Beslenme Bilimi
Sağlık
İstatistik
Çocuklar İçin Bilim
Bilgi Felsefesi
Botanik
Film
Bitki
Diş
Element
Kafatası
Yağ
Diş Sorunları
Nörobilim
Stres
Hızlı
Evrimsel Biyoloji
Taksonomi
Atom
Şempanze
Ortak Ata
Kelebek
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et