Bu Reklamı Kapat
Geri Dön
Etkinlik Canlı Bilim Yayını

An Interview with Celal Sengor: The Life and Worldview of a Distinguished Turkish Scientist

28 Haziran 2020 20:00 tarihinden 28 Haziran 2020 22:00 tarihine kadar.

Açıklama

Prof. Dr. Ali Mehmet Celâl Şengör (born 24 March 1955) is a distinguished Turkish scientist whose main field of expertise is geology, but he also has studies in the philosophy of science, history of science, and world history. Being a part of faculty at Istanbul Technical University Department of Geological Engineering, he is also a member of the Turkish Geomorphological Association, US National Academy of Sciences, American Philosophical Society, Russian Academy of Sciences, American Geolphysical Union, Geological Society of Malaysia, Geologische Vereinigung (also a recipient of Gustav-Steinmann-Medaille), and a fellow of Geological Society of America, Geological Society of London, Société Géologique de France, as well as an honorary member of Österreichische Geologische Gesellschaft. He is the author of many well-received books, a distinguished lecturer, and has 3 fossils named after him. Dr. Şengör describes his research interests as follows:

"As a geologist, I am interested in the elucidation of the processes involved in the growth and structuration of the continental lithosphere. To that end, I have studied the history of now-vanished oceans. One of these oceans, the Tethys, formed the present Alpine-Himalayan mountain ranges. From a study of the Tethys, I learned that continental collision can disrupt the colliding continents, thereby creating such diverse structures as large extensional troughs (called rifts) and major strike-slip faults; additionally, the architectural style of the collisional mountain range depends on the size of the vanished ocean. Following up the latter discovery, my group has shown that much of central and north Asia is made up of material offscraped during the closure of another large ocean leading to significant continental growth 600 to 150 million years ago. The architectural style that evolved as a consequence was typical of the oldest pieces of the continental crust formed and structured some 3.5 billion years ago. I have also studied the relationships of rifting to mantle processes from the viewpoint of identifying unequivocal geological fingerprints of the latter, using mainly the East African rifts system as an example."

Evrim Ağacı (https://evrimagaci.org) is the largest and most visited Turkish popular science organization, that aims to educate the Turkish public on a vast variety of sciences with a special focus on evolutionary biology and its applications. 

Evrim Ağacı means "Tree of Evolution" in Turkish, it is a reference to the depiction of the evolutionary relationship of species arranged in a "tree" form. Evrim Ağacı, founded November 5, 2010 is the oldest, most reliable, and most visited popular science website of Turkey. Evrim Ağacı creates science content in a lot of formats, including popular science articles, educational videos, informational photos, and novel platforms like board games. This is all accomplished through our website, Facebook Page, Facebook Group, YouTube, Twitter, and Instagram, Evrim Ağacı reaches millions of people monthly in Turkey, Azerbeijan, Germany, Austria, USA, and Canada. One of the biggest goals of the organization is to become a respected science organization with its roots in Turkey to promote science in Turkey and in the international arena. As a vision, Evrim Ağacı hopes to improve the scientific understanding in and outside of Turkey. 

You can support Evrim Ağacı at Kreosus (https://kreosus.com/evrimagaci2), Patreon (https://patreon.com/evrimagaci), or on YouTube.

The main host, Dr. Ashlee Lane Bakırcı-Taylor received her BS, MS and PhD degrees from Texas Tech University Department of Nutritional Sciences and she is the science outreach coordinator, staff writer, and editor at Evrim Ağacı. 

The second host, Dr. Çağrı Mert Bakırcı-Taylor, is the founder, editor-in-chief, and CEO of Evrim Ağacı. He received his PhD from Texas Tech University Department of Mechanical Engineering and the author of various best-selling science books in Turkey.

Etkinliği Paylaş

Pazar, 28 Haziran 2020 20:00

Pazar, 28 Haziran 2020 22:00

Ücretsiz

0
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et