Bu Reklamı Kapat
Tümü
Etkinlikler
İlanlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Etkinlik Takvimi
Öne Çıkan Canlı Bilim Yayını
ÇevrimiçiÜcretsiz11 Ağustos
Uzay Çağında Yolculuk
Etkinliği Ekleyen
Starship Ve Super Heavy Motorlarını Ateşliyor!
11 Ağustos 2022 18:00 tarihinden 13 Ağustos 2022 23:59 tarihine kadar.

SpaceX bugün Starship ve Super Heavy'nin motorlarını ateşleyecek! Bu akşam, bu heyecanlı olay için Youtube'da canlı yayında olacağız!

Devamını Göster
Starship Ve Super Heavy Motorlarını Ateşliyor!
Öne Çıkan Canlı Bilim Yayını
ÇevrimiçiÜcretsiz11 Ağustos
Bay Propolis
Etkinliği Ekleyen
COVID-19 Pandemisi: Aşılar, Güncel Bilgiler ve Gidişat
11 Ağustos 2022 20:00 tarihinden 11 Ağustos 2022 23:59 tarihine kadar.

Merhaba Evrim Ağacı ailesi!

11 Ağustos Perşembe günü oluşturacağımız Twitter Space etkinliğinde COVID-19 ile ilgili güncel bilimsel gelişmeleri, klinik sahadaki verileri, sürecin gidişatını ve COVID-19 enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan Long Covid (uzun dönem) belirtileri gibi konuları, tamamen bilimsel düzlemde ele alacağız.

Etkinlik odasının yönetimi şahsım tarafından gerçekleştirilecek olup -hiçbir şartta ve koşulda- bilim karşıtlarına söz hakkı verilmeyecektir. Bilimsel gerçeklerin insanlara aktarılması noktasında Twitter'ın rolünü azımsamıyoruz.

Etkinliğe dair detayları ve sohbet odası katılım panelini, paylaşılan ilgili link üzerinden görebilirsiniz.

Bilimle ve dayanışmayla!

Devamını Göster
COVID-19 Pandemisi: Aşılar, Güncel Bilgiler ve Gidişat
Öne Çıkan Eğitim
ÇevrimiçiÜcretsiz10 Ağustos
bir nevi akademi
Etkinliği Ekleyen
İstatistikte Temel Kavram ve Dağılımlar
10 Ağustos 2022 13:00 tarihinden 11 Ağustos 2022 14:30 tarihine kadar.

Eğitmen: Hakan Torun

Hedef Kitle: Lise öğrencileri

Kontenjan: 20 katılımcı

Tarihler: 10-11 Ağustos 2022, 13.00 – 14.30

Açıklama: Üç çeşit yalan vardır; yalanlar, kuyruklu yalanlar ve istatistik” demişler, peki nedir bu istatistiğin önyargılardan çektiği canım !

Dersimizde bu işlerden yalnızca alim olan mı anlar, yoksa üzerine düşünen, anlamaya çalışan herkes mi anlar, kabaca onu konuşacağız. Her zaman olduğu gibi, bir şeylerin üzerine konuşabilmek için önce bir tanımlarda anlaşacağız, sonra da hafif hafif tempoyu arttırıp, ardından olaysız dağılacağız. Dersten beklentimiz temel istatistik tanımlarına müteakip, olasılık dağılımlarından bahsetmek, ve ardından kesikli ve sürekli dağılımlara temel iki örnek vererek hayırlara vesile olmasını dilemektir.

Ders ücretsizdir. Başvuru zorunludur.

Son Başvuru Tarihi: 6 Ağustos 2022 Cumartesi

Başvuru Sonuçların Açıklanması: 8 Ağustos 2022 Pazartesi

Devamını Göster
İstatistikte Temel Kavram ve Dağılımlar
Öne Çıkan Bilim Buluşması
ÇevrimiçiÜcretsiz29 Temmuz
AYSUN YÜKSEL
Etkinliği Ekleyen
Tam Tahılları Ne Kadar Tanıyorsunuz? Araştırma Anketine Katılın!
29 Temmuz 2022 14:08 tarihinden 28 Ağustos 2022 23:59 tarihine kadar.

18-64 yaş arasında Türkiye'de yaşayan yetişkin bireyler ile bir çalışmamız bulunuyor. Temel amacımız; tam tahıl bilinirliliğini belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemektir. 

Bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü tarafından yapılmaktadır. Anket toplam 37 sorudan oluşmaktadır. Ortalama cevaplama süresi 7-10 dakikadır. 

Çalışmaya vereceğiniz değerli katkılar için teşekkür ederiz. 

 Dr. Öğr. Üyesi Banu Bayram

Doç. Dr. Aysun Yüksel

Devamını Göster
Tam Tahılları Ne Kadar Tanıyorsunuz? Araştırma Anketine Katılın!
Öne Çıkan Eğitim
MuğlaYemek dahil kişi başı ücretler: Bireysel Çadır: ₺1950, Çadır Kiralama: ₺2250, Yatakhane: ₺24001 Ağustos
Jennifer rachel Dadyan
Etkinliği Ekleyen
Bilim Felsefesi Kampı
01 Ağustos 2022 00:00 tarihinden 07 Ağustos 2022 00:00 tarihine kadar.

“Bilgi nedir?” sorusu felsefe ile bilimin kesişiminin merkezinde yer alan ve birçok düşünürce farklı şekillerde yanıtlanmış bir sorudur. Descartes’ın kesinlik arayışının ya da Kant’ın başka türlüsü düşünülemez doğrularının bugün hâlâ ciddiye alınacak bir yanı var mı? Newton kuramı bile terk edildiyse bugünkü kuramlarımızın asla değişemez olduğunu kesin olarak söyleyebilecek miyiz? Öte yandan hiçbir konuda hiçbir şey bilmediğimizi söylemekten de hoşlanmıyoruz. Gerçekten bu yazıyı okurken bir yandan da gözlerinin varlığında şüphe duyanınız var mı? İşte bu koşullar altında bilgiyi tanımlarken artık Descartes’ın “kesinlik” talebinden vazgeçerek bilgiye yaklaşmak mümkün mü? “Bilgi nedir?” sorusu Newton’ın yanıldığından haberi olmayan insanlarca yanıtlanamaz. O nedenle bilim insanlarının bilime yaklaşım biçimleri, bilimin yöntemini tartışmaya açan bilim felsefecileri ve de onun değişimini ortaya koyan bilim tarihçilerinin faaliyet alanları keskin bir sınırlarla birbirlerinden ayrılmamışlardır. Zira Darwin’nin evrim kuramı çeşitli nedenlerce yalnızca biyolojinin sınırları içerisinde kalamamakta, birçok toplumsal, etik ve dini tartışmaya da konu olmaktadır. Dolayısıyla bilimin veya hakikatin de bir tarihinin ve toplumsallığının olduğu kuşku götürmez bir gerçek gibi durmaktadır. Biz de 1-7 Ağustos tarihleri arasında düzenleyeceğimiz bilim felsefesi kampında bu tarihin bir ilerleme tarihi mi olduğunu, yoksa bilgiye yaklaşım tarzlarımızın dönüşümünden kaynaklanan paradigma değişimlerinden mi ibaret olduğunu, felsefenin bilimlerle ve bilimsel kuramlarla kurduğu ilişki üzerinden ele alacağız.

Devamını Göster
Bilim Felsefesi Kampı
Öne Çıkan Canlı Bilim Yayını
ÇevrimiçiÜcretsiz24 Temmuz
Uzay Çağında Yolculuk
Etkinliği Ekleyen
Çin Uzay İstasyonu’nun 2. Modülü Fırlatılıyor | Wentian Görevi
24 Temmuz 2022 09:00 tarihinden 25 Temmuz 2022 00:15 tarihine kadar.

Çin Uzay Ajansı (CNSA) geçtiğimiz yıl Çin'nin ikinci uzay istasyonu olan Tiangong Uzay İstasyonu'nun ilk modülünü fırlatmıştı. İlk modülün fırlatılmasından yaklaşık bir yıl sonra Çin 24 Temmuz 2022'de bu istasyonun ikinci modülü olan Wentian modülünü Tiangong Uzay istasyonu ile kenetlemek üzere Long March 5B roketi ile uzaya fıraltacak. Biz de Uzay Çağında Yolculuk olarak bu önemli olay için Youtube'da yayında olacağız. 

Devamını Göster
Çin Uzay İstasyonu’nun 2. Modülü Fırlatılıyor | Wentian Görevi
Öne Çıkan Canlı Bilim Yayını
ÇevrimiçiÜcretsiz12 Temmuz
Uzay Çağında Yolculuk
Etkinliği Ekleyen
NASA James Webb Uzay Teleskobunun İlk Fotoğraflarını Yayınlanıyor!
12 Temmuz 2022 17:15 tarihinden 13 Temmuz 2022 23:59 tarihine kadar.

NASA, 6 ay önce bu kanalda tarihe şahitlik ederek fırlatmasını canlı olarak yayınladığımız James Webb Uzay Teleskobunun ilk fotoğraflarını paylaşıyor. Biz de yine bu tarihi anı sizlerle beraber paylaşmak için canlı yayında olacağız. Kaçırmayın!

Devamını Göster
NASA James Webb Uzay Teleskobunun İlk Fotoğraflarını Yayınlanıyor!
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.