Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dünyanın En Uzun Aç Kalan İnsanı Angus Barbieri: Açlık, Obezite Tedavisinde Kullanılabilir mi?

Dünyanın En Uzun Aç Kalan İnsanı Angus Barbieri: Açlık, Obezite Tedavisinde Kullanılabilir mi?
Angus Barbieri
Talented Master Blog
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aç kalarak zayıflama, tarih boyunca sık sık başvurulan bir zayıflama yöntemidir. Tarih boyunca doktorlar da bu aç kalma diyetlerini onaylamış ve hatta teşvik etmişlerdir. Bugün de, kısa vadede aç kalmaya yönelik diyetleri hepimiz biliriz. Ancak bugünkü konumuz biraz daha farklı: Kısa vadede başlayıp, dünyanın en uzun açlığına dönüşen kilo verme hikayesi...

Dünyanın En Uzun Açlığı

1965 yılında 27 yaşında İskoçyalı bir adam olan Angus Barbieri, aşırı kilolarından şikayetçi olduğu için Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Başvurduğu sırada 207 kilogram olan Barbieri, doktorlarının da teşviği ile hızlıca kilo vermesi için kısa dönemli (40 günden az) açlığı kapsayan bir diyete başlatıldı.

Diyeti süresince kilo verdiğini gören Barbieri, bu açlığa devam etmek istediğini ve ideal kilosu olan 82 kiloya inmek için istekli olduğunu bildirdi. Doktorlar, Barbieri'nin bu isteğini sürekli gözlem altında olması koşulu ile kabul ettiler.

Barbieri açlığı boyunca çoğu zamanını evde geçirdi. Kalan zamanında ise hastaneye gidip doktorların gerekli gördüğü testleri yaptırdı. Doktorlar onu sürekli gözlem altında tutuyorlardı; çünkü o güne kadar belgelenmiş birden çok açlıktan ölüm vakası vardı. Ve bu ölümler aynı Barbieri gibi kilo vermeye çalışırken olmuştu. Mesela açlık sırasında 2 kişi kalp yetmezliğinden, bir kişi ince bağırsak tıkanıklığından, 2 kişi de açlığın bitiminden sonra tekrar beslenme (re-feeding) sendromundan ölmüştü.

İlerleyen dönemlerde doktorların tavsiyesi ile Barbieri, çeşitli vitamin ve sodyum-potasyum takviyeleri kullanmaya başladı. Bu dönem içerisinde maden suyu, şekersiz çay-kahve gibi kalori içermeyen sıvıları tüketen Barbieri'nin kan şekeri iyice düşmüştü ve sadece 37 ile 48 gün arasında 1 kez dışkı yapabiliyordu. Ancak bu durum uzun süre devam edip metabolizma hızı yavaşlığa alıştığından herhangi bir olumsuz etki yaratmıyordu.

11 Temmuz 1966 yılında Barbieri açlığını 125 kilo vermiş bir şekilde 82 kilo ile tamamladı. 382 günlük açlığın ardından bir dilim yağlı ekmek, bir haşlanmış yumurta ve bir fincan kahve ile ilk defa kahvaltı yapan Barbieri, yemeğinden çok zevk aldığını ve çok tok olduğunu belirtti.

Nine

Uzun Süreli Açlık Obezite Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

Uzun süreli açlıklarda vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Bunlardan en önemlisi kanda oluşan değişikliklerdir. Çünkü kan konsantrasyonlarında meydana gelebilecek bir değişiklik veya kan basıncının düşmesi, organların yeterli beslenememesine neden olur. Bu da organların görevlerini tam olarak yerine getirememesine ve iflas etmesine neden olur.

Bazı durumlarda hastalar monitörlere bağlanabilir
Bazı durumlarda hastalar monitörlere bağlanabilir
MenaFN

Uzun süreli açlıkların mutlaka tıbbi gözlem altında uygulanması ve herhangi bir olumsuzlukta yavaş yavaş normal beslenmeye geçilmesi gerekir. Bu sayede ''re-feeding sendromundan'' da kaçınılmış olur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 27
 • Tebrikler! 20
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Muhteşem! 9
 • Bilim Budur! 8
 • Umut Verici! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Korkutucu! 6
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Unbelievable Facts. The Story Of Angus Barbieri – The Man Who Went A Year Without Food And Lost 275 Lbs. (30 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Unbelievable Facts | Arşiv Bağlantısı
 • W. K. Stewart, et al. (1973). Features Of A Successful Therapeutic Fast Of 382 Days' Duration. Postgraduate medical journal., sf: 203-209. | Arşiv Bağlantısı
 • K. Loria. The True Story Of A Man Who Survived Without Any Food For 382 Days. (02 Mayıs 2017). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
 • K. Loria. Fasting Gives Us Longer Life, But It Goes Against Everything We Think Of As Healthy. (13 Ekim 2016). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2020 00:42:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9068

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Makale
Zaman
Kanser Tedavisi
Viral Enfeksiyon
Ara Geçiş Türleri
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Farmakoloji
Virüsler
Evrimsel
Zehirli Mantar
Köpekbalığı
Tekillik
Paleontoloji
Ribozim
Çiftleşme
Gazetecilik
Sinir Hücresi
Hidrotermal Baca
Tedavi
Dna
Kan Hastalıkları
Koaservat
Hareket
Köpekgil
Rna
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematik sadece bir dil değildir. Matematik; hem dil, hem de mantıktır. Matematik, mantıklama için bir araçtır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder