Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi?

Çin, Dünya Dışı Bir Medeniyetin Sinyallerini Yakalamış Olabilir mi?

Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi? Live Science
4 dakika
1,910
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Çin Hükümeti'ne bağlı bir haber kaynağı olan Global Times News, Dünya dışı bir medeniyetten gelmiş olabilecek sinyallerin yakalandığına dair bir rapor yayımladı.

Yayımlanan raporda, Pekin Normal Üniversitesi'nde Dünya dışı medeniyetler hakkında araştırmalar yapan bir takımın lideri olan bilim insanı Zhang Tonjie'nin de bir demeci vardı. Zang, tespit edilen dar bantlı elektromanyetik sinyallerin daha önce yakalananlardan farklı olduğunu söylüyordu ve ekibinin bunları araştırmaya devam edeceğini belirtiyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu: FAST

Zang ve ekibinin tespit ettiği sinyaller, 500 metrelik çapı ile dünyanın en büyük radyo teleskobu olan, "Sky Eye" (Tür: "Gökyüzünün Gözü") lakaplı, karstik bir çöküntüye kurulu olan FAST tarafından yakalandı.

4500 alüminyum panelden oluşan FAST, bu paneller hareket ettirilerek kendi ekseninden 40 derece ötedeki hedeflere bile doğrudan odaklanabilmektedir. Galaksideki nötr hidrojeni haritalamak, yıldızlararası molekülleri tespit etmek, pulsarları gözlemlemek gibi önemli bilimsel görevleri vardır. En dikkat çekici görevlerinden biri de SETI, yani Dünya dışı zekayı araştırma misyonudur. Bunun için hızlı radyo patlamalarını incelemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Five-Hundred-Meter Aperture Spherical Telescope (FAST)
Five-Hundred-Meter Aperture Spherical Telescope (FAST)
EarthSky

Hızlı Radyo Patlamaları (Fast Radio Bursts)

Hızlı radyo patlamaları (İng: "Fast Radio Bursts" veya kısaca "FRB"); milisaniyeler içinde meydana gelen, bazılarının kendini tekrar ettiği gözlemlenebilen çok yüksek enerjili sıradışı radyo sinyalleridir. İlk hızlı radyo patlaması, 2007 yılında astronom Duncan Lorimer ve ekibi tarafından tespit edilmiştir. Lorimer Patlaması adı verilen bu sinyaller milyarlarca ışık yılı öteden gelmiştir ve muazzam bir enerjiye (Güneş'in 80 yılda üreteceği enerjiye) sahiptir. Ne var ki Lorimer ve ekibi, bu patlamanın yerini tam olarak belirleyememiştir.

Konumu tam olarak belirlenebilen ilk hızlı radyo patlamaları ise, birçok patlama yayan bir kaynaktan gelmiştir. İlk patlama 2012 yılında Porto Riko'daki Arecibo Teleskobu ile keşfedilmiştir. Sonraki patlamalar, New Mexico'daki VLA Gözlemevi tarafından tespit edilmiş ve sinyallerin 3 milyar ışık yılı uzaktaki küçük bir galaksiden geldiği bulunmuştur.[1]

İlerleyen yıllarda bunun gibi çeşitli galaksilerden gelen daha birçok hızlı radyo patlaması keşfedilmiştir. 28 Nisan 2020'de ise bu sefer Samanyolu Galaksisi'nden gelen sinyaller tespit edilmiştir. Sinyaller aşırı manyetik ve düzensiz bir pulsardan (bir nötron yıldızından) gelmiştir. Yine Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME), bir magnetardan, yani muazzam manyetik alanlara sahip olan bir nötron yıldızından son derece yoğun bir radyo patlaması rapor etmiştir. Yakındaki bir galaksiden gelen böylesine bir patlama; tipik bir FRB'ye çok benzemektedir, hatta ayırt edilemezdir. Bu keşifler, FRB'lerin bunun gibi kaynaklardan gelebileceğini göstermiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Henüz FRB'lerin kaynakları tam olarak kesinleşmiş değildir. Tüm gözlemleri izah edebilecek bir teorinin geliştirilebilmesi için, çok daha güçlü ve enerjik kaynaklara ihtiyaç vardır.[2]

İşte bu belirsizliğe bağlı olarak, bazı uzmanlar hızlı radyo patlamalarının Dünya dışı gelişmiş medeniyetlerden geliyor olabileceğine dair düşünceler ileri sürmüşlerdir. Çin'de yapılan gözlem sonucunda doğan "Dünya-dışı medeniyetten gelen sinyal" iddiası da bunun bir benzeridir.

Yanlış Tespit Edilen FRB'ler: Perytonlar

Hızlı radyo patlamaları, kaynaklarında çok güçlü olsalar da Dünya'ya ulaşana kadar iyice zayıflarlar. Öyle ki, Dünya'ya ulaşan sinyallerin gücü Ay'daki bir cep telefonundan yayılacak sinyalden 1000 kat zayıf olabilmektedir.

Bu nedenle FAST gibi radyo teleskoplarının çevreleri "Radio Quiet Zone" (Tür: "Radyoların Yasaklandığı Bölge") ilan edilmiştir. Yani bu bölgelere cep telefonu, radyo, bilgisayar gibi sinyal yayabilecek cihazlar getirmek yasaktır. Çünkü bu elektronik aletlerden yayılabilecek sinyaller yanlış gözlemlere sebep olabilmektedir. Örneğin Parkes Gözlemevi tarafından FRB'ye benzeyen ve kendini tekrar eden bazı sinyaller yakalanmıştır ve uzunca bir süre bu sinyaller hakkında çalışmalar yürütülmüştür. Fakat sonradan bu sinyallerin tesis yakınlarındaki bir mikrodalga fırından geldiği tespit edilmiştir.[3]

Bunun gibi hatalara "peryton" adı verilmiştir. Peryton, kanatlı geyik olarak tasvir edilen mitolojik bir yaratıktır. Perytonları özel kılan şey ise gölgelerinin aynı bir insana benzemesidir. FRB sanılan yanlış tespitlere de peryton adı verilmesinin sebebi budur. Dünya dışı bir kaynaktan geldiği zannedilen veriler, aslında Dünya'dan, bizzat insanların kendisinden veya insan yapımı cihazlardan gelmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Peryton, gölgesi insana benzeyen mitolojik bir varlıktır.
Peryton, gölgesi insana benzeyen mitolojik bir varlıktır.
A Book Of Creatures

FAST'in Yakaladığı Sinyaller de Peryton Olabilir!

Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde SETI araştırmacısı olan Dan Werthimer'e göre, Çin'deki teleskobun tespit ettiği sinyaller de gelişmiş bir medeniyetten gelmemektedir. Ona göre, FAST'in yakaladığı sinyaller, birer radyo parazitinden ibarettir. Yani Dünya dışı bir medeniyetten değil, insanlardan gelmektedir. Şöyle anlatıyor:[4]

SETI araştırmacıları tarafından şimdiye kadar tespit edilen tüm sinyallerin, başka bir medeniyetten değil, kendi medeniyetimizden geldiği tespit edilmiştir. Gezegenimizin yüzeyinden Dünya-dışı yaşam gözlemi yapmak giderek zorlaşmaktadır. Giderek daha fazla verici ve uydu üretildikçe, radyo kirliliği daha da kötüleşiyor. Bazı radyo bantlarının SETI için kullanılması imkansız hale geldi.

Dolayısıyla bu tür gözlemler yapmak istiyorsak, Ay'ın arka tarafına bir radyo teleskobu inşa etmeliyiz. Bu tür bir teleskop, gezegenimizin tüm radyo kirliliğinden doğal bir şekilde korunacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak Çin'in FAST teleskobunun tespit ettiği sinyaller, muhtemelen, giderek artan radyo kirliliği ve parazitten kaynaklanmaktadır. Bunların gerçekten bir "uzaylı sinyali" olduğu gibi olağanüstü bir iddiayı ileri sürmek için, olağanüstü düzeyde kanıt üretmek gerekmektedir. Şu ana kadar bu yapılabilmiş değildir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
62
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

Çin'in FAST teleskobunun tespit ettiği sinyaller, giderek artan radyo kirliliği ve parazitten kaynaklanıyor olabilir. Parazitlerden dolayı meydana gelen hatalı gözlemler daha önce de birçok farklı yerde yaşanmıştır.

Hızlı radyo patlamaları (FRB); milisaniyeler içinde meydana gelen, bazılarının kendini tekrar ettiği gözlemlenebilen çok yüksek enerjili sıradışı radyo sinyalleridir.

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI), NASA tarafından başlatılan Dünya dışı zekayı araştırma misyonudur.

Yapılan keşifler FRB'lerin magnetar gibi gökcisimlerinden gelebileceğini ortaya koymaktadır. Fakat tüm FRB gözlemlerini açıklayabilmek için çok daha güçlü enerji kaynakları gerekmektedir. Bu da FRB'lerin Dünya dışı medeniyetlerden gelebileceği fikrini doğurmaktadır. Kısacası FRB'lerin kaynağı tam olarak bilinmemektedir.

FAST, 500 metrelik çapı ile dünyanın en büyük radyo teleskobudur. Teleskobun lakabı "Sky Eye" (Tür: Gökyüzünün Gözü). Önemli bilimsel görevleri vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/02/2024 18:37:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kedigiller
Göğüs Hastalığı
Kitlesel Yok Oluş
Uygulama
Üreme
Siyah
Modern
Genel Halk
Canlılık
Nöron
Mikrobiyoloji
Sağlık
Yavru
Sinaps
Doğa Olayları
Filogenetik
Antikor
Nükleer
Hastalık Kataloğu
Evrim Tarihi
Sıvı
Yeşil
Malzeme
İlaç
Burun
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. B. Evren, et al. Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi?. (24 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11957
Evren, S. B., Bakırcı, Ç. M. (2022, June 24). Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved February 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11957
S. B. Evren, et al. “Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 24 Jun. 2022, https://evrimagaci.org/s/11957.
Evren, Sadık Berk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Hızlı Radyo Patlaması Nedir? Bu Sinyaller, Dünya Dışı Medeniyetin İzleri Olabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 24, 2022. https://evrimagaci.org/s/11957.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close