Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dev Köpekbalığı Megalodon ve Dişlerinin Evrimi

Otodus obliquus’tan Carcharocles megalodon’a Ulaşan Evrim Süreci...

Dev Köpekbalığı Megalodon ve Dişlerinin Evrimi Megalodon Artwork
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Megalodon’un ne kadar güçlü bir köpekbalığı türü olduğu dünyaca bilinen bir gerçek. Evrimsel sürecin yarattığı bu devasa ölüm makinesi bir zamanlar okyanuslardaki besin zincirinin en tepe noktasında yer almaktaydı. Her ne kadar neslinin tükenmediğine dair belgeseller ve aksiyonu bol Hollywood filmleri çekilse de, bilimsel araştırmalar türün neslinin tükendiğini göstermektedir. Megalodon hakkında daha detaylı bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Peki, bu destansı canavarın dişleri nasıl evrimleşti? Hangi süreçler onu nasıl ölüm makinesine dönüştürdü? Ve belki de en önemlisi: Dişlerinin evrimleşmesinin nedeni neydi?

Megalodon Evrimi
Megalodon Evrimi
YouTube

Yapılan çalışmalar, Megalodon’un dişlerinin evriminin yaklaşık olarak 12 milyon yıllık bir süreye, türün genel evriminin ise yaklaşık 49 milyon yıla yayıldığını göstermektedir. Türün tek bir dişinin boyutu yaklaşık 18 santimetre civarındadır ve adeta bir bıçak şeklindedir.

Megalodon Dişlerinin Muz ile Kıyası
Megalodon Dişlerinin Muz ile Kıyası
Fossil Era

Ne var ki, Florida Museum of Natural History’den Victor Perez ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre Megalodon’un dişi her zaman düz ve bıçak şeklinde değildi. Perez ve ekibi Otodus obliquus’tan başlayarak Megalodon’un diş evrimi sürecini detaylı şekilde analiz etti. Bu kademeli ve uzun çalışma için yaklaşık 359 adet fosil diş kullanıldı ve Megalodon’un atası olan Otodus obliquus bu devasa canavarın dişlerinin evrim sürecini aydınlattı.

Otodus obliquus
Otodus obliquus

Çalışmanın gösterdiğine göre Otodus obliquus'un dişleri bıçak şeklinde tek parça değil, üç çatallıydı. Bu dişler, Otodus'un hızlı hareket eden, ufak boyutlu balıkları yakalamasına olanak sağlıyordu; ancak yunus ve balina gibi devasa memelileri yakalayıp parçalaması için uygun değildi. Yani Megalodon'un aksine, atalarının hedefinde dev avlar yoktu; daha ufak ve hızlı balıkların peşindeydi. 

Megalodon Dişlerinin Evrimi
Megalodon Dişlerinin Evrimi
Fossil Guy
Gerçek Fosillerle Megalodon Dişlerinin Evrimi
Gerçek Fosillerle Megalodon Dişlerinin Evrimi
The Fossil Forum

Bunun yarattığı seçilim baskısı sonucunda dişleri, giderek sivrileşecek ve düzleşecek biçimde evrimleşti. Nihayetinde, bu özelliğin abartılması sonucunda adeta bir bıçak şeklini aldı. Böylece Megalodon, balina ve yunus gibi okyanustaki büyük balık türlerini yakalayabilir hale geldi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Victor J. Perez, et al. (2019). The Transition Between Carcharocles Chubutensis And Carcharocles Megalodon (Otodontidae, Chondrichthyes): Lateral Cusplet Loss Through Time. Journal of Vertebrate Paleontology, sf: e1546732. | Arşiv Bağlantısı
 • A. Micu. Megalodon’s Teeth Evolved Over 12 Millions Years, Researchers Find. (05 Mart 2019). Alındığı Tarih: 18 Mart 2019. Alındığı Yer: ZME Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 10:14:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7689

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
İnsanlar
Mikroevrim
Viral Enfeksiyon
Avcı
Depresyon
Gezegen
Gerçek
Botanik
Lhc (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı)
Uzay
Güneş
Dişler
Deri
Kamuflaj
Einstein
Balıkçılık
Canlı Cansız
Adaptasyon
Analiz
Kuantum
Hava
Bilim İnsanları
Bakteri
Karanlık Madde
Elektron
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk 1-2 gün kendi ülkelerimizi görmeye çalışıyorduk. Üçüncü ve dördüncü gün ülkelerimizin yer aldığı kıtaları birbirimize gösteriyorduk. Beşinci güne geldiğimizde sadece tek bir Dünya olduğunu fark etmiştik.”
Prens Sultan bin Salman El Suud
Geri Bildirim Gönder