Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tümü
Etkinlikler
İlanlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Etkinlik Takvimi
Öne Çıkan EtkinlikSeminer
ÇevrimiçiÜcretsiz2 Haziran
İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü
Etkinliği Ekleyen
Sonlu Grupların Kompleks İndirgenemez Karakterleri
02 Haziran 2023 20:00 tarihinden 02 Haziran 2023 22:00 tarihine kadar.

Herkese merhaba,✨

"İÜ Öğretim Üyelerinden Seminerler" adlı etkinliğimiz için  2 Haziran Cuma günü Doç. Dr. Temha ERKOÇ 'Sonlu Grupların Kompleks İndirgenemez Karakterleri' konulu semineriyle bizlerle olacak.🤩

Seminerimiz MicrosoftTeams üzerinden gerçekleştirilecek olup herkesin katılımına açıktır.

Etkinlik katılım bilgilerine link üzerinden ulaşabilirsiniz.
Etkinliğimizde görüşmek üzere.🌸

🔗https://linktr.ee/iumatematik

Devamını Göster
Sonlu Grupların Kompleks İndirgenemez Karakterleri
Öne Çıkan EtkinlikSeminer
Çevrimiçi60 tl11 Haziran
Taner Beyter
Taner Beyter
290K UP
Etkinliği Ekleyen
Acının Felsefesi 2: Hayvan Etiği
11 Haziran 2023 19:00 tarihinden 11 Haziran 2023 20:59 tarihine kadar.

Acı çeken insanların kendi yaşamlarına son verme hakkı var mı? Ölme hakkı olarak ötanazi, felsefi olarak nasıl savunulabilir? Peki ya bebekler? Acı çekeceklerini bile bile bu dünyaya bebek getirmek ahlaken doğru mu? Bu tartışmaları yalnızca insanlar ile sınırlı tutmak zorunda değiliz, çünkü çevremizde hissedebilen ve acı çekebilen canlılar da var. Hissedebilen canlıların çektikleri gereksiz acıların ahlaki statüsüne dair ne söyleyebiliriz? Vegan mı olmalıyız?

Devamını Göster
Acının Felsefesi 2: Hayvan Etiği
Öne Çıkan EtkinlikCanlı Bilim Yayını
ÇevrimiçiÜcretsiz3 Haziran
Evrim Ağacı Discord
Etkinliği Ekleyen
Evrim Ağacı Yazarlarını Tanıyalım: Burak Albayrak
03 Haziran 2023 21:00 tarihinden 03 Haziran 2023 23:00 tarihine kadar.

Evrim Ağacı Discord Sunucusu gruplarından Soci Science Grubu öncülüğünde Evrim Ağacı yazarlarını daha yakından tanıyoruz ve ilk konuğumuz Burak Albayrak. Sizden gelen sorular ve kendi hazırladığımız sorularla birlikte bu keyifli sohbete hepinizi bekleriz.

Devamını Göster
Evrim Ağacı Yazarlarını Tanıyalım: Burak Albayrak
Öne Çıkan EtkinlikKonferans
İstanbulÜcretsiz6 Haziran
felsefekulubu GSÜ
Etkinliği Ekleyen
Aristoteles Üzerine
06 Haziran 2023 19:00 tarihinden 06 Haziran 2023 21:00 tarihine kadar.

   Merhabalar, 6 Haziran salı günü  Adriel M. Trott İle Aristoteles üzerine bir konferans gerçekleştireceğiz. Adriel M. Trott, ABD’nin İndiana eyaletindeki Wabash College’da doçent doktor öğretim üyesi ve felsefe bölüm başkanıdır. Sosyal bilimler alanında “Andrew T. and Anne Ford” kürsüsünün sahibidir. İki kitabı Aristotle on the Nature of Community ve Aristotle on the Matter of Form: A Feminist Metaphysics of Generation’dır.Konferansın dili İngilizce olacaktır. Fakat Ömer Aygün sizlere konferansın özeti sayılabilecek nitelikte bir çeviri yaptı. Bunu da sizlerle paylaşacağız. Ek olarak konferans günü Ömer hoca Türkiye’de olamayacağı için konferansa online olarak bağlanacak ve konferanstan sonra özet niteliğinde bir Türkçe konuşma yapacak. Her şey yolunda giderse Ömer hoca hocaya sormak istediğimiz soruları da spontane çevirmek istediğini söyledi. O güne kadar kendinize iyi bakın ve katılım formunu doldurmayı unutmayın lütfen :)

Devamını Göster
Aristoteles Üzerine
Öne Çıkan EtkinlikEğitim
ÇevrimiçiÜcretsiz31 Mayıs
İstanbul Üniversitesi Matematik Kulübü
Etkinliği Ekleyen
Matematik Durakları - Prof. Dr. Serap Öztop KAPTANOĞLU "Analiz 1"
31 Mayıs 2023 20:00 tarihinden 31 Mayıs 2023 23:00 tarihine kadar.

Herkese yeniden merhaba,☀️

"Matematik Durakları" adlı yeni etkinlik serimizin ilk durağında Prof. Dr. Serap Öztop KAPTANOĞLU, “ANALİZ 1”kitabının tanıtımıyla bizlerle olacak. Ayrıntılı bilgiler sosyal medya hesaplarımızda mevcut.

📍Etkinliğimiz 31 Mayıs Çarşamba günü Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecek olup dışarıdan katılıma açıktır. Etkinlik sonrası çekiliş yapılacaktır. Etkinlik linki etkinlik gününde hesaplarımızda paylaşılacaktır.🤍

Etkinliğimizde sizleri de aramızda göreceğimiz için sabırsızlanıyoruz. Detaylar için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Devamını Göster
Matematik Durakları - Prof. Dr. Serap Öztop KAPTANOĞLU "Analiz 1"
Öne Çıkan EtkinlikÇalıştay
İstanbulÜcretsiz27 Mayıs
Dr. S. Deniz Han
Etkinliği Ekleyen
5. Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik ve Kozmoloji Çalıştayı
27 Mayıs 2023 09:00 tarihinden 03 Haziran 2023 16:00 tarihine kadar.

Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik ve Kozmoloji (YEFAK) Çalıştayı ülkemizin seçkin fizikçileri ve genç araştırmacıların katkılarıyla 27 Mayıs 2023 Cumartesi günü ve 3 Haziran 2023 Cumartesi günü Fen Fakültesi Fizik Bölümü Feza Gürsey Amfisinde gerçekleştirilecektir.

Bilindiği gibi Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik, Kozmoloji alanları fiziğin önemli çalışma alanlarıdır.

Bu alanlarda bağımsız yürütülen araştırmalar ve elde edilen kuramsal ve deneysel sonuçlar içinde yaşadığımız evreni ve doğayı anlama ve kavrama noktasında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Fakat öte yandan bu alanlar birbirleri ile bağlaşık ilişkiler içerisindedir. Bu alanlarda elde edilen sonuçların birbirlerini bütünlemesi ve doğrulaması gerekmektedir. Daha tutarlı bir kuramsal bakış açısı görece farklı bu alanların bütünleşik ve uyumlu sonuçlar vermesi ile mümkün olacağı aşikardır.

Bu bakış açısından hareketle, yine bu yıl, ülkemizde bu alanlarda önemli kuramsal ve deneysel araştırmalar yapan ve önemli bulgular elde etmiş araştırmacıları ortak bir çalıştay platformunda bir araya getirmeyi, bu alanda ülkemizin araştırma potansiyelini ve enerjisini ortaya çıkarmayı, ortak bir sinerji yaratmayı planladık.

Geçtiğimiz yıllarda 500 üzeri katılımlara ulaşan YEFAK Çalıştayları olukça verimli olmuş, genç fizikçiler bu toplantılar sayesinde ülkemizde fizik alanında en iyi araştırmacıları tanıma fırsatı bulmuşlar ve bilimsel işbirlikleri kurmuşlardır.

Çalıştaya beş yıl önceden katılan pek çok Fizik Lisans öğrencisinin şu sıralar Fizikte Yüksek Lisans ve Doktora yapıyor olmalarına, Fizikte doktora yapan araştırmacıların ise uluslararası planda önemli çalışmalara imza attıklarına tanık olmak bu tür bilimsel etkinliklerin oynadığı rolün önemini daha anlaşılır bir şekilde ortaya koymaktadır.

Ümit ederiz ki bu yıl düzenleyeceğimiz çalıştayın da bu anlamda fizik öğrencileri ve genç araştırmacılar için tanışma ve etkileşme zemini sağlayacağına, aynı zamanda konusunda deneyimli araştırmacıların ise bilimsel işbirlikleri kurma ve genç araştırmacıları tanıma fırsatı verecek bir buluşma olacağına inanıyoruz.

Uzun bir ayrılık sürecinden sonra ülkemizin değerli fizikçilerini yüz-yüze bir toplantıda bir arada görmek hepimizi çok mutlu edecektir.

Çalıştayın ana konuları şunlardır:

· Parçacık Fiziği

· Nötrinolar

· Astrofizik

· Karadelikler

· Karanlık Madde

· Karanlık Enerji

· Matematiksel Fizik

· Yüksek Enerjili Astro-parçacıklar Fiziği

· Madde - Karanlık Madde - Karanlık Enerji Etkileşimleri

· Uzay-Zaman Teorileri

· Kütleçekim Teorileri

· Evrende Yaşam

· Evrenin Evrimi

· Galaksilerin oluşumu, formasyonu ve dinamiği

· Parçacık Fiziği Deneyleri

· Standart Ötesi Parçacık Fiziği Modelleri

· Sicim Teorileri

· Gözlemsel Kozmoloji

Çalıştayda konuşma verecek tüm arkadaşlarımıza, dinleyici katılımcılara ve düzenleme kurullarında yer alan tüm arkadaşlarımıza ve toplantı için sağladığı kolaylıklar için İstanbul Üniversitesine teşekkür ederiz.

Çalıştayda buluşmak üzere.

YEFAK Bilimsel Yürütme Kurulu

Tekin Dereli

Metin Arık

Ekrem Aydıner

Teoman Turgut

Ömer Faruk Dayı

Devamını Göster
5. Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik ve Kozmoloji Çalıştayı
Öne Çıkan EtkinlikKonferans
İstanbulÜcretsiz26 Mayıs
felsefekulubu GSÜ
Etkinliği Ekleyen
Batı Felsefesinin Sonu ve Düşüncenin Çağrısı
26 Mayıs 2023 19:00 tarihinden 26 Mayıs 2023 21:00 tarihine kadar.

Merhabalar, 26 mayıs saat 19:00 de gerçekleştireceğimiz "Batı felsefesinin sonu ve düşüncenin çağırısı" konulu konferansımıza hepinizi bekleriz. Okul dışından katılım sağlayacak arkadaşların katılım formunu mutlaka doldurması gerekmektedir.

Devamını Göster
Batı Felsefesinin Sonu ve Düşüncenin Çağrısı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close