Bu Reklamı Kapat

Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!

Ekonominin Durumu Dolayısıyla Bu Yıl Fiziksel Baskı Yapamadık; ancak 2022 Takvimlerimizi ÜCRETSİZ Olarak Edinebilir, Kendi Çıktılarınızı Alabilirsiniz!

Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Çınar EgeBakırcı Görsel Düzenleme Çınar Ege Bakırcı
3 dakika
8,091 Okunma Sayısı bionluk logo yazarlarınca hazırlandı.
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

2020 yılında ve 2021 yılında da ürettiğimiz ve büyük ilgi gören Evrim Ağacı Bilim Takvimleri'nin 2022 sürümü yayında!

Bu takvimler, bilimin çeşitli sahalarıyla ilgili temaları içeren, dijital ortamda tamamen ücretsiz bir şekilde edinebileceğiniz, kendi çıktınızı alarak basılı olarak da kullanabileceğiniz takvimlerdir. Her biri, uzun aylar süren bir uğraş sonucunda hazırlandı. Her yıl biraz daha geliştirilerek sizlerin beğenisine sunmaya devam edeceğiz. Bu yılki takvimlerimiz, geçen senekinden bile kaliteli, dolu dolu ve heyecan verici!

Ne yazık ki ekonomik zorluklardan ve maliyetten ötürü bu yıl basılı olarak üretemiyoruz (çok uğraştık; fakat absürt etiket fiyatlarına ulaşmaksızın, makul ve uygun bir yol bulamadık). Eğer bu mesajı okuyorsanız ve uygun bir baskı fiyatı verebileceğinize inanıyorsanız, bize [email protected] üzerinden ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde, bu sene mecburen sadece dijital kopyalarla yetinmek zorunda kalacağız. Dilerseniz dijital kopyaları aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilir, kendi çıktılarınızı alabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bu yıl 2 takvim teması üzerinde durduk:

1. Bilime Yön Veren Kadınlar Takvimi

Bu takvim; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında çalışan kadınlardan ilham almaktadır. Bu takvimimiz, bionluk'taki dostlarımız sponsorluğunda, Sıdal Taşdemir'nin enfes çizimleriyle hazırlanmıştır. Her ne kadar bu takvimde 12 kişiyle kısıtlı olsak da, tarih boyunca görev almış ve şu anda tarih yazan kadınları sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

2022 takvimimizde yer verdiğimiz bilim kadınları:

Bu Reklamı Kapat

 1. Fahire Battalgazi (1902-1948), İhtiyolog (Balık bilimci)
 2. Katherine Johnson (1918-2020), Matematikçi
 3. Marcia Neugebauer (1932-Günümüz), Jeofizikçi
 4. Florence Mutonyi D’ujanga (1954-Günümüz), Fizikçi
 5. Türkan Saylan (1935-2009), Tıp Doktoru
 6. Mária Telkes (1900-1995), Fizikokimyager & Biyokimyager
 7. Mary Anning (1799-1847), Fosil Araştırmacısı ve Paleontolog
 8. Meral Kence (1950-Günümüz), Biyolog
 9. Ruth Rogan Benerito (1916-2013), Kimyager ve Mucit
 10. Mayda Gürsel, Biyolog
 11. Katalin Karikó (1955-Günümüz), Biyokimyager
 12. Sanghamitra Bandyopadhyay (1968-Günümüz), Bilgisayar Bilimci

Bu seneki aforizmamız, mühendis ve iş kadını olan Debbie Sterling'den geliyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Biz, pembe rengin veya prenseslerin kötü olduğunu söylemiyoruz. Söylediğimiz tek şey, kız çocuklarının da kendi kalelerini inşa edebileceğidir.

Bu konuda çok daha fazlası için, Medium veya Twitter üzerinden Bilim Kadınları'nı takip edebilirsiniz.

2. Astronomi ve Uzay Fotoğrafları

Dünya'dan bakabildiğimiz her yöne doğru uzanan, uçsuz bucaksız Evren'de olan bitenden de pek bir haberimiz yok. Ancak bilim insanlarının özverili emekleri sayesinde inşa edilen teleskoplar ve diğer gözlem araçları sayesinde, uzayın sırlarını birer birer çözmeye devam ediyoruz.

Bu takvimimizin çoğu, NASA tarafından geçtiğimiz yıllarda çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Fotoğraflarda çok çeşitli astronomik cisimlere yönelik kareler ve bilgiler bulabileceksiniz. Bu fotoğraflar, uzaya olan ilginizi pekiştirecek ve astronomiye olan merakınızı kabartacak diye ümit ediyoruz. Bu seneki takvimimize dâhil ettiğimiz fotoğraf başlıkları:

 1. Falcon Heavy Roketi, SpaceX
 2. Tenerife'de Samanyolu, AstroAnthony
 3. ARP 91 Galaksi Sistemi, NASA
 4. ABELL 3827 Galaksi Kümesi, NASA
 5. NEOWISE Kuyruklu Yıldızı, NASA
 6. NGC 2775 Galaksisi, NASA
 7. IG 2177 Nebulası, K. Bahr
 8. 2021 Manavgat Yangını, NASA
 9. M74 Galaksisi, NASA
 10. Van Gölü, NASA
 11. Rozet Nebulası, NASA
 12. Hilal Nebulası, Carsten Frenzl

Eğer uzay fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Evren Gözlemleri projemize göz atabilirsiniz. Bu projemiz, ülkemizden astronomlar tarafından çekilen uzay fotoğraflarını içeren bir projedir.

Bu yılki aforizmamız, Stephen Hawking'den geliyor:

Bu Reklamı Kapat

İnsan türünün önümüzdeki bin yılı atlatabileceğini düşünmüyorum. Tabii eğer uzaya açılmazsak... Tek bir gezegene sıkışmış bir yaşamı ortadan kaldırabilecek çok fazla kaza potansiyeli var. Ama ben optimistim. Yıldızlara ulaşacağız.

Umuyoruz ilerleyen yıllarda bu projemiz büyüdükçe astrofotoğrafçılarımızın çalışmalarından oluşan takvimleri de beğeninize sunacağız.

***

Umuyoruz tüm bilimseverlerin keyifle kullanacağı ve yeni bilgiler öğrenip, Evren'e dair daha önceden görmedikleri gerçekleri görebilecekleri bir çalışma olacaktır. Bu takvimlerimizin tasarım ve grafik düzenlemesinde rol almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca doğa veya uzay fotoğraflarınızla Yaşam Ağacı veya Evren Gözlemleri projelerimize katkı sağlayabilir, gelecekteki takvimlerimizde yer alabilirsiniz.

Herkese tekrardan mutlu yıllar!

Bu Reklamı Kapat

Not: Bu ürünleri ücretsiz olarak indirebilir, kullanabilir, çoğaltabilir, dağıtabilirsiniz; ancak satış yapamazsınız.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 38
 • Muhteşem! 20
 • Umut Verici! 7
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İğrenç! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 02:38:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11297

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Savunma
Kelebek
Cinsiyet Araştırmaları
Beyaz
Cinsel Seçilim
İnsanlar
Sinirbilim
İnsanlık
Diyet
Gen
Zihin
Kuş
Anatomi
Tümör
Köpekler
Mars
Bilimkurgu
Gerçek
Işık Hızı
Dil
Bilim Felsefesi
Kontrol
Dna
Evrim Kuramı
Kök Hücre
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et