Bu Reklamı Kapat

Dünyanın En Uzun Aç Kalan İnsanı Angus Barbieri: Açlık, Obezite Tedavisinde Kullanılabilir mi?

Dünyanın En Uzun Aç Kalan İnsanı Angus Barbieri: Açlık, Obezite Tedavisinde Kullanılabilir mi?
Angus Barbieri
Talented Master Blog
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
23,273 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Aç kalarak zayıflama, tarih boyunca sık sık başvurulan bir zayıflama yöntemidir. Tarih boyunca doktorlar da bu aç kalma diyetlerini onaylamış ve hatta teşvik etmişlerdir. Bugün de, kısa vadede aç kalmaya yönelik diyetleri hepimiz biliriz. Ancak bugünkü konumuz biraz daha farklı: Kısa vadede başlayıp, dünyanın en uzun açlığına dönüşen kilo verme hikayesi...

Dünyanın En Uzun Açlığı

1965 yılında 27 yaşında İskoçyalı bir adam olan Angus Barbieri, aşırı kilolarından şikayetçi olduğu için Dundee Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Başvurduğu sırada 207 kilogram olan Barbieri, doktorlarının da teşviği ile hızlıca kilo vermesi için kısa dönemli (40 günden az) açlığı kapsayan bir diyete başlatıldı.

Diyeti süresince kilo verdiğini gören Barbieri, bu açlığa devam etmek istediğini ve ideal kilosu olan 82 kiloya inmek için istekli olduğunu bildirdi. Doktorlar, Barbieri'nin bu isteğini sürekli gözlem altında olması koşulu ile kabul ettiler.

Bu Reklamı Kapat

Barbieri açlığı boyunca çoğu zamanını evde geçirdi. Kalan zamanında ise hastaneye gidip doktorların gerekli gördüğü testleri yaptırdı. Doktorlar onu sürekli gözlem altında tutuyorlardı; çünkü o güne kadar belgelenmiş birden çok açlıktan ölüm vakası vardı. Ve bu ölümler aynı Barbieri gibi kilo vermeye çalışırken olmuştu. Mesela açlık sırasında 2 kişi kalp yetmezliğinden, bir kişi ince bağırsak tıkanıklığından, 2 kişi de açlığın bitiminden sonra tekrar beslenme (re-feeding) sendromundan ölmüştü.

İlerleyen dönemlerde doktorların tavsiyesi ile Barbieri, çeşitli vitamin ve sodyum-potasyum takviyeleri kullanmaya başladı. Bu dönem içerisinde maden suyu, şekersiz çay-kahve gibi kalori içermeyen sıvıları tüketen Barbieri'nin kan şekeri iyice düşmüştü ve sadece 37 ile 48 gün arasında 1 kez dışkı yapabiliyordu. Ancak bu durum uzun süre devam edip metabolizma hızı yavaşlığa alıştığından herhangi bir olumsuz etki yaratmıyordu.

11 Temmuz 1966 yılında Barbieri açlığını 125 kilo vermiş bir şekilde 82 kilo ile tamamladı. 382 günlük açlığın ardından bir dilim yağlı ekmek, bir haşlanmış yumurta ve bir fincan kahve ile ilk defa kahvaltı yapan Barbieri, yemeğinden çok zevk aldığını ve çok tok olduğunu belirtti.

Bu Reklamı Kapat

Nine

Uzun Süreli Açlık Obezite Tedavisinde Kullanılabilir Mi?

Uzun süreli açlıklarda vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Bunlardan en önemlisi kanda oluşan değişikliklerdir. Çünkü kan konsantrasyonlarında meydana gelebilecek bir değişiklik veya kan basıncının düşmesi, organların yeterli beslenememesine neden olur. Bu da organların görevlerini tam olarak yerine getirememesine ve iflas etmesine neden olur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bazı durumlarda hastalar monitörlere bağlanabilir
Bazı durumlarda hastalar monitörlere bağlanabilir
MenaFN

Uzun süreli açlıkların mutlaka tıbbi gözlem altında uygulanması ve herhangi bir olumsuzlukta yavaş yavaş normal beslenmeye geçilmesi gerekir. Bu sayede ''re-feeding sendromundan'' da kaçınılmış olur.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 36
 • Tebrikler! 23
 • Merak Uyandırıcı! 15
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 9
 • Umut Verici! 9
 • Korkutucu! 9
 • Güldürdü 4
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Unbelievable Facts. The Story Of Angus Barbieri – The Man Who Went A Year Without Food And Lost 275 Lbs. (30 Temmuz 2018). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Unbelievable Facts | Arşiv Bağlantısı
 • W. K. Stewart, et al. (1973). Features Of A Successful Therapeutic Fast Of 382 Days' Duration. Postgraduate medical journal., sf: 203-209. | Arşiv Bağlantısı
 • K. Loria. The True Story Of A Man Who Survived Without Any Food For 382 Days. (02 Mayıs 2017). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
 • K. Loria. Fasting Gives Us Longer Life, But It Goes Against Everything We Think Of As Healthy. (13 Ekim 2016). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2022 03:13:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9068

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Hasta
Nörobiyoloji
Yıl
Yapay Zeka
Elementler
Kalıtım
Arı
Viral Enfeksiyon
Haber
Viroloji
Yeşil
Maymun
Doğa Yasası
Şehir
Dalga
Köpekler
İnsan Türü
Genler
Eşcinsellik
Deney
Element
Depresyon
Meyve
Virüsler
Güneş
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et