Çocuklarınızın Gelişimi İçin Evde Kitapların Olması, Eğitim Düzeyiniz Kadar Önemli!
Çocuklarınızın Gelişimi İçin Evde Kitapların Olması, Eğitim Düzeyiniz Kadar Önemli!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğitim uzmanları uzun zamandır, bir çocuğun ne kadar çok eğitimli olacağı konusunda en önemli etmenin, çocuğun ebeveynlerinin eğitim seviyesi olduğuna inanmışlardı. Reno, Nevada Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından 27 farklı ülkede yapılan 20 yıllık bir çalışmaya göre, durum öyle değil. 

Profesör Mariah Evans ile takımı, tüm arkaplanlardan ve eğitim seviyelerinden gelen çocuklar ve aileler üzerinde çalıştılar ve buldukları şey çarpıcıydı: konu bir çocuğun eğitim kazanımına geldiğinde, evde kitapların olması, ebeveynlerin ne kadar eğitimli oldukları kadar önemliydi. Herhangi bir kitap bulunmayan bir evde büyümek ile 500 kitaba sahip bir evde büyümek arasındaki fark, üç yıllık eğitim sahibi olan ebeveynlere sahip olmak ile 15 yıllık eğitim sahibi olan ebeveynlere sahip olmanın arasındaki fark kadar fazla etkiye sahip. Bir çocuk, hemen hemen hiç okuma yazma bilmeyen ebeveynler tarafından yetiştirilse bile, 500 kitaplık bir kütüphaneye sahip olan bir evde büyümek, o çocuğun ortalamada 3.2 yıl daha fazla eğitim görmesine yol açabilir. Beş yüz tane kitap kulağa çok gibi gelebilir, fakat bir çocuğun fayda görmesi için buna bile ihtiyacı yok; evin içinde 20 tane kadar az kitabın olması bile, çocuğunuzun gelecekteki eğitimini önemli oranda etkileyebilir. Aşağıda, çocuğunuzun okumayı sevmesine yardımcı olacak yolları keşfedebilirsiniz:

Çocuğunuzla birlikte nasıl okursunuz?: 

Çocuğunuzla birlikte sesli kitap okumak, onların eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Bu onlara nasıl akıcı şekilde konuşacaklarını, dikkatli şekilde dinleyeceklerini ve sonunda kendi kendilerine okuma becerisini öğretir. 

Çocuğunuzla okuma yaparken geçirdiğiniz zamanı daha etkili hale getirmeniz için işte size bazı ipuçları: 

1. Onlara kapağı gösterin. Çocuğunuza okuma yapmadan önce, onlara kitabın kapağını gösterin ve onlara bunun hakkında sorular sorun. Bu, onların dikkatini çekmek ve hayal güçlerini çalıştırmak için harika bir yoldur.

2. Çocuğunuzun ilgi duyduğu şeyleri ve ilerleyişini test edin. Çocukların dikkati kolayca dağılabilir. Onları odaklanmış halde tutmak için, karakterlerin nasıl hissettiğini düşündükleri gibi sorular sorun. Sonraki sefer ne olacağını düşünüyorlar? Bu durum, onları ilgili halde tutmaya yardımcı olur ve tahmin becerilerini sınar. 

3. Yeni kazanılan becerileri kontrol edin. Öyküler, çeşitli kelimeler içerir. Yeni bir kelime çıktığında, resimdeki ipuçlarını kullanarak anlamını tahmin ettirin. Anlamadıkları cümleleri parçalara ayırın ve sürekli basit soru sorun. 

4. Bunu çekici hale getirin. Çocuklar, öykü hayat bulduğu zaman daha dikkatli olmaya yatkındırlar. Olayların gidişatını takip etmek için, karakterler arasında ayrım yapmaya ihtiyaçları vardır. Bu yüzden farklı sesler ve ayrıntı hatları kullanmak, iyi bir yöntemdir. 

5. Çocuğunuzdan geribildirim alın. Kitabın sonunda, öyküde sevdikleri ve sevmedikleri şeyler bulunup bulunmadığını sorun ve sebebini açıklamasını isteyin. Bu türden sorular sormak, onların sözel akıcılığını geliştirir. Bu aynı zamanda görüş oluşturmalarını destekler ve tercihlerini daha fazla ifade etmeleri için onlara güven verir. Bu 5 ipucundan herhangi biri, çocuğunuzu okumaya çekmeli ve ümit ediyoruz ki onları yaşam boyu okur olma yolculuğuna başlatmalıdır. 


Kaynak: Bu yazı Curiosity sitesinden çevrilmiştir.

İnsan Yellenmesi ve Geğirmesi Küresel Isınmaya Katkı Sağlıyor Mu?

Türkiye Ekmek Tüketim Miktarı Nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı'ndadır!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim