Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir? Unsplash
2 dakika
9,170
Tüm Reklamları Kapat

Duygusal zeka, hissedilen duyguları başkalarına doğru bir şekilde iletme yeteneği, başkalarının duygusal mesajlarını "okuma" yeteneği ve duyguların deneyimini ve ifadesini düzenleme ve kontrol etme yeteneği gibi bir dizi duygusal beceriyle temsil edilen zeka türüdür. Bu konuyla ilgili kapsamlı bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sosyal zeka ise, insanları ve sosyal durumları anlama konusunda genel bir bilgi ve beceri olarak düşünmek mümkündür. Bazı insanlar bunu "sağduyu" veya "pratik zeka" şeklinde adlandırabilir; kimiyse bunu sadece "nezaket" olarak algılayabilir. Sosyal zeka unsurlarının örnekleri şunları içerir:

Tüm Reklamları Kapat

 • Konuşma becerileri: Ne söyleyeceğinizi, nasıl söyleyeceğinizi bilmek ve konuşurken dilinizin dolaşmamasıdır.
 • Sosyal roller ve konuşulmayan sosyal normlar hakkında bilgi: Bunu, sosyal etkileşimlerde "oyununu nasıl oynayacağınızı bilmek" olarak düşünün.
 • Etkili dinleme becerileri: İyi bir dinleyici olmak sadece başkalarıyla bağlantı kurmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer kişinin etkileşimdeyken iyi hissetmesini sağlar.
 • İzlenim yönetimi becerileri: Başkalarına gösterdiğiniz imajı kontrol etmek ile özgün olmak arasında hassas bir denge kurmaktır.
 • Diğer insanları neyin "tetiklediğini" anlamak: Başkalarının davranışlarına uyum sağlamak ve nereden geldiklerini bilmek için başkalarının koşullarını anlayabilmektir.
 • Sosyal öz-yeterlik: Başkalarının yanında rahat hissetmek ve başkalarıyla etkileşim kurma yeteneğinize güven duymaktır.

Duygusal ve Sosyal Zekanızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Aşağıda, duygusal ve sosyal zekanızı geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi yöntem bulacaksınız:

 • İnsanları gözleyin. Başkalarını gözlemenin değerini öğrenin. Başkalarının ses tonu, yüz ifadeleri, vücut hareketleri ve duruşundaki ince görsel ipuçlarına dikkat edin.
 • Kendi duygusal davranışınızın daha fazla farkında olun. Örneğin, bazı insanlar bu duyguları yaşamadıklarında veya gönderdikleri duyguların farkında olmadıklarında bile kızgın (ya da mutlu) görünme eğilimindedirler. Duygularınızı başkalarına nasıl ilettiğiniz konusunda geri bildirim alın.
 • Ayaküstü konuşma yapmayı öğrenin. Konuşma becerileriniz üzerinde çalışın. Sırada veya toplu taşıma araçlarında beklerken yabancılarla sohbet başlatma alıştırması yapın. Sohbeti, iki taraf için de ilginç ve sosyal olarak ödüllendirici hale getirmeye çalışın.
 • Topluluk önünde konuşma pratiği yapın. Konuşma pratiği yapma fırsatları sunan bir kursa katılmayı veya Toastmasters gibi bir gruba katılmayı düşünün.
 • Bir oyunculuk veya doğaçlama dersi alın. Meslek yüksek okulları ve tiyatrolar genellikle oyunculuk ve doğaçlama dersleri verir. Rol oynamak veya doğaçlama sohbetler yapmak zorunda kalmak, hem duygusal hem de özellikle sosyal zekayı geliştirmek için iyi stratejilerdir.

Bu "zekaların" altında yatan duygusal ve sosyal beceriler, sosyal etkileşimde ve birçok işte veya liderlik pozisyonunda başarı için gereken temel yapı taşlarıdır. Bu becerileri geliştirmek, genel duygusal ve sosyal zekanızı artıracaktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
55
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 42
 • Tebrikler! 29
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Muhteşem! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • İnanılmaz 4
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2024 06:42:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12584

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. E. Riggio, et al. Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir?. (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 2 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12584
Riggio, R. E., Selamet, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 05). Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir?. Evrim Ağacı. Retrieved March 02, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12584
R. E. Riggio, et al. “Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet, Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12584.
Riggio, Ronald E.. Selamet, Gökalp. Bakırcı, Çağrı Mert. “Duygusal ve Sosyal Zeka Nasıl Geliştirilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Gökalp Selamet. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12584.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close