Bu Reklamı Kapat

Dünya'daki 8 Korkunç Yer ve Neden Öyle Oldukları Hakkında

Dünya'daki 8 Korkunç Yer ve Neden Öyle Oldukları Hakkında
Bu Reklamı Kapat
Yazar Brian Dunning Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Arsel BerkatAcar 2. Editör Arsel Berkat Acar
9 dakika
12,850 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Bugün dünyanın çevresinde dolanacağız ve bilincimizi korku ve dehşetle çılgına döndüren korkunç şeylerle dolu 8 yerleşim yerine bakacağız. Kimine göre içinde bazı korkutucu şeyler içeren şehir efsaneleri, kimine göreyse bize korkunç görünen ama bunları uygulayanlar için sıradan olan tuhaf kültürel gelenekler bulunmaktadır. Yine de bütün bunlar sizin rüyanıza karışacak ve sizi belirli bir süre boyunca karanlıkta bırakacak.

Sizi bekleyen derinliklere rahatça götürebilmek için (gerçek anlamıyla) parlak bir yere bakacağız. Hindistan’ın Himaçal Pradeş bölgesiyle başlayacağız:

(8) Jwala Devi Tapınağındaki Sonsuz Alevler

Bu Hint Tapınağı söylentilere göre yerde bulunan 9 tane kayadan yükselen ve durmadan yanan alevleriyle ünlü. Efsaneye göre bunların tükenmesi mümkün değildir ve aynı zamanda bunları neyin ateşlediği de hiç görülmemektedir. Bu Tanrıça’nın kendisinin orada bulunduğunun bir kanıtı olarak görülmektedir, bu yüzden orada başka herhangi bir idol (put) yer almamaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Hint geleneklerine göre, Şiva’nın birinci eşi Sati yoga güçlerini kullanarak kendini kurban etti. Şiva aşırı sinirlenip kendini kaybetti. Onu sakinleştirmek uğruna Tanrı Vişnu Sati’nin vücudunu 51 parçaya bölüp şimdi her bir yeri kutsal toprak olan Hindistan’ın çeşitli yerlerine dağıttı. Sati’nin dilinin konduğu yer ise Jwala Devi tapınağı oldu, alevler de bugün hala yanmakta. 

Bilim ise daha değişik bir açıklama öne sürüyor. Tapınağının haricinde, Jwalamukhi kasabası da Hindistan’ın petrol ile doğal gaz yataklarına ev sahipliği yapıyor. Bu bölge ilk kez 1835’te incelendi ve keşfedilmiş doğal gaz yatakları 1980’lere kadar kazıldı. Petrole hiç denk gelinmediği için bu madenlerin hiç birisi ticari değer taşımadı, ama bu alevlerin yakından bir incelemesi tapınakta her gün rahipler tarafından yakılan bakır boruları ortaya çıkardı. Dışarıdaysa taş çukurdaki su sürekli kabarıyor ve bu da içinde doğal gazın bulunmasına bir kanıttır. Ancak bakır boru hatlarının belediye hizmetinden mi olduğu yoksa yerel kaynaklardan mı beslendiği açık değil. 

7) New Haven’in Bodrumundaki Mezarlık

Eski kiliselerin alt katlarında cesetlerin gömüldüğü bölümlerin olması sıradışı bir şey olmasa da New Haven’daki Merkezi Kilisede tıpkı normal bir mezarlıktaki gibi 6 ayak derinliğinde sandık içerisinde, uygun bir taşla birlikte bedenler gömülü bulunmaktadır. Bu Merkezi Kilisesi’nin zemininde yürümek herhangi bir mezarlıkta yürümek gibidir. Peki, Merkezi Kilise neden böyle bir şey yaptı?

Bu Reklamı Kapat

Yanıtın kendisi tüm basitliğiyle zarafetini ortaya çıkıyor. Mezarlık daha önceden orada vardı, kilise de 1812’de bedenleri rahatsız etmemek için doğrudan onun üstüne kuruldu. Çevresindeki toprak yeniden yapıldığı için kilise sanki yer ile aynı yüzeyde gibi görünse de içine adım atıldığında asıl yükseklik o zaman görülüyor. Nemin taşları aşındırıyor olması bir sorundu, bundan dolayı suyu kendine daha iyi çekebilmesi için yer kurutulmuş tuğlalarla döşendi. Bu değişikliğin dışında, 1812 öncesi asıl mezarlıkta gezinip gezinmediğinizi asla anlayamayacaksınız.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

(6) Mapimi Sessiz Bölge

Meksika’nın kuzeyinde “La Zone del Silencio” (Sessis Bölge) bulunmaktadır. Söylentilere göre çölün oldukça uzağında bulunan bu yerde radyolar, pusulalar ve elektronik eşyalar işlevsiz duruma geliyor. Bir sürü UFO öyküsünün olması gibi manyetik girdaplar, uzaylıların ziyaretleri, mutasyon geçirmiş bitkiler ve hayvanlar ile aklınıza gelebilecek herhangi bir garip olay burayla ilişkilendiriliyor. Herhangi bir resim ya da belge yok, sadece salt öyküler ile hayalet masalları söz konusu.

Peki, bu öyküler nereden çıktı? Aslında 1970’e kadar hiçbiri ortada yoktu. Yeni Meksika’daki Beyaz Kum Roket Silosundan (White Sands Missile Range) fırlatılan bir Amerikan Athena füzesi yolundan saptı ve Bolson de Mapimi çöl ovasına çarptı. Birleşik Devletler Ordusu yeri tespit edip yakıtla kirlenmiş toprağı dahil ortadaki karışıklığı temizledi. Temizlik sırasında ordu tarafından kiralanan birkaç yerliden biri olan Jaime adında yerel bir adam bu işten para kazanabileceğini düşünerekten bir otelin yapılmasından da bahsederek bu hikayeyi gazetelere anlattı. Jaime barda yer alan bir kavgada öldürülmesiyle planları suya düştü, bu yüzden geriye onun ektiği şeylerden çıkan hikayeler kalmıştır.

5) Okinawa’daki Yeraltı Mezarlığı

İkinci Dünya Savaşı, Okinawa adasında birçok yeraltı sığınağının yapılmasına şahit oldu, ancak bunlardan özellikle bir tanesi korkunç bir geçmişi sahip idi. Japon Deniz Kuvvetleri’nin Okinawa Bölge Merkezi, Okinawa Donan Üssüne tepeden bakan dağ kenarının içinde yer alan 450 metre uzunluğundaki tünellerin içerisinde inşa edilmişti. Tünel 1950’lerde açıldığında 4.000’den fazla Japon askerinin kalıntıları bulundu.

Peki neden? Birleşik Devletlerin deniz güçleri Haziran 1945’te Okinawa’ya çıktığında Amiral Minoru Ota -Oroku Yarımadası kuvvetlerinin komutanı- bütün güçlerine kendilerini öldürmelerini emretti. Sığınağın içindeki 4.000 askerle birlikte kendisi de ölürken, salt emre uymayıp da Amerikalılarla umutsuzca saldırıya geçen birkaç kişi de oldu. El bombalarından kaynaklanan hasar ise hala iç duvarların üzerinde görülebiliyor.

1970’ten beri merkezlerin çoğu halka açıldı.

Bu Reklamı Kapat

(4) Roopkund’daki İskelet Gölü

Hint Himalayaları’nda 5.000 metre irtifada bir futbol sahasından daha küçük boyutta bir göl var. Sahil şeridi boyunca en az 600’den fazla bireyin iskeletleri bulunuyor. Hiç kimse onların kim olduğu, orada ne yaptıkları ya da nasıl öldükleri konusunda bir şey bilmiyor. 

Bulunduğu yer öyle ulaşılmaz bir yer ki, bütün teoriler suya düşüyor.

Son yapılan çalışmalar buldukları yanıtlar kadar yeni sorular da üretiyor. Karbon tarihleme yöntemiyle, 30 yıllık yanılma payıyla 850 yılı civarlarında öldüklerini biliyoruz. 31 tane iskeletten alınan DNA örneklerinden gelen sonuçlarla en azından iki değişik etnik grup olduğuna eminiz. Kısa boylu olan kabiledekiler olasılıkla hamaldı, daha uzun boylu adamlar ise Maharaşta’dan. Çoğu yetişkin adam olmakla birlikte aralarında kadınlar hatta bir kaç tane genç bile vardı. Herhangi bir silah bulunmadığı gibi onların sıradan insanlar olmadığına dair de herhangi bir kanıt yoktu.

Bir şehir efsanesi oradaki bütün kişilerin tam olarak aynı nedenden dolayı öldüğünü söylemekte: Kafataslarına sert bir darbe almaları onların sıradışı bir güce sahip olan tipi ile öldüklerini belirtmektedir. Yine de, sadece bir çalışma böyle bir sonuca ulaşmıştır ve kafatasların birçoğu böyle bir tür darbe izine sahip değildir.

Bu Reklamı Kapat

Bu kadar büyük bir grubun böylesine uzak bir yerde bulunmasına ilişkin olası bir neden onların 12 yılda bir Nanda Devi adlı Tanrıçanın takipçileri tarafından uygulanan hac yolculuğunda olmalarıdır. Peki ama nasıl öldüler? Donma ya da çığ pek olası değil, hac kışın yapılmıyor, Roopkund Gölü de dağın tepesine çok yakın bu yüzden çığ felaketlerinden kaynaklanmış olamaz. Salgın, savaş, toplu intihar ya da büyük dolu taneleri de bu durumda da dışlanmamalı. Kemikler henüz bütün sırlarına ortaya dökmüş değil.

(3) Capuchin Manastırında Sergilenen Ölüler

Belki de dünyadaki en korkunç yer Sicilya’daki Capuchin Manastırı’nın yer altı mumya mezarları olan Catacombe dei Capuccini. 1631’de, Capuchin rahipleri atalarının birkaç binini yeniden konuşlandırdığında kurulan bu Manastır sadece duvarlarda ve tavanlarda sanatsal bir şekilde kemiklerin dizildiği küçük türbeleriyle değil, mumyaların mezarlıkta çeşitli korunma biçimlerinde bulunmasıyla da ünlüdür. Sergilenen 8000 civarı mumya adamlar, kadınlar, bakireler, çocuklar, papazlar, rahipler, profesyoneller şeklinde kategorilere bölünmüştür. Birçoğu sanki yaşıyormuşçasına durmaktadır, kimi mobilyanın üstünde, kimi de çeşitli şekillerde giydirilmiştir. Mumyalama burada daha üst düzeylere yükselmiş. Bunu 1920’de ölen 2 yaşındaki bir kızın mumyalanıp camdan bir kutuda sergilenmesiyle hala canlı kanlı görünmesinden anlayabiliyoruz. 

Skeptoid’de en çok yanıtlamak istediğimiz soru bütün bunların neden olduğudur? Bu acayip –bazılarına göre iğrenç- gösterimin amacı nedir? İlginç olansa, bu basit sorunun tatmin edici bir yanıtı Capuchin’in ya da dindar kesimin verdiklerinden son derece uzaktır. Onların açıklamaları kişiyi sinirlendirecek şekilde karışıktır. Cesetler yaşamın kısalığının bir göstergesidir, ya da yaşayanlar, sevdikleriyle aralarında bir köprüdür. Capuchin’den gelen resmi yanıt “Ölüm zamanın kapılarını kapatır, ve ebedi olanları açar.” Kendim de amatör bir tarihçi olarak, böylesine sağlıksız bir hayranlığa duyulan basit bir tutkunun, bu mezarların yer alabilmesi için az da olsa bunlara sebep olduğu sonucuna da varmaktan kendimi tutamıyorum, çünkü doğru düzgün bir açıklama bile yapılamıyor. Bu tür görüntülerin dünyada çok nadir olması hiç şaşırtıcı gelmiyor.

(2) Pomuç Mezarlığında İskelet Temizliği

Kuzey Yukatan yarımadasındaki Pomuç Mezarlığı tıpkı diğer herhangi bir mezar gibidir, eğer her Ekim ayı sonuna doğru olup bitenleri saymazsak tabi. Ölünün akrabaları bedenleri dışarı çıkarır, kemikleri tabutlardan alırlar, yeniden gömmeden önce de fırçalayıp temizlerler.

Bu Katoliklik ile Maya geleneklerinin merak uyandırıcı bir karışımıdır. Bunları yapan Meksikalı Mayalardır, ve Ölüm gününü -la Dia de los Muertos- gözlemlerler. Meksikalı Cadılar Bayramı olarak bilinen bu günde ayrılmış olan ruhların aileleri tarafından karşılanabilmeleri için geri döndüklerine inanılır. Çocukların ruhları 1 Kasım’da, yetişkinlerinkiyse 2 Kasım’da dönmektedir. Onları onurlandırmak ve unutulmadıklarını göstermek için, Mayalar onların kemikleri saygılı bir şekilde temizlerler. Mayalara göre bu yapılanlar bir aile üyesinin giyinmesine ya da yıkanmasına yardım etmek gibi bir şeydir. Bir yaşlının da söylediği gibi, “Ölülerden korkacak hiçbir şey yoktur, biz asıl yaşayanlardan korkmalıyız.”

Agora Bilim Pazarı
Fizik (Serway) 1. Cilt - Fen ve Mühendislik İçin
 • Boyut: 19,5 X 27,5
 • Sayfa Sayısı: 808
 • Basım: 5
 • ISBN No: 9789758624225
Devamını Göster
₺152.00 ₺164.00
Fizik (Serway) 1. Cilt - Fen ve Mühendislik İçin

(1) Zerdüşt Sessizlik Kuleleri 

Dünyadaki en eski dinlerden biri olan Zerdüştlük İran ile Hindistan’ın bazı bölgelerinde hala uygulanmakta. Bugüne kadar, onlar ölülerini “dakhma” dedikleri sessizlik kulelerine yerleştirirler. Bu büyük taş kulelerin bir dış duvarı var, bunun içindeyse ortadaki çukuru çevreleyen dairesel bir platform var. Platformun üstünde, gelebilecek hayvanlardan güvenli olarak, herhangi bir hazırlık yapmadan başları duvara ayakları da ortadaki çukura denk gelecek şekilde ölüler yatırılır. Öldüklerinde üstlerinde ne varsa onla yatırılan bu ölüler sıcak güneşin altında çürür. Sanki düzinelerce insan içeriye yürüdükten sonra yere yatıp hepsi ölmüş gibi görünmektedir.

Bir yıldan daha fazla kalan bedenler ortadaki çukura doğru süpürülür, ve kemiklerle kalan giysi parçaları büyük bir yığın haline gelir. Rüzgar, yağmur ve zamanın bir etkisiyle kalıntılar kömür ile kum süzgeçlerinden geçirilir ve en sonunda denize doğru sızar. Arada bir özel bir tabut taşıyıcısı da bir şekilde orada kalmış “dakhma”ları temizlemek ya da ayrılmamış kemikleri boşaltmak için oraya girebilir.

Bu tüyler ürpertici uygulamanın yapılış nedeni Zerdüşt geleneğindeki ölen bedenlerin temiz olmaması anlayışıdır. Onların herhangi bir hayvanı ya da toprağı kirletmesine izin verilmemelidir. Bu yüzden hızlı bir şekilde yükseğe yerleştirilirler ve engel olmaksızın dışarıyla olan etkileşimleri de kesilir.

Burada acayip görünen şey aslında temizlik üzerine olan titizliktir, ya da en azından böyle bir niyet bulunmaktadır. Teknik olarak “dakhma”lar 1970’lerden beri yasadışı olsa da bu uygulamalar resmi olmayan yollarla sürdürülmektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Skeptoid | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2022 21:48:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1560

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyoloji
Acı
Balıkçılık
İklim Değişikliği
Mars
Kadın Doğum
İntihar
Cinsel Seçilim
Böcek Bilimi
Diş Hastalıkları
Elementler
Hematoloji
Seçilim
Normal Doğum
Hava
Safsata
İspat
Dalga
Gelişim
Kök Hücre
İngiltere
Covıd-19
Nobel Ödülü
Çiftleşme
Mucize
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et