Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İndri (Indri indri)

İndri (Indri indri) Flicker
2 dakika
607
Tüm Reklamları Kapat
İndri
 • Bilimsel Adı Indri indri
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı İndri
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Indri
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

İndriler (I. indri), yaşayan en büyük lemur türüdür. Yaklaşık 6 ila 9.5 kg arasında ve 64-72 cm uzunluğundadırlar. Diğer lemur türlerinden ayrılan en büyük fiziksel özellikleri kısa kuyruklarıdır. Yalnızca 5 cm'e varan kuyruklara sahiptirler. Ayrıca siyah-beyaz ya da yalnızca siyah kılları vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

I. indri, indri cinsine ait tek yaşayan türdür. Sifakalar ve yünlü lemurlar ile birlikte indriidae ailesinin altında yer alır. 2005'te farklı renklerinden dolayı (siyah ve siyah-beyaz), iki alt tür olarak gösterilmiş olsalar da bu sınıflandırma kabul görmemiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

İndriler, diğer tüm lemur türleri gibi Madagaskar'a endemiktir. Adanın doğu kıyısında yaşarlar. Özellikle Andasibe'de gözlemlenebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Listesi'nde yer alan indriler kritik olarak tehlike altındadır ve popülasyon sayıları azalmaktadır. Bunun en büyük sebebi insan kaynaklı habitat kayıpları ve avlanmadır. Her ne kadar indriler Malgaşlar tarafından kutsal sayılsa da avlanmanın önüne geçilememiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Davranış ve Etoloji

İndriler tek eşlidir ve gruplarda dişiler dominanttır. Her 2-3 yılda bir doğum yaparlar. Bu yüzden grup içindeki birey sayısı azdır. Gebelik yaklaşık 120-150 gün sürer ve mayıs-haziran aylarında doğumlar başlar. Yavrular doğduktan sonraki ilk 4-5 ayda annelerinin karnına tutunarak, daha sonra ise annelerinin sırtında seyahat eder. Yaklaşık 7-9 ay sonra ise bağımsız olarak hareket etmeye başlarlar. 7-9 yıl içerisinde yetişkinliğe erişirler.

İndrilerin iletişim sistemleri de birçok araştırmacının ilgisini çekmektedir. "Ürkütücü" olarak tanımlanan çağrılara sahiptirler. Bu çağrılar yüksek frekanslardadır, dakikalarca sürebilir ve birbirini takip eder. Sabahları başlayan çağrılar, yine sabahları günün geri kalanına göre daha yoğundur. Kilometrelerce öteden duyulabilen bu çağrıların grup içi ve gruplar arası alan belirlemek ve sınır çizmek için kullanıldığı düşünülmektedir. Aynı zamanda çiftleşme döneminde artan çağrıların, çiftleşmeye hazır olma gibi bilgileri de taşıyabileceği düşünülmektedir. Bazı notaların eksikliği veya varlığına ya da nota sayısına bağlı olarak çağrıyı üretenin erkek veya dişi olduğu anlaşılabilir.

Siyah-beyaz indri
Siyah-beyaz indri
Elif Karakoç
İndri çağrıları
Elif Karakoç

Diyet ve Metabolizma

Genel olarak çeşitli bitkilerin yapraklarını, meyvelerini, tohumlarını ve çiçeklerini yerler. Bununla birlikte toprak da yemektedirler. Bunun nedeni toprağın, tohumların sindirilmesi ile ortaya çıkan zararlı kimyasalların dengelenmesine yardımcı olmasıdır.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

İndriler, yerel halk tarafından kutsal kabul edilir. Bazı bölgelerde bu kutsallıktan dolayı indrileri öldürmek "fady" yani kötü şans getiren bir tabudur. Bazı bölgelerde ise bir indriyi öldürmek değil yemek kötü şans getirir. Bu inanışlara rağmen indriler insanlar tarafından avlanmaktadır. Örneğin, indrilerin öldürülmesinin kötü şans getirdiğine inanılan bir bölgede, başkası tarafından öldürülmüş olan indrinin yenmesi kötü şans getirmeyen bir olay kabul edilenilir. Ya da bir indrinin yenmesi kötü şans nedeni olarak görülüyorsa bile bir kişi bir indri avlayıp satabilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

İndrilerin Malgaşça ismi, "baba" (Tr: "baba") ve "koto" (Tr: "oğul", "evlat") sözcüklerinden oluşan "babakoto" ("babakutu" şeklinde telaffuz edilir) kelimesidir, yani "oğulların babası", "herkesin atası" anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, indrilerin diğer lemurların atası olarak görülmesidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
31
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 10:54:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16169

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Nadir
Hızlı
Sıcaklık
Newton
Şehir Hastanesi
Üreme
Kas
Bilinç
Kimya Tarihi
Astronot
Renk
Teşhis
Araştırma
Nörobilim
Diş Hastalıkları
Hayvan Davranışları
Meyve
Hücre
Cansız
Evrimsel Tarih
Çevre
Hindistan
Primatlar
Gaz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Karakoç, et al. İndri (Indri indri). (3 Aralık 2023). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16169
Karakoç, E., Alparslan, E. (2023, December 03). İndri (Indri indri). Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16169
E. Karakoç, et al. “İndri (Indri indri).” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 03 Dec. 2023, https://evrimagaci.org/s/16169.
Karakoç, Elif. Alparslan, Eda. “İndri (Indri indri).” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, December 03, 2023. https://evrimagaci.org/s/16169.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close