Hitabet Gücü ve Gerçekler (Sivas Dimopoulos)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Türkiye’de, orta sınıfta olan Yunan bir ailede büyüdüm.  60’larda göç etmek zorunda kaldık. Kıbrıs adası üzerine Türkler ile Yunanlılar arasındaki etnik gerilimden ötürü Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldık. O zamanlar çok fazla politik gerilim vardı. Sol, sağ... Ben o zamanlar 13 yaşında, kolayca etkilenebilir bir gençtim. Sürekli sol yanlısı ve sağ yanlısı argümanları duyardım. Bir gün bir tarafın haklı olduğuna ikna olurdum, diğer gün öteki tarafın... Sonra kafam karışmaya başladı. Birbirine tamamen zıt olan bunların ikisi de nasıl haklı olabilirdi? 

Bunun üzerine, gerçeğin onu savunanın hitabet gücüne bağlı olmadığı bir alana odaklanmayı tercih ettim. 

Çünkü gerçek, mutlak olmalıdır."

Savas Dimopoulos (Stanford Üniversitesi, Parçacık Fizikçisi)

 

Sivas Dimopoulos, CERN'de yürütülen Higgs Bozonu araştırmalarında ve Standart Model'in geliştirilmesi araştırmalarında büyük rol oynamış Yunan fizikçidir. Dinamik simetri kırılması, süpersimetri, çok konumlu boyutlar gibi alanlardaki çalışmaları ve tera-elektronvolt (TeV) düzeyindeki fiziğe yaptığı katkılar nedeniyle 2006 yılında Amerikan Fizik Cemiyeti tarafından Sakurai Ödülü'ne layık görülmüştür. Aynı sene içerisinde Roma'da, fizik dalında yapılan sıradışı çalışmalar için verilen Caterina Tomassoni ve Felice Pietro Chisesi Ödülü'ne layık görülmüştür. Dimopoulos, Avrupa'da yürütülen fiziğin en üst düzey komitelerinden biri olan Tomassoni Komitesi tarafından "Teorik parçacık fiziğinin en önde gelen isimlerinden birisidir. Süpersimetrik standart modele yönelik teorileri, yüksek enerji fiziği mekanizmalarını anlamamıza büyük katkılar sağlamıştır." sözleriyle övülmüştür. Dr. Dimopoulos, 2013 yılında yayımlanan ve CERN'deki Higgs Bozonu arayışını konu edinen Parçacık Ateşi (Particle Fever) belgeselinde de yer almıştır.

MIT, Terminatör Filmindeki T-1000 Yapısında Robot Malzemeleri Üzerinde Çalışıyor!

Gangnam Style'a Ayırdığımız Süreyle Neler Yapabilirdik?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder