Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir!

Tuz İçeriği Yüksek Bir Diyet, Sadece Hipertansiyon Hastaları İçin Kötü Değildir!

Fazla Tuz, Savunma Sisteminizi Zayıflatabilir! Pixabay
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Daily isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tarafından geliştirilen önerilere göre, günde 5 gramdan fazla tuz tüketilmemelidir. Bu oran da yaklaşık 1 çay kaşığına denk gelmektedir. Ancak gerçekte çoğu insan, bu sınırı aşmaktadır. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verilerine göre ortalama bir erkek günde 10 gram, ortalama bir kadın ise günde 8 gramdan fazla tuz tüketmektedir.

Bu da bizim için yeterli olan miktardan daha fazla tuz tükettiğimiz anlamına geliyor. Tuz dediğimiz şeyin sodyum klorür olduğunu ve kan basıncını yükselterek kalp krizi ya da felç (inme) riskini arttırdığını biliyoruz. Ama tuzun etkileri sadece bunlarla sınırlı değil. Bonn Üniversitesi Deneysel İmmünoloji Enstitüsü'nden Prof. Dr. Christian Kurts bu yeni çalışmayı şöyle açıklıyor;

Şu anda biz ilk defa artmış tuz alımının anlamlı bir şekilde immün sistemi zayıflattığını ve aslında tuzun immün sistemde önemli bir rol oynadığını kanıtlayabiliriz.

Çalışmanın sonuçları oldukça beklenmedik, çünkü bazı çalışmalarda tam tersi bir etkinin varlığı gösterilmiştir. Örneğin laboratuvar hayvanlarında, deri parazitleri sonucu gerçekleşen enfeksiyonlar oluştuğunda yüksek tuzlu bir diyete sahip olmanın iyileşme sürecini hızlandırdığı gözlenmiştir. Bunun sebebi ise, immün sistemde parazitlere saldıran, onları yiyen ve sindiren makrofaj hücrelerinin tuz varlığında daha aktif olmasıdır. Araştırma, bu gözleme dayanarak birçok doktor sodyum klorürün bağışıklığı arttırıcı bir etkisinin olduğu sonucuna varmaktadır.

Tuz, Savunma Sistemini Nasıl Zayıflatır?

Ancak yapılan bu çalışmanın sonuçları tam tersini göstermektedir. Bu çalışmanın baş yazarı Würzburg Üniversitesi'nden Katarzyna Jobin bu durumu şöyle açıklamaktadır;

Bizim çalışmamızın sonuçları bu genellemenin doğru olmadığını göstermektedir. Bunun iki ana nedeni vardır: Birincisi, vücudun, tuz konsantrasyonunu kanda ve büyük organlarda tutmasıdır. En büyük organımız da derimiz olduğu için, derimiz, vücudumuz için adeta bir tuz rezarvuarı olarak görev yapmaktadır. Bu yüzden fazladan sodyum klörür tüketimi bazı deri parazitlerinde gayet iyi çalışmaktadır.

Ancak vücudun diğer bölümleri besinlerle tüketilen fazladan tuza ulaşamamaktadır. Bunun yerine tuz idrarla atılmak üzere böbreklerden süzülür. İşte tam da burada ikinci mekanizma devreye girmektedir. Böbreklerimizde sodyum klorür sensörleri bulunur ve bu sensörler glukokortikoid denen maddelerin vücudumuzda birikmesine neden olur ki bu istenmedik bir yan etkidir. Çünkü glukokortikoidler granülosit denilen immün sistem hücrelerinin aktivitelerini engeller. Granülositler tıpkı makrofajlsr gibi saldırgan immün sistem hücreleridir. Yalnız farklı olarak parazitlere değil bakterilere saldırırlar.

Biz bu etkiyi, farelerde Listeria (Listeria monocytogenes) enfeksiyonu ile gösterdik. Bazı fareleri önceden yüksek tuzlu bir diyete aldık. Daha sonra dalaklarında ve karaciğerlerinde 100 ile 1000 kez daha fazla hastalık yapıcı patojen olduğunu gördük.

Pixabay

İnsanlarda da Durum Aynı mı?

Sodyum klorür insanlarda da aynı negatif etkileri gösterir. Bu konu hakkında konuşan Prof. Kurts şunları söyledi;

Biz, günde fazladan 6 gram tuz tüketen gönüllüler ile çalıştık. Bu miktarda tuz kabaca iki fast food öğününe eşdeğerdir. Bir hafta sonra araştırmacılar gönüllülerden kan aldı ve kandaki granülositleri inceledi. Sonuçta test gönüllülerinin yüksek tuzlu bir diyete başladıktan sonra granülositlerin bakterilerle başa çıkma kapasitesinin çok daha kötü olduğunu gördük.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Üzücü! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2020 14:42:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8410

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mutasyon
Grip
Sinek
Ornitoloji
Coğrafya
Antropoloji
Cinsiyet Araştırmaları
Göğüs Hastalığı
Enzim
Evrim Kuramı
Diş Hekimliği
Deney
Obezite
Kelebek
Coronavirus
Covıd-19
Elektrik
Öğrenme Teorileri
Epigenetik
Yıldız
Ağız
Virüsler
Vaka
İklim Değişikliği
Tedavi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar, özgür olduklarını ispatlamak için zincirlerini tıngırdatırlar.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder