Bu Reklamı Kapat

Toryumla Çalışan Araba, Gerçekten 100 Yılda Sadece 1 Defa Yakıt Alarak Çalışabilir Mi?

Toryumla Çalışan Araba, Gerçekten 100 Yılda Sadece 1 Defa Yakıt Alarak Çalışabilir Mi? Wired
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
36,362 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

İddia

Büyük petrol kartelleri toryumun yakıt olarak kullanılabileceğini keşfedilmesini istemiyorlar, çünkü toryumla çalışan arabalar sadece 1 depo toryumla 100 yıl boyunca gidebilirler! Eşit miktarda toryum ile kömürden toryum, kömürün vereceğinden 20 milyon kat fazla enerji vermektedir! Yani bir kere arabayı aldığın zaman tekrar yakıt almana gerek kalmazdı! Toryum o kadar uzun süre gidebilen radyoaktif bir yakıt ki, bırakın arabanın ömrünü, şoförün bile ömründen uzun süre gidebilir! Bu nedenle Laser Power Systems isimli firma toryumla çalışan araba konseptini yarattı ama kimse desteklemiyor.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Toryum, nükleer bir yakıt olarak uranyuma alternatif olabilecek şekilde bir umut vaadediyor olsa bile, henüz tekil araçları çalıştırabilmesi teknolojik yetersizlikler dolayısıyla mümkün değildir. Nükleer enerji döngüsü ve bunun güvenliği, karmaşık sistemleri ve sayısız prosedürü gerektiren işlemlerdir. Bunu tekil bir arabanın kaplayabileceği bir alana sığdırmak, "Arabalara kanat takıverelim, uçak gibi uçsunlar işte." diyerek uçan arabalar hayal etmekten farksızdır. Evet, uçan arabalar yapmak mümkündür; ancak bu öyle kanat takıvermekle olacak bir iş değildir. Benzer şekilde, toryumla çalışan bir araba konsept olarak mümkün olsa da, şu anda uzak bir geleceğe ait bir hayal konumundadır ve birçok diğer/alternatif enerji kaynağı, herhangi bir nükleer izotopa başvurmaksızın araçlarımızı çok uzun süreler çalıştırmamızı sağlayabilecektir.

İddianın Kökeni

Bu iddiayı popülerleştiren isimler, Amerika'nın "Genç Türkler" isimli programını sunan yarı-ünlü şovmenleri Cenk Uygur ve Ana Kasparian. Aslında internette bu iddia uzun bir süredir geziyorsa da, bu ikilinin şovlarında "Toryum Arabası" konseptini incelemeleri üzerine dikkatler bu olasılık üzerine çevrildi.

Bilgiler

The Young Turks isimli internet televizyonu şovu çerçevesinde, toryum reaktörleri diğer radyoaktif reaktörlere göre çok daha küçük olacak şekilde üretilebildiği ve düşük basınç altında çalışabildiği için insanlara ve çevreye kısmen daha az tehlike arz edecek şekilde arabalara yerleştirilebileceği iddia ediliyor. Bu, teorik olarak, kağıt üzerinde doğrudur.

Bu Reklamı Kapat

Toryum (Th90), doğal olarak oluşabilen radyoaktif bir kimyasal elementtir. Yarı ömrü çok uzun olduğu için, çok uzun sürede bozunur. Kasım 2013'te Mashable isimli sitede aktarıldığı üzere, Toryum ile çalışan bir araba konsepti üzerinde çalışılmaktadır. Toryum, gezegenimiz üzerinde bulunan en yüksek yoğunluğa sahip elementlerden birisidir ve ufacık bir parçası bile, aynı boyuttaki kömüre nazaran gerçekten de 20 milyon kata kadar daha fazla enerji verebilir. Dolayısıyla ola ki Toryum gerçekten de bir araba içerisinde kullanılacak olursa, aracın yakıt ömrü sizin ömrünüzden bile fazla olabilecektir!

Toryumla çalışan bir araba üretilebileceği iddiası ilk olarak 2009 yılında Cadillac Dünya Toryum Yakıtı (Cadillac DTY) tarafından ileri sürülmüştür. Fütüristik amaçlarla tasarımcı Loren Kulesus tarafından tasarlanan bu araç, tamamen artistik amaçlar gütmektedir ve hiçbir bilimsel detaya girmemektedir. Kulesus, geleceğe yönelik uçan kaykaylar, ve fütüristik gitar tasarımlarıyla bilinen bir sanatçıdır. Sanat eserini sunarken, "100 yıl boyunca aynı yakıtla gidebilen bir araba ürettim. Bu, Cadillac markasının sürdürülebilirlik ve sosyal etki çalışmaları için yapılmış bir denemedir." cümleleriyle duyurmuştur. Birçok internet sitesi ve 3. sınıf medya kanalı bu sözleri fazlasıyla gerçekçi olarak işleyerek sanki böyle bir aracın gerçekten üretilmiş olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu tamamen uydurmadır. Dolayısıyla genellikle internette dolaşan ve "Laser Power Systems"a atfedilen birçok iddia, aslen bir sanat eserinin abartılmasından kaynaklanmaktadır.

Toryum, nükleer enerji üretimi için önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Bunun çok sayıda nedeni vardır. Bunlar arasında toryumun uranyuma nazaran Dünya'da 3 kata kadar daha fazla bulunması, toryum elementi ve yan ürünlerinden atom bombası yapmanın zorlukları, çok daha az nükleer atık üretmesi gibi birçok faktör vardır. Ancak buna karşılık, toryumun yeniden kullanılabilirliği, var olan sistemlere nazaran test etmek konusunda çok pahalı işlemlerden geçirilmesi gerekmesi, yakıt üretimi masraflarının çok daha yüksek olması, uranyum-232 gibi yüksek gama ışını saçan bir elemente bozunması gibi bazı olası dezavantajları da vardır. Nükleer Enerji Mühendisleri, bu konularda çalışmaları sürdürmektedir. Ancak şu anda herhangi bir nükleer yakıtın arabalara entegre edilmesi gibi uzun soluklu bir proje gündemde değildir. Gelecek zamanlarda bu değişecek olsa da, şu anda bunların gizlendiği veya büyük firmalarca durdurulmaya çalışıldığı tamamen uydurmadır. Unutmamak gerekiyor ki gelecekte olabilecek şeyleri hayal etmenin bir sınırı yoktur; ancak o gelecekteki şeylerin bugün var olup da gizlendiği iddiası çok güçlü kanıtlar gerektiren, çoğunlukla içi boş bir iddiadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 9
 • Umut Verici! 8
 • Tebrikler! 7
 • Güldürdü 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Thorium-Based Nuclear Power. (20 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • J. Morrow. The Mythology Of The Thorium Car, Thorium Plasma Batteries, And More!. (13 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Energy From Thorium | Arşiv Bağlantısı
 • S. Vookoti. This Car Runs For 100 Years Without Refueling – The Thorium Car: Facts. (23 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Hoax or Fact | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 02:29:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3891

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kütleçekimi
Psikiyatri
Öğrenme Alanı
Bakteri
Hidrotermal Baca
Dinozorlar
Hukuk
Klinik Mikrobiyoloji
Çiftleşme
Makina
Dil
Beyin
Afrika
Bebek Doğumu
Bilim Felsefesi
Yemek
Şehir Hastanesi
Üreme
Safsata
Dalga
Epistemik
Balıkçılık
Eşey
Avcı
Haber
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et