Historia 1923: İnsanın Evrimi - Eşref-i Mahlûkât'tan Homo sapiens'e

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilgi Yayınevi tarafından yayınlanan Historia 1923 dergisi, sevgili Ergi Deniz Özsoy hocamızın editörlüğünde, İnsanın Evrimi konulu bir dergi-kitap sayısı yayımladı:

Historia 1923
Historia 1923
Ergi Deniz Özsoy

Sayı içinde Ergi hocamızın "Ortak Kökenden, Süreçlerin Ortaklığına Biyolojik Evrimleşme" başlıklı yazısı yanı sıra; Ferhat Özçep, Hüseyin Özel, Mehmet Elgin, Ömer Faik Anlı, Hamdi Bravo, Ergun Türkcan, Semih Koray, Aleksey Tolstoy, Harun Çakan, Hasan Aydın, Remzi Demir, İnan Kalaycıoğulları, Çiğdem Özbay, Kudret Emiroğlu, Orhan Aybers, Batuhan Akgündüz, Victor Hugo, Ali Sedad, Abdullah Cevdet, Edhem Necdet, Herbert George Wells, İbrahim Temo, Sina Akşin, Ahmet Ünal ve Jiri Subrt gibi yerli ve yabancı akademisyen ve yazarların yazıları bulunuyor.

Eser, kitabın "Editörden" kısmında şöyle tanımlanıyor:

İnsanın Evrimi: “Eşref-i Mahlûkât”tan “Homo Sapiens”e başlığını taşıyan be­şinci sayımızın Dosya Yazıları, iki kısma ayrıldı ve birinci kısımda Ergi Deniz Özsoy, Ferhat Özçep, Hüseyin Özel, Mehmet Elgin, Ömer Faik Anlı, Hamdi Bra­vo, Ergun Türkcan ve Semih Koray’ın Evrim Kuramı’nın çeşitli yönlerine ilişkin makalelerine ve ikinci kısımda ise Harun Çakan, Hasan Aydın, Remzi Demir, İnan Kalaycıoğulları, Çiğdem Özbay, Kudret Emiroğlu, Orhan Aybers ve Batu­han Akgündüz’ün Evrim Kuramı’nın Antik Çağ Yunan, Orta Çağ İslâm ve Yakın Çağ Osmanlı Tarihlerindeki yeriyle ilgili çalışmalarına yer verildi; böylece, konu hem sistematik hem de tarihsel yönleriyle sergilenmeye çalışıldı. “Geçmişten Metinler” bölümü de, olduğu gibi evrime ilişkin Eski ve Yeni Türkçe Metinler’e tahsis edildi. Burada bulunan Ali Sedad’ın “Ecsâm-ı Âliyye”, Abdullah Cevdet’in “Kastamonu’da Kurûn-ı Vusta”, Edhem Necdet’in “Darwin’in Efkâr-ı Tekâmüliyyesi-Darwinizm”, H. G. Wells’in “Büyük Maymunlar, Yarı İn­sanlar ve İlk İnsanlar” ve İbrahim Temo’nun “Darwin Ellinci Ölüm Yıl Dönümü” adlı yazılarının ilgiyle okunacağını tahmin ediyoruz. Dosya Dışı Yazılar bölümünde ise Sina Akşin’in “Neden Abdülhamit’ten Yana Değiliz?”, Ahmet Ünal’ın “Tarih Yazımı, Felsefe, Tarihî Mirasın Araştırıl­ması ve Paylaşılması ve Türkiye’deki Durum Üzerine Bir Deneme II”, Jiri Subrt’in “Tarih ve Sosyoloji: Tarihsel Sosyoloji Nedir?” başlıklı makalelerine yer verildi. Bu sayımızın editörlüğünü üstlenen Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölü­mü Başkanı Sayın Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü, Bilim Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Remzi Demir’e ve birer makale ile katkıda bulunan bütün yazarlarımıza çok teşekkür ederiz.

Ergi hocamızın resmî sayfasında ise sayı şöyle tanıtılmış:

Sayıyı Bilgi Yayınevi'nden buradaki bağlantı üzerinden edinmek mümkün.

İyi okumalar.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Zaman Simetrisini Kıran Parçacık

Uzunbacak (Himantopus himantopus)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder