Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!

Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!
4 dakika
381
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Asteroit 162173 Ryugu, en yakın yörüngesinde Dünya'ya yaklaşık 96.560 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu, Ay'a olan mesafenin sadece dörtte biri. Ancak uluslararası bir bilim insanı ekibinin yeni öne sürdüğü sonuçlara göre bu kaya parçası, kozmik yolculuğuna 4 milyar yıldan daha uzun bir süre önce ve Güneş Sistemimizin dışında, milyarlarca kilometre uzakta başladı. Bu süreçte, Evren'in bu köşesinin tarihini de beraberinde getirerek uzayda bize doğru yaklaştı.

Bu keşifler, Ryugu yüzeyindeki numuneleri incelemek için sarf edilen küresel bir çabanın sonuçlarının yalnızca bir kısmı. Bu asteroit tozu zerreleri, Japon uzay ajansı JAXA tarafından yürütülen Hayabusa 2 görevi tarafından dikkatlice toplanıp Dünya'ya geri taşındı. Ardından, dünyanın dört bir yanındaki kurumlara gönderildi. Bilim insanları; sırlarını açığa çıkarmak, neyden oluştuklarını ve ait oldukları asteroidin nasıl oluştuğunu öğrenmek için bu küçük parçaları onlarca deneyden geçirdiler.

Tüm Reklamları Kapat

Science dergisinde yeni yayımlanan makale, 11 ülkeden 100'den fazla yazar içeriyor.[1] Çalışmaya katılanlar arasında, ABD Enerji Bakanlığı'nın (DOE) Argonne Ulusal Laboratuvarı da yer alıyor. Laboratuvar, DOE Bilim Ofisi kullanıcı tesisi olan Gelişmiş Foton Kaynağına (APS) ev sahipliği yapıyor. APS, numunelerin kimyasal ve yapısal yapılarını atomsal olarak incelemek üzere kullanılabilen ultra parlak X-ışını demeti üretiyor.

Esen Ercan Alp, Argonne'daki araştırma ekibini yönetti. Ekip içerisinde, Argonne ve Chicago Üniversitelerinden fizikçi ve grup lideri Jiyong Zhao, fizikçi Michael Hu ve ışın hattı bilimcisi Barbara Lavina yer alıyor. Hepsi makalenin ortak yazarlarından. Alp ve ekibi, bu çalışmaya dâhil olabilmek için yıllarca çalıştılar. Alp şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

APS'nin en önemli katkısı, benim ve ekibimin uzman olduğu özel bir X-ışını tekniğiydi. Bu tekniğe, Mössbauer spektroskopisi deniyor. Adını Alman fizikçi Rudolf Mössbbauer'den alıyor ve numunelerin kimyasındaki küçük değişikliklere karşı oldukça hassas.

Bu teknik, Alp ve ekibinin bu parçaların kimyasal bileşimini parçacık bazlı belirlemesine olanak sağladı. Alp bulgularını şöyle açıklıyor:

Uluslararası meslektaşlarımızla bulduklarımız şaşırtıcıydı. Ryugu'nun dış Güneş sisteminde başladığına dair yeterince kanıt var. Güneş sisteminin dış kısımlarında bulunan asteroitler, Güneş'e daha yakın olanlardan farklı özelliklere sahip olabilir. APS, bu hipotezi destekleyecek birkaç kanıt buldu.

Birincisi; asteroit, daha yüksek sıcaklıklarda oluştuğunda beklenilenden çok daha ince tanelere sahipti. Bir diğeri ise, parçaların yapısı gözenekliydi. Bu da bir zamanlar içerisinde su ve buz tuttuğu anlamına geliyor. Alp şöyle söylüyor:

Düşük sıcaklıklar ve buz, dış Güneş sisteminde çok daha yaygın.

Ryugu'nun parçaları çok küçük. Boyutları, 400 mikron veya altı insan kılının büyüklüğü ile 1 milimetrelik çap arasında değişiyor. Ancak 3-ID-B ışın hattında kullanılan X ışını demeti, 15 mikrona kadar odaklanabiliyor. Ekip, parçaların her biri üzerinde birkaç ölçüm yapabildi. Numuneler arasında aynı gözenekli, ince taneli yapıyı buldular.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

APS'nin ince ayarlı spektroskopi kabiliyetleriyle ekip, numunelerin maruz kaldığı oksidasyon miktarını ölçebildi. Parçaların kendileri daha önce hiç oksijene maruz kalmadığından, bu özellikle ilginçti. Parçalar, vakumla kapatılmış kaplarda uzay yolculuklarından hiç zarar görmemiş bir şekilde teslim edilmişlerdi.

APS ekibi, Dünya'ya çarpan göktaşlarına benzer bir kimyasal yapı keşfetti. Bunlar özellikle, gezegende sadece dokuzunun var olduğu bilinen Cl kondritleri isimli bir gruptu. Fakat ekip, Ryugu'yu bunlardan ayıran bir şey keşfetti.

Fransız işbirlikçileri Mathieu Roskoz (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) ve Pierre Beck'in (Grenoble Alpes Üniversitesi) sayesinde spektroskopi ölçümleri, ekibin de incelediği düzine göktaşı numunelerinde hiç bulunmayan bir demir sülfat olan pirotitten büyük miktarda buldu. Bu sonuç aynı zamanda bilim insanlarının, oluştuğu sırada Ryugu'nun ana asteroidinin sıcaklığına ve konumuna bir sınır koymalarına yardımcı oluyor. Hu şöyle söylüyor:

Sonuçlarımız ve diğer ekiplerden gelen sonuçlar, bu asteroit numunelerinin göktaşlarından farklı olduğunu gösteriyor. Bunun en önemli sebebi ise, göktaşlarının ateşli atmosfer girişine, hava şartlandırmasına ve özellikle de Dünya'da oksidasyona maruz kalmasıdır. Bu heyecan verici çünkü Güneş sisteminin dışından tamamen farklı bir numune.

Tüm veriler bir araya getirildiğinde makale, 162173 Ryugu'nun milyarlarca yıllık tarihini ortaya koyuyor. Bir zamanlar, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce oluşan Güneş sisteminden ortalama 2 milyon yıl sonra oluşan çok daha büyük bir asteroidin parçasıydı. Su ve karbon dioksit buzu da dâhil olmak üzere birçok farklı maddeden oluşmuştu ama son üç milyon yıl içerisinde buz eridi. Bu, nemli bir iç mekâna ve kuru bir yüzeye yol açtı.

Yaklaşık bir milyar önce, başka bir uzay kaya parçası bu asteroit ile çarpıştı. Bu çarpışma, asteroidi parçalara ayırdı ve parçalar uzayda süzülmeye başladı. Bu parçalardan bazıları, bugün bildiğimiz Ryugu asteroidiyle birleşti. Alp şöyle söylüyor:

Gezegen bilimcileri için bu, doğrudan güneş sisteminden gelen birinci derecede bir bilgi. Bu nedenle paha biçilemez.

Argonne ekibi, X-ışını teknikleri ve sonuçları hakkında detaylı bilgi verecek kendi makalelerini planlıyor. Ekip, böyle kapsamlı çok uluslu bir bilimsel çabanın parçası olmanın heyecan verici olduğunu ve gelecekteki bu tür deneylerin bir parçası olmayı dört gözle beklediklerini belirtti. Zhao şöyle söylüyor:

Bu kadar iyi koordine edilmiş bir uluslararası araştırma projesine katılmamız, bizim için heyecan verici ve zorlu bir deneyimdi. Daha da parlak X ışını sağlayacak çalışmalarda APS'ye yapılan yükseltmeler ile bunun gibi uzak asteroitlerden ve gezegenlerden gelen daha fazla malzeme incelemeyi umuyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 02:49:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12541

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!. (10 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12541
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, November 10). Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12541
S. Küçükkıvanç, et al. “Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/12541.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Gelişmiş Foton Kaynağı, 162173 Ryugu Asteroidinin 4 Milyar Yıllık Yolculuğuna Işık Tutuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 10, 2022. https://evrimagaci.org/s/12541.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close