Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!

Daha Önce Çok Özel Şartlar Altında Gözlenmiş Olan 4 Sarmallı DNA Yapısı; İlk Kez Sağlıklı ve Canlı İnsan Hücrelerinde Görüldü!

Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!
1 dakika
7,191
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın en ünlü molekülü olan çift sarmalDNA, bazen bir kez daha ikiye katlanır. Araştırmacılar, bu dörtlü sarmallı formu, sağlıklı insan hücrelerinde ilk kez buldular.

Dört iplikli DNA daha önce bazı kanser hücrelerinde ve laboratuvar bazlı kimya deneylerinde görülmüştü; ancak bu molekül, ilk kez sağlıklı ve canlı insan hücrelerinde, normal hücresel süreçler tarafından oluşturulan kararlı bir yapı olarak görüntülendi. Imperial College London'dan Marco Di Antonio, şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Dört hücreli DNA'nın canlı hücrelerde de oluşabildiğini kuşkuya yer bırakmayan şekilde gösterdik. Bu, bizi, DNA'nın biyolojisini yeniden düşünmeye zorluyor.

DNA molekülü adenin, sitozin, guanin ve timin olmak üzere dört nükleobazdan oluşur ve kendisini çeşitli şekillerde yapılandırabilir. Dört ayrı guanin, kare biçiminde bir araya gelecek olursa, dört sarmallı bir yapı oluşturur; çünkü guanin, kendisiyle bağ kurabilen tek bazdır.

Cambridge Üniversitesi'ndeyken çalışmalarını yürüten Di Antonio ve meslektaşları, canlı hücrelerdeki DNA'ya yeni bir tür flüoresan işaretleyici (İng: "marker") ekleyerek, insan dokusu içindeki dörtlü formu gözlemeyi başardı.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Uzmanlar, bu keşfin, genetik materyalin “bilgiyi nasıl açığa çıkardığına” dair anlayışımızı geliştirebileceğini düşünüyorlar. Di Antonio şöyle diyor:

DNA'nın tam olarak ne yaptığını biliyoruz; ama hücreler, genleri nerede ifade edeceğini ve ne kadar protein üreteceğini nereden biliyor?

Araştırmacılar, dörtlü yapının molekülü açık tuttuğunu ve bu sayede genetik kodun okunmasını kolaylaştırarak, proteinlerin üretimini de kolaylaştırdığını düşünüyorlar. Ayrıca üretilen protein miktarını da etkiliyor olabilir.

Genellikle, bu fonksiyon epigenetik işaretleyiciler tarafından gerçekleştirilir. Bunlar, DNA üzerinde genlerin aktivitesini arttıran veya azaltan kimyasal etiketlerdir ve DNA'nın dörtlü formunun da buna benzer bir rolü olduğu düşünülmektedir. Di Antonio şöyle izah ediyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dörtlü DNA oluşumu ile epigenetik işaretleyiciler arasında bir tür karışma (işlerinin birbirinin içine girmesi) var. Dörtlü form, kendi başına epigenetik bir işaretleyici olarak görülebilir.

İngiltere, East Anglia Üniversitesi'nden Zoë Waller, bu çalışmanın, dörtlü yapıların normal DNA’nın bir parçası olduğuna ve DNA çift sarmalı hakkındaki görüşümüzün güncellenmesi gerektiğine dair kanıtlar sunduğunu söylüyor:

Bunun normal, doğal DNA durumu olduğunu varsayıyoruz ve bu çalışma DNA'nın sabit değişmez bir yapı olmadığına dair kanıtların olağanüstü bir diğer örneğidir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
60
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 30
 • Tebrikler! 19
 • Muhteşem! 18
 • İnanılmaz 15
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 13
 • Umut Verici! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Korkutucu! 5
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: NewScientist | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. D. Antonio, et al. (2020). Single-Molecule Visualization Of Dna G-Quadruplex Formation In Live Cells. Nature Chemistry, sf: 1-6. doi: 10.1038/s41557-020-0506-4. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/12/2023 00:32:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9096

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çiftleşme
Doğal Seçilim
Wuhan Koronavirüsü
Çocuklar
Dna
Müzik
Tohum
Zehir
Komplo Teorisi
Doğa Yasası
Yüksek
Önlem
Ergen
Yiyecek
Karar Verme
Safsata
Yaşamın Başlangıcı
Maymun
Doğal
Kanıt
Makroevrim
Köpek
Dilbilim
Karanlık
Devir
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Hooper, et al. Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!. (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 12 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9096
Hooper, R., Kaya, E., Bakırcı, Ç. M. (2020, August 07). Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!. Evrim Ağacı. Retrieved December 12, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9096
R. Hooper, et al. “Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Erman Kaya, Evrim Ağacı, 07 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9096.
Hooper, Rowan. Kaya, Erman. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dört Sarmallı DNA Yapısı, Sağlıklı Bir İnsanda İlk Defa Görüldü!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Erman Kaya. Evrim Ağacı, August 07, 2020. https://evrimagaci.org/s/9096.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close