Dişiler ve Erkekler Arasında Kalp Farkları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanların dişilerinin kalpleri, erkeklerden daha sık atmaktadır. Bunun temel sebebi, ortalama bir dişinin, ortalama bir erkekten ufak olması, dolayısıyla dişi kalbinin kan yetiştirmesi gereken daha az kütlesi olmasındandır. Ancak ilginç bir şekilde, benzer travmalara (kalp krizi gibi) erkek kalbiyle dişi kalbi tamamen farklı tepkiler verebilmektedir. Bu sebeple, bu hastalıkların tedavileri de iki cinsiyette birbirinden farklı olabilmektedir.

NIH tarafından yapılan araştırmada dişilerin kalp krizinin önceden belirlenmesinin erkeklere göre daha zor olduğu belirtilmektedir. Araştırma sayesinde hem erkeklerde, hem de kadınlarda tüm Dünya genelinde 1 numaralı ölüm sebebi olarak gösterilen Akut Miyokardiyal Enfarktüs (AMI) hastalığının önceden tespitine yönelik yeni bulgular elde edilmeye çalışıldı.

 

Deneye katılan dişilerin, kalp krizi öncesinde:

- %70'inde sıradışı yorgunluk,

- %48'inde uyku bozuklukları,

- %42'sinde nefes darlığı,

- %39'unda hazımsızlık,

- %35'inde anksiyete (tedirginlik)

görüldüğü tespit edildi.

 

Kalp krizi sırasında ise,

- %58'inde nefes darlığı,

- %55'inde bitkinlik,

- %43'ünde yorgunluk,

- %39'unda soğuk terleme,

- %39'unda baş dönmesi

görüldüğü tespit edildi.

 

Kaynak: About

Jurassic Park'ın Sivrisineği Keşfedildi Mi?

Yanlış Dışkılıyoruz! Doğru Dışkılama Pozisyonu...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim