Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Elon Musk'a Göre, Gelecek Nasıl Görünecek?

Elon Musk'a Göre, Gelecek Nasıl Görünecek?
5 dakika
2,038
 • Fütüroloji
 • Röportaj
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

TED'in baş sorumlusu Chris Anderson ile seri girişimci ve gelecek-inşaatçısı Elon Musk; Los Angeles, Hyperloop, Tesla ve SpaceX'in altına tüneller kazdığı yeni projesini ve dünyanın nasıl görünebileceğiyle ilgili hayallerini konuştu.

Konuşmanın dikkat çekici unsurları aşağıda derlendi.

Bu Reklamı Kapat

Röportajdan Sorular ve Cevaplar

Neden Sıkıcısın? (Bu, "Sıkıcı Şirket"e ithafen bir şakadır)

Musk, yeni projesi Sıkıcı Şirket'i [E.N. Musk'ın şirketlerinden birisi olan ve tünel açma konusunda uzmanlaşan Boring Company'nin ismindeki "boring" sözcüğü İngilizcede hem "sıkıcı" hem de "tünel/delik açma" anlamına geliyor.] şöyle tanımlıyor:

Trafik yoğunluğunu dindirmek amacıyla Los Angeles'ın altına bir çukur kazarak 3 boyutlu bir tünel şebekesi oluşturuyoruz.

Musk, bu sistemin nasıl gözükeceğine dair gösterdiği videoda; elektrikli araba pateni eklentili asansör, sokak seviyesinden dik bir şekilde yer altındaki tünele iniyor. Tünelde hız limiti yok ve araba patenleri saatte 200 km hıza ulaşacak şekilde tasarlanmış. Musk bunu özetliyor:

Bu Reklamı Kapat

Bu, Westwood'dan LAX'a (ki arabayla 19 dakika) 5-6 dakikada ulaşılabilirsin demek.

Uçan Arabalar Neden Daha İyi Bir Çözüm Değil?

Ben roket yapıyorum yani uçan şeylerden hoşlanırım ancak uçan arabaları çetrefilli kılan bir gürültü problemi var. Eğer bir şeyler kafanın tepesinde uçuyorsa bu, kaygı verici bir durumdur. "Jant kapağına bakım yaptırdılar mı yoksa gelip bir giyotin gibi başımı mı uçuracak?" dedirtir.

Bu Tüneller Hyperloop'a Nasıl Bağlanacak?

Hyperloop test şeridi büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nından sonra dünyadaki en büyük ikinci vakum haznesi.

Geliştirmeyi önerdikleri ulaşım sistemi, insanları ileri götürüp kapsülümsü tekerleklerle vakum içerisinde naklediyor ve tüneller vakum yaratmak için mükemmel bir ortam yaratıyor.

İhtiyatlı bir iyimserlik ile söyleyebiliriz ki, dünyanın en hızlı sürat treninden daha hızlı olacak.

Tesla'da Ne Oluyor?

"Tesla Model 3, Haziran 2017'de geliyor." diyor Musk ve özel bir niteliği olacak: oto-pilot. Sadece pasif optik kameralar ve GPS kullanarak -LIDAR olmadan- otomatik sürüş yapabilecek.

Kameraları bir kere görüntü için çözdün mü otonomi hallediliyor, görüntüyü çözemezsen de başka bir yolu yok. Sadece kameralarla süper insan olabilirsin.

Musk, Tesla'nın 2017'nin sonuna dek tamamen oto-pilot ile ülkeyi bir ucundan diğer ucuna (Los Angeles'tan New York'a) yolculuğunu tamamlayabilmesini hedefliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2017'nin kasım veya aralık ayında, Kaliforniya'daki bir otoparktan New York'taki bir otoparka tüm yolculuk boyunca araca hiç dokunmadan gidebiliyor olmalıyız.

Tesla'da yenilikler devam ediyor: Musk'ın muzip bir fotoğrafla ortaya çıkardığı bir pikap kamyonet. Ağır iş için elverişli, uzun menzilli elektrikli kamyonet, ağır yük kamyonculuğunu hafifletmek anlamına geliyor.

Tesla Kamyonet ile elektrikli kamyonun dönme momentumunun tüm yarı dizel motorlardan daha fazla olduğunu göstermek istiyoruz. Halat çekme yarışı yapsaydınız; Tesla Kamyonet, yarı dizel motoru yokuş yukarı çekerdi. Ayrıca Tesla Kamyonet çevik olacak, etrafta bir spor arabası gibi sürülebilir.

Elektrikte Başka Neler Oluyor?

Musk gelecekteki ev tasarımıyla ilgili konuşurken, garaj yolunda Tesla ile bir evin konsept fotoğrafını gösteriyor; evin bir tarafında Powerwall (Tr: "Güç duvarı") ve tepesinde Güneş Cam Çatısı... Musk, ABD'deki çoğu evin çatısının evin tüm ihtiyaçlarını gidermek için yeterli güneş paneli alanına sahip olduğunu söylüyor.

Nihayetinde neredeyse tüm evlerde güneş paneli olacak. Bundan hemen 15 yıl sonra güneş paneli olmayan bir ev olağandışı kalacak.

Evlerimiz ve arabalarımız için gerekli tüm enerjiyi depolayabilmek için Musk, lityum-iyon akü üzerine büyük bir bahis oynadı. Sparks, Nevada'daki Gigafactory ile ilgili bir tartışmada Musk, iri elmas şeklinde lityum-iyon akü fabrikasından ve gelecekte enerjinin nasıl depolanacağından bahsediyor.

Arkasında Lityum-iyon aküleri pompalayan fabrika videosu oynarken Musk diyor ki:

Maksimum hızda çalışıyorken hızla tekrarlanan elektronik bir flaş olmaksızın hücreleri göremezsiniz.

Enerji üretmek ve kullanmaktan pişmanlık duymayacağımız bir gelecek için dünyaya enerji verecek böyle 100 civarı fabrikaya ihtiyacımız olacak.

Bu Reklamı Kapat

Tesla, 2017'nin sonuna doğru kuracağı diğer dört fabrikanın konumlarını açıklamayı planlıyor. (...) Küresel bir pazara hitap edebilmeye ihtiyacımız var.

Musk, böylece yeni fabrikaların dünyaya yayılacağına dair ipucu veriyor.

Hadi SpaceX'ten Bahsedelim!

TED2013'te Musk, yeniden kullanılabilir roketler inşa etme hayalinden bahsetti. Bu hayalini dokuz başarılı kalkış ve iniş yapan Falcon 9'un başarısıyla fark ettiğini belirtti. 2017 yılının başlangıcında, kullanılmış bir roket ikinci görevini de başarıyla tamamlayarak tarihte bir ilki gerçekleştirdi. Musk görüşlerini şöyle ifade etti:

Bu yeniden uçurmanın zaten söz konusu olduğu bir ortamda, ilk defa eski bir güçlendiricinin tekrar uçurulması. Yeniden kullanılabilirlik eğer bir uçak ya da araba gibi süratli ve tamamlanmışsa yararlıdır. Hava aracını uçuşlar arasında Boeing'e götürmezsin.

Peki Ya Mars?

Musk, büyük roketin 40 katlı bir bina boyutunda olacağı yönündeki planları göstererek Mars'a gitmenin neleri gerektirdiğini anlatıyor.

Bu yapı için sıkıştırılma oranı Satürn V Ay roketininkinden dört kat daha fazla, yani insanlığın şimdiye dek yarattığı en büyük roket. 747'lerin birimiyle bu sıkışma tüm motorları çalışan 120 tane Boeing 747'ye eşit. Roket o kadar büyük ki tamamen dolu bir 747'yi kargo olarak alabilir. Şu anda geniş gözükse de gelecekteki uzay teknolojisi bunu sandal gibi gösterecek.

Ve ne zaman bunu görmeyi umabiliriz? Musk, Gezegenlerarası Ulaşım Sistemi Spacex'in inşa edilmesinin 8-10 sene alacağını açıkladı. "İç hedeflerimiz daha hırçın." dedi Musk.

Bu Reklamı Kapat

Sabah kalkıp yaşamak için sebepleriniz olmak zorundadır. Neden yaşamak istiyorsun? Anlamı ne? Sana ne ilham veriyor? Gelecekle ilgili neyi seviyorsun? Eğer gelecek orada yıldızların arasında multi-gezegen bir tür olmayı dahil etmiyorsa ben bunu inanılmaz derecede üzücü buluyorum.

Ama Neden Dünya'da Bu Kadar Sorun Varken Mars'a Gitmekle Alakalı Projelerle Çalışıyorsunuz?

Sürdürülebilir enerji gereklilikten ötürü ne olursa olsun yapılacak.

Eğer sürdürülebilir enerjiniz yoksa, bu sürdürülemez enerjiniz olduğu anlamına gelir... Tesla gibi bir şirketin temel değeri sürdürülebilir enerjinin geliştirilmesinde onun yokluğunda olacağından daha büyük bir ivme derecesiyle ilerlemektir.

Ama multi-gezegen bir tür olmaya başlamamız kaçınılmaz. Uzay alanındaki gelişmeye bakarsanız 1969'da aya birini gönderebildik. Sonrasında sadece, insanları alçak yörünge götürebilen uzay mekiğini yaptık. Şimdi hiç kimseyi yörüngeye göndermiyoruz. Trend bu, olduğu yerde sayıyor. Teknolojinin otomatikman geliştiğini düşündüğümüzde yanılıyoruz. Bilim ancak birçok insan daha iyisini yapmak için çok çalıştığında gelişiyor.

Motivasyonunuz Nedir?

Güzellik ve ilhama kuşkusuz yeterince değer verilmiyor ancak açık olmak isterim ki hiç kimsenin kurtarıcısı olmaya çalışmıyorum. Sadece gelecekle ilgili düşününce üzülmemeye uğraşıyorum.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: TED | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2022 04:26:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5162

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Savaş
Aşılar
Patlama
Carl Sagan
Nörobilim
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Deri
Kanser Tedavisi
Tüy
Viral Enfeksiyon
Uluslararası Uzay İstasyonu
Jinekoloji
Mers
Gen
Diş Hastalıkları
Yas
Darwin
Pandemik
Ergen
Besin
Genetik Mühendisliği
Aile
Uçuş
Oksijen
Felsefe
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.