Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Büyük petrol kartelleri toryumun yakıt olarak kullanılabileceğini keşfedilmesini istemiyorlar, çünkü toryumla çalışan arabalar sadece 1 depo toryumla 100 yıl boyunca gidebilirler! Eşit miktarda toryum ile kömürden toryum, kömürün vereceğinden 20 milyon kat fazla enerji vermektedir! Yani bir kere arabayı aldığın zaman tekrar yakıt almana gerek kalmazdı! Toryum o kadar uzun süre gidebilen radyoaktif bir yakıt ki, bırakın arabanın ömrünü, şoförün bile ömründen uzun süre gidebilir! Bu nedenle Laser Power Systems isimli firma toryumla çalışan araba konseptini yarattı ama kimse desteklemiyor.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Toryum, nükleer bir yakıt olarak uranyuma alternatif olabilecek şekilde bir umut vaadediyor olsa bile, henüz tekil araçları çalıştırabilmesi teknolojik yetersizlikler dolayısıyla mümkün değildir. Nükleer enerji döngüsü ve bunun güvenliği, karmaşık sistemleri ve sayısız prosedürü gerektiren işlemlerdir. Bunu tekil bir arabanın kaplayabileceği bir alana sığdırmak, "Arabalara kanat takıverelim, uçak gibi uçsunlar işte." diyerek uçan arabalar hayal etmekten farksızdır. Evet, uçan arabalar yapmak mümkündür; ancak bu öyle kanat takıvermekle olacak bir iş değildir. Benzer şekilde, toryumla çalışan bir araba konsept olarak mümkün olsa da, şu anda uzak bir geleceğe ait bir hayal konumundadır ve birçok diğer/alternatif enerji kaynağı, herhangi bir nükleer izotopa başvurmaksızın araçlarımızı çok uzun süreler çalıştırmamızı sağlayabilecektir.

İddianın Kökeni

Bu iddiayı popülerleştiren isimler, Amerika'nın "Genç Türkler" isimli programını sunan yarı-ünlü şovmenleri Cenk Uygur ve Ana Kasparian. Aslında internette bu iddia uzun bir süredir geziyorsa da, bu ikilinin şovlarında "Toryum Arabası" konseptini incelemeleri üzerine dikkatler bu olasılık üzerine çevrildi.

Bilgiler

The Young Turks isimli internet televizyonu şovu çerçevesinde, toryum reaktörleri diğer radyoaktif reaktörlere göre çok daha küçük olacak şekilde üretilebildiği ve düşük basınç altında çalışabildiği için insanlara ve çevreye kısmen daha az tehlike arz edecek şekilde arabalara yerleştirilebileceği iddia ediliyor. Bu, teorik olarak, kağıt üzerinde doğrudur.

Toryum (Th90), doğal olarak oluşabilen radyoaktif bir kimyasal elementtir. Yarı ömrü çok uzun olduğu için, çok uzun sürede bozunur. Kasım 2013'te Mashable isimli sitede aktarıldığı üzere, Toryum ile çalışan bir araba konsepti üzerinde çalışılmaktadır. Toryum, gezegenimiz üzerinde bulunan en yüksek yoğunluğa sahip elementlerden birisidir ve ufacık bir parçası bile, aynı boyuttaki kömüre nazaran gerçekten de 20 milyon kata kadar daha fazla enerji verebilir. Dolayısıyla ola ki Toryum gerçekten de bir araba içerisinde kullanılacak olursa, aracın yakıt ömrü sizin ömrünüzden bile fazla olabilecektir!

Toryumla çalışan bir araba üretilebileceği iddiası ilk olarak 2009 yılında Cadillac Dünya Toryum Yakıtı (Cadillac DTY) tarafından ileri sürülmüştür. Fütüristik amaçlarla tasarımcı Loren Kulesus tarafından tasarlanan bu araç, tamamen artistik amaçlar gütmektedir ve hiçbir bilimsel detaya girmemektedir. Kulesus, geleceğe yönelik uçan kaykaylar, ve fütüristik gitar tasarımlarıyla bilinen bir sanatçıdır. Sanat eserini sunarken, "100 yıl boyunca aynı yakıtla gidebilen bir araba ürettim. Bu, Cadillac markasının sürdürülebilirlik ve sosyal etki çalışmaları için yapılmış bir denemedir." cümleleriyle duyurmuştur. Birçok internet sitesi ve 3. sınıf medya kanalı bu sözleri fazlasıyla gerçekçi olarak işleyerek sanki böyle bir aracın gerçekten üretilmiş olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu tamamen uydurmadır. Dolayısıyla genellikle internette dolaşan ve "Laser Power Systems"a atfedilen birçok iddia, aslen bir sanat eserinin abartılmasından kaynaklanmaktadır.

Toryum, nükleer enerji üretimi için önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Bunun çok sayıda nedeni vardır. Bunlar arasında toryumun uranyuma nazaran Dünya'da 3 kata kadar daha fazla bulunması, toryum elementi ve yan ürünlerinden atom bombası yapmanın zorlukları, çok daha az nükleer atık üretmesi gibi birçok faktör vardır. Ancak buna karşılık, toryumun yeniden kullanılabilirliği, var olan sistemlere nazaran test etmek konusunda çok pahalı işlemlerden geçirilmesi gerekmesi, yakıt üretimi masraflarının çok daha yüksek olması, uranyum-232 gibi yüksek gama ışını saçan bir elemente bozunması gibi bazı olası dezavantajları da vardır. Nükleer Enerji Mühendisleri, bu konularda çalışmaları sürdürmektedir. Ancak şu anda herhangi bir nükleer yakıtın arabalara entegre edilmesi gibi uzun soluklu bir proje gündemde değildir. Gelecek zamanlarda bu değişecek olsa da, şu anda bunların gizlendiği veya büyük firmalarca durdurulmaya çalışıldığı tamamen uydurmadır. Unutmamak gerekiyor ki gelecekte olabilecek şeyleri hayal etmenin bir sınırı yoktur; ancak o gelecekteki şeylerin bugün var olup da gizlendiği iddiası çok güçlü kanıtlar gerektiren, çoğunlukla içi boş bir iddiadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Thorium-Based Nuclear Power. (2018, Haziran 20). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • J. Morrow. The Mythology Of The Thorium Car, Thorium Plasma Batteries, And More!. (2014, Nisan 13). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Energy From Thorium | Arşiv Bağlantısı
 • S. Vookoti. This Car Runs For 100 Years Without Refueling – The Thorium Car: Facts. (2015, Haziran 23). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: Hoax or Fact | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 14:57:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3891

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.”
Nikola Tesla
Geri Bildirim Gönder