Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!

Ekonominin Durumu Dolayısıyla Bu Yıl Fiziksel Baskı Yapamadık; ancak 2022 Takvimlerimizi ÜCRETSİZ Olarak Edinebilir, Kendi Çıktılarınızı Alabilirsiniz!

Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!
3 dakika
9,546
Tüm Reklamları Kapat

2020 yılında ve 2021 yılında da ürettiğimiz ve büyük ilgi gören Evrim Ağacı Bilim Takvimleri'nin 2022 sürümü yayında!

Bu takvimler, bilimin çeşitli sahalarıyla ilgili temaları içeren, dijital ortamda tamamen ücretsiz bir şekilde edinebileceğiniz, kendi çıktınızı alarak basılı olarak da kullanabileceğiniz takvimlerdir. Her biri, uzun aylar süren bir uğraş sonucunda hazırlandı. Her yıl biraz daha geliştirilerek sizlerin beğenisine sunmaya devam edeceğiz. Bu yılki takvimlerimiz, geçen senekinden bile kaliteli, dolu dolu ve heyecan verici!

Tüm Reklamları Kapat

Ne yazık ki ekonomik zorluklardan ve maliyetten ötürü bu yıl basılı olarak üretemiyoruz (çok uğraştık; fakat absürt etiket fiyatlarına ulaşmaksızın, makul ve uygun bir yol bulamadık). Eğer bu mesajı okuyorsanız ve uygun bir baskı fiyatı verebileceğinize inanıyorsanız, bize [email protected] üzerinden ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde, bu sene mecburen sadece dijital kopyalarla yetinmek zorunda kalacağız. Dilerseniz dijital kopyaları aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilir, kendi çıktılarınızı alabilirsiniz.

Bu yıl 2 takvim teması üzerinde durduk:

Tüm Reklamları Kapat

1. Bilime Yön Veren Kadınlar Takvimi

Bu takvim; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında çalışan kadınlardan ilham almaktadır. Bu takvimimiz, bionluk'taki dostlarımız sponsorluğunda, Sıdal Taşdemir'nin enfes çizimleriyle hazırlanmıştır. Her ne kadar bu takvimde 12 kişiyle kısıtlı olsak da, tarih boyunca görev almış ve şu anda tarih yazan kadınları sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

2022 takvimimizde yer verdiğimiz bilim kadınları:

 1. Fahire Battalgazi (1902-1948), İhtiyolog (Balık bilimci)
 2. Katherine Johnson (1918-2020), Matematikçi
 3. Marcia Neugebauer (1932-Günümüz), Jeofizikçi
 4. Florence Mutonyi D’ujanga (1954-Günümüz), Fizikçi
 5. Türkan Saylan (1935-2009), Tıp Doktoru
 6. Mária Telkes (1900-1995), Fizikokimyager & Biyokimyager
 7. Mary Anning (1799-1847), Fosil Araştırmacısı ve Paleontolog
 8. Meral Kence (1950-Günümüz), Biyolog
 9. Ruth Rogan Benerito (1916-2013), Kimyager ve Mucit
 10. Mayda Gürsel, Biyolog
 11. Katalin Karikó (1955-Günümüz), Biyokimyager
 12. Sanghamitra Bandyopadhyay (1968-Günümüz), Bilgisayar Bilimci

Bu seneki aforizmamız, mühendis ve iş kadını olan Debbie Sterling'den geliyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Biz, pembe rengin veya prenseslerin kötü olduğunu söylemiyoruz. Söylediğimiz tek şey, kız çocuklarının da kendi kalelerini inşa edebileceğidir.

Bu konuda çok daha fazlası için, Medium veya Twitter üzerinden Bilim Kadınları'nı takip edebilirsiniz.

2. Astronomi ve Uzay Fotoğrafları

Dünya'dan bakabildiğimiz her yöne doğru uzanan, uçsuz bucaksız Evren'de olan bitenden de pek bir haberimiz yok. Ancak bilim insanlarının özverili emekleri sayesinde inşa edilen teleskoplar ve diğer gözlem araçları sayesinde, uzayın sırlarını birer birer çözmeye devam ediyoruz.

Bu takvimimizin çoğu, NASA tarafından geçtiğimiz yıllarda çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Fotoğraflarda çok çeşitli astronomik cisimlere yönelik kareler ve bilgiler bulabileceksiniz. Bu fotoğraflar, uzaya olan ilginizi pekiştirecek ve astronomiye olan merakınızı kabartacak diye ümit ediyoruz. Bu seneki takvimimize dâhil ettiğimiz fotoğraf başlıkları:

 1. Falcon Heavy Roketi, SpaceX
 2. Tenerife'de Samanyolu, AstroAnthony
 3. ARP 91 Galaksi Sistemi, NASA
 4. ABELL 3827 Galaksi Kümesi, NASA
 5. NEOWISE Kuyruklu Yıldızı, NASA
 6. NGC 2775 Galaksisi, NASA
 7. IG 2177 Nebulası, K. Bahr
 8. 2021 Manavgat Yangını, NASA
 9. M74 Galaksisi, NASA
 10. Van Gölü, NASA
 11. Rozet Nebulası, NASA
 12. Hilal Nebulası, Carsten Frenzl

Eğer uzay fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Evren Gözlemleri projemize göz atabilirsiniz. Bu projemiz, ülkemizden astronomlar tarafından çekilen uzay fotoğraflarını içeren bir projedir.

Bu yılki aforizmamız, Stephen Hawking'den geliyor:

Tüm Reklamları Kapat

İnsan türünün önümüzdeki bin yılı atlatabileceğini düşünmüyorum. Tabii eğer uzaya açılmazsak... Tek bir gezegene sıkışmış bir yaşamı ortadan kaldırabilecek çok fazla kaza potansiyeli var. Ama ben optimistim. Yıldızlara ulaşacağız.

Umuyoruz ilerleyen yıllarda bu projemiz büyüdükçe astrofotoğrafçılarımızın çalışmalarından oluşan takvimleri de beğeninize sunacağız.

***

Umuyoruz tüm bilimseverlerin keyifle kullanacağı ve yeni bilgiler öğrenip, Evren'e dair daha önceden görmedikleri gerçekleri görebilecekleri bir çalışma olacaktır. Bu takvimlerimizin tasarım ve grafik düzenlemesinde rol almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca doğa veya uzay fotoğraflarınızla Yaşam Ağacı veya Evren Gözlemleri projelerimize katkı sağlayabilir, gelecekteki takvimlerimizde yer alabilirsiniz.

Herkese tekrardan mutlu yıllar!

Not: Bu ürünleri ücretsiz olarak indirebilir, kullanabilir, çoğaltabilir, dağıtabilirsiniz; ancak satış yapamazsınız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 47
 • Muhteşem! 23
 • Umut Verici! 10
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İğrenç! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/11/2023 16:17:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11297

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kalıtım
Sıcak
Toplum
Adaptasyon
Eşey
Öğrenme Teorileri
Gerçek
Tekillik
İlişki
Enerji
Uzay Aracı
Elektron
Küresel
Mistisizm
Kütleçekimi
Evrenin Genişlemesi
Kimyasal Element
Sars-Cov-2
Yılan
Ergen
Elementler
Bağışıklık
Arı
Lgbt
İnsan Sağlığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
"En Siyah Siyah": Işığın %99'unu Soğuran Siyah Boya!
Köpekbalıkları Kan Kokusunu Kilometrelerce Uzaktan Alabilir mi?
Köpekbalıkları Kan Kokusunu Kilometrelerce Uzaktan Alabilir mi?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. L. Bakırcı-Taylor, et al. Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!. (4 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 29 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11297
Bakırcı-Taylor, A. L., Bakırcı, Ç. M. (2022, January 04). Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!. Evrim Ağacı. Retrieved November 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11297
A. L. Bakırcı-Taylor, et al. “Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Jan. 2022, https://evrimagaci.org/s/11297.
Bakırcı-Taylor, Ashlee Lane. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ücretsiz Evrim Ağacı 2022 Takvimleri Yayında: "Bilime Yön Veren Kadınlar" ve "Astronomi"!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 04, 2022. https://evrimagaci.org/s/11297.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close