Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Megalodon’un ne kadar güçlü bir köpekbalığı türü olduğu dünyaca bilinen bir gerçek. Evrimsel sürecin yarattığı bu devasa ölüm makinesi bir zamanlar okyanuslardaki besin zincirinin en tepe noktasında yer almaktaydı. Her ne kadar neslinin tükenmediğine dair belgeseller ve aksiyonu bol Hollywood filmleri çekilse de, bilimsel araştırmalar türün neslinin tükendiğini göstermektedir. Megalodon hakkında daha detaylı bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Peki, bu destansı canavarın dişleri nasıl evrimleşti? Hangi süreçler onu nasıl ölüm makinesine dönüştürdü? Ve belki de en önemlisi: Dişlerinin evrimleşmesinin nedeni neydi?

Megalodon Evrimi
Megalodon Evrimi
YouTube

Yapılan çalışmalar, Megalodon’un dişlerinin evriminin yaklaşık olarak 12 milyon yıllık bir süreye, türün genel evriminin ise yaklaşık 49 milyon yıla yayıldığını göstermektedir. Türün tek bir dişinin boyutu yaklaşık 18 santimetre civarındadır ve adeta bir bıçak şeklindedir.

Megalodon Dişlerinin Muz ile Kıyası
Megalodon Dişlerinin Muz ile Kıyası
Fossil Era

Ne var ki, Florida Museum of Natural History’den Victor Perez ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre Megalodon’un dişi her zaman düz ve bıçak şeklinde değildi. Perez ve ekibi Otodus obliquus’tan başlayarak Megalodon’un diş evrimi sürecini detaylı şekilde analiz etti. Bu kademeli ve uzun çalışma için yaklaşık 359 adet fosil diş kullanıldı ve Megalodon’un atası olan Otodus obliquus bu devasa canavarın dişlerinin evrim sürecini aydınlattı.

Otodus obliquus
Otodus obliquus

Çalışmanın gösterdiğine göre Otodus obliquus'un dişleri bıçak şeklinde tek parça değil, üç çatallıydı. Bu dişler, Otodus'un hızlı hareket eden, ufak boyutlu balıkları yakalamasına olanak sağlıyordu; ancak yunus ve balina gibi devasa memelileri yakalayıp parçalaması için uygun değildi. Yani Megalodon'un aksine, atalarının hedefinde dev avlar yoktu; daha ufak ve hızlı balıkların peşindeydi. 

Megalodon Dişlerinin Evrimi
Megalodon Dişlerinin Evrimi
Fossil Guy
Gerçek Fosillerle Megalodon Dişlerinin Evrimi
Gerçek Fosillerle Megalodon Dişlerinin Evrimi
The Fossil Forum

Bunun yarattığı seçilim baskısı sonucunda dişleri, giderek sivrileşecek ve düzleşecek biçimde evrimleşti. Nihayetinde, bu özelliğin abartılması sonucunda adeta bir bıçak şeklini aldı. Böylece Megalodon, balina ve yunus gibi okyanustaki büyük balık türlerini yakalayabilir hale geldi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Victor J. Perez, et al. (2019). The Transition Between Carcharocles Chubutensis And Carcharocles Megalodon (Otodontidae, Chondrichthyes): Lateral Cusplet Loss Through Time. Journal of Vertebrate Paleontology, sf: e1546732.
 • A. Micu. Megalodon’s Teeth Evolved Over 12 Millions Years, Researchers Find. (2019, Mart 05). Alındığı Tarih: 18 Mart 2019. Alındığı Yer: ZME Science

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2020 01:00:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7689

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç düş kırıklığına uğramamış olanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder