Evrim Ağacı Etkinlik & İlan

Bir Astronoma Sor : Antik Çağlardan Günümüze Astronomi

Açıklama

"Bir Astronoma Sor"

Astronomi ve Uzay Bilimleri Seminer Dizisi'nin

 

"Antik Çağlardan Günümüze Astronomi" başlıklı bu ilk seminerimizde yıldızların insanlık tarihinde bıraktığı en parlak izleri takip edeceğiz.

Geceleri başımızı kaldırıp baktığımızda, binlerce yıl önce aynısını yapmış atalarımızla aynı gökyüzünü mü görüyoruz?

 

Gökyüzü hareketlerinin, insanlık tarihi boyunca inanç sistemlerini nasıl etkilediği,

Takımyıldızların yeryüzüne nasıl ve hangi yolla yansıdığı,

Gökyüzünün mimari ve uygarlıkları nasıl etkildeğini inceleyip

Güneş ve Ay gözlemleriyle başlayıp modern takvimlerin yapımına dek geçen süreçte gökyüzünde bir zaman yolculuğuna çıkacağız.

 

 

Prof. Dr. Serdar Evren

 

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 1979 yılında mezun olan Prof. Dr. M. Serdar Evren, 1986 yılında aynı bölümde doktorasını tamamlamıştır. Astronomi ve astrofizik alanındaki bilimsel çalışmaları sayesinde 1991 yılında doçent 1996 yılında da profesör unvanı almıştır.

 

Yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılarda araştırmalar üzerine sunumlar yapmış ve bunları uluslar arası dergilerde yayımlamıştır. 130’a yakın bilimsel çalışması bulunmaktadır. Bilimsel çalışmaları yanı sıra akademik faaliyetlerini de sürdürmektedir. Üniversitede lisans ve lisansüstü derslere girmekte, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine danışmanlık yapmaktadır.

1996-2009 yılları arasında Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürlüğü’nü ve 2009-2012 yılları arasında da Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanlığını yürütmüştür. 2018 yılı Mart ayından itibaren yeniden bu göreve atanmıştır. Astronominin geniş halk kitlelerine aktarılabilmesi için yıllardır popüler astronomi üzerine yazılar yazmakta ve konferanslar vermektedir. Gökbilimle ilgili birçok etkinlikte eğitmen ve danışman olarak yer almakta ayrıca çocuklar ve genç kuşaklar için düzenlenen yaz okulları ve eğitici etkinliklere destek vermektedir.

 

 

Bilgi ve İletişim: (0232) 464 57 39

Tarih: 23 Mart Pazartesi

Saat: 19:30 -21:00

Yer: Atölye Urania

Kıbrıs Şehitleri Cad. 1480 Sok. No:4 Alsancak İzmir

İletişim Bilgileri

Atölye Urania

Bilgi ve İletişim: (0232) 464 57 39

Etkinliği Paylaş
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Siz sırrı bilmek değil, kandırılmak istiyorsunuz.”
Christopher Nolan
Geri Bildirim Gönder