Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!

Tuz İçeriği Yüksek Bir Diyet, Sadece Hipertansiyon Hastaları İçin Kötü Değildir!

Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir! Pixabay
2 dakika
2,902
Tüm Reklamları Kapat

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tarafından geliştirilen önerilere göre, günde 5 gramdan fazla tuz tüketilmemelidir. Bu oran da yaklaşık 1 çay kaşığına denk gelmektedir. Ancak gerçekte çoğu insan, bu sınırı aşmaktadır. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verilerine göre ortalama bir erkek günde 10 gram, ortalama bir kadın ise günde 8 gramdan fazla tuz tüketmektedir.

Bu da bizim için yeterli olan miktardan daha fazla tuz tükettiğimiz anlamına geliyor. Tuz dediğimiz şeyin sodyum klorür olduğunu ve kan basıncını yükselterek kalp krizi ya da felç (inme) riskini arttırdığını biliyoruz. Ama tuzun etkileri sadece bunlarla sınırlı değil. Bonn Üniversitesi Deneysel İmmünoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Christian Kurts bu yeni çalışmayı şöyle açıklıyor;

Tüm Reklamları Kapat

Şu anda biz ilk defa artmış tuz alımının anlamlı bir şekilde immün sistemi zayıflattığını ve aslında tuzun immün sistemde önemli bir rol oynadığını kanıtlayabiliriz.

Çalışmanın sonuçları oldukça beklenmedik, çünkü bazı çalışmalarda tam tersi bir etkinin varlığı gösterilmiştir. Örneğin laboratuvar hayvanlarında, deri parazitleri sonucu gerçekleşen enfeksiyonlar oluştuğunda yüksek tuzlu bir diyete sahip olmanın iyileşme sürecini hızlandırdığı gözlenmiştir. Bunun sebebi ise, immün sistemde parazitlere saldıran, onları yiyen ve sindiren makrofaj hücrelerinin tuz varlığında daha aktif olmasıdır. Araştırma, bu gözleme dayanarak birçok doktor sodyum klorürün bağışıklığı arttırıcı bir etkisinin olduğu sonucuna varmaktadır.

Tuz, Savunma Sistemini Nasıl Zayıflatır?

Ancak yapılan bu çalışmanın sonuçları tam tersini göstermektedir. Bu çalışmanın baş yazarı Würzburg Üniversitesi'nden Katarzyna Jobin bu durumu şöyle açıklamaktadır;

Tüm Reklamları Kapat

Bizim çalışmamızın sonuçları bu genellemenin doğru olmadığını göstermektedir. Bunun iki ana nedeni vardır: Birincisi, vücudun, tuz konsantrasyonunu kanda ve büyük organlarda tutmasıdır. En büyük organımız da derimiz olduğu için, derimiz, vücudumuz için adeta bir tuz rezarvuarı olarak görev yapmaktadır. Bu yüzden fazladan sodyum klörür tüketimi bazı deri parazitlerinde gayet iyi çalışmaktadır.

Ancak vücudun diğer bölümleri besinlerle tüketilen fazladan tuza ulaşamamaktadır. Bunun yerine tuz idrarla atılmak üzere böbreklerden süzülür. İşte tam da burada ikinci mekanizma devreye girmektedir. Böbreklerimizde sodyum klorür sensörleri bulunur ve bu sensörler glukokortikoid denen maddelerin vücudumuzda birikmesine neden olur ki bu istenmedik bir yan etkidir. Çünkü glukokortikoidler granülosit denilen immün sistem hücrelerinin aktivitelerini engeller. Granülositler tıpkı makrofajlsr gibi saldırgan immün sistem hücreleridir. Yalnız farklı olarak parazitlere değil bakterilere saldırırlar.

Biz bu etkiyi, farelerde Listeria (Listeria monocytogenes) enfeksiyonu ile gösterdik. Bazı fareleri önceden yüksek tuzlu bir diyete aldık. Daha sonra dalaklarında ve karaciğerlerinde 100 ile 1000 kez daha fazla hastalık yapıcı patojen olduğunu gördük.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Pixabay

İnsanlarda da Durum Aynı mı?

Sodyum klorür insanlarda da aynı negatif etkileri gösterir. Bu konu hakkında konuşan Prof. Kurts şunları söyledi;

Biz, günde fazladan 6 gram tuz tüketen gönüllüler ile çalıştık. Bu miktarda tuz kabaca iki fast food öğününe eşdeğerdir. Bir hafta sonra araştırmacılar gönüllülerden kan aldı ve kandaki granülositleri inceledi. Sonuçta test gönüllülerinin yüksek tuzlu bir diyete başladıktan sonra granülositlerin bakterilerle başa çıkma kapasitesinin çok daha kötü olduğunu gördük.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 22
 • Üzücü! 7
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/11/2023 12:38:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8410

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimya
Güve
Tarih
Kimya Tarihi
Astronomi
Ölçüm
Kara Delik
Yaşlanma
Abiyogenez
Oksijen
Robot
Zaman
Vücut
Ses Kaydı
İklim Değişimi
Dalga Boyu
Biyoçeşitlilik
Çeviri
Çocuklar İçin Bilim
Sıvı
Komplo
Bilimsel
Periyodik Cetvel
Kromozom
Araştırma
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Nihayet Başarılan
Nihayet Başarılan "Füzyon Ateşlemesi" Gerçekten Devrim mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Daily, et al. Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!. (29 Mart 2020). Alındığı Tarih: 28 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8410
Daily, S., Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2020, March 29). Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved November 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8410
S. Daily, et al. “Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 29 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/8410.
Daily, Science. Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 29, 2020. https://evrimagaci.org/s/8410.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close