Çocuklar: Neden Akşam Saat 9 Gibi Uyumalısınız?

Çocuklar: Neden Akşam Saat 9 Gibi Uyumalısınız?
1 dakika
2,461 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Saat 9 oldu mu yatağa gitmek zorunda olmaktan nefret ettiğinizi biliyoruz. O saati büyüdükçe yavaş yavaş 10'a ve 11'e çekmek için neler çektiğinizi de çok iyi biliyoruz. Sizi çok iyi anlıyoruz; çünkü biz de aynı yerlerden geçtik. Eh, yatağa girdiğinizde hemen uyumadığınızı ve uyku süresini olabildiğince azaltabilecek her şeyi yaptığınızdan da haberimiz var (tıpkı anne-babalarınızın olduğu gibi). Ancak değerini sonradan, daha yüksek eğitim seviyelerine ve iş hayatına geçtiğinizde çok iyi anlayacağınız bu uykuya neden ihtiyacımız var? Neden aileleriniz sizi yatağa gitmeye zorluyorlar, hiç düşündünüz mü?

Hayır, size işkence olsun diye değil elbette. Bunun çok basit bir nedeni var: Vücudunuzun uykuya ihtiyacı var! Özellikle de beyninizin buna ihtiyacı var. Gün içerisinde bilinçli veya bilinçsiz olarak her an beyninizi ve organlarınızı kullanıyorsunuz. Uyku süresince beyninizin hem kendisini ve gün boyunca edinilen bilgileri düzenlediği biliniyor hem de vücudun "bakım ve onarım" işlerini yapıyor. Örneğin boyunuzun uzamasını sağlayan hormonlar en yüksek oranda uyku sırasında salgılanıyor ve az uyuyan veya düzensiz uyuyan çocukların normalde olabileceklerinden daha kısa olduğu biliniyor. Şunu unutmayın: Beyniniz en aktif olarak siz uyurken çalışıyor, sizi yeni bir güne hazırlıyor ve bir önceki günün sorunlarını çözüyor. Bu sebeple uyku çok önemli!

Uykusuz ne kadar kalabilirsiniz, bunu biliyor musunuz? Uykusuz geçirilen saat sayısında Dünya Rekoru Randy Gardner adında bir kişiye aittir. Rekoru kırdığı 1965 senesinde 18 yaşında bir lise öğrencisi olan Gardner, tam 264 saat 24 dakika (yaklaşık 11 gün) boyunca uykusuz kalmıştır. Ancak bu çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmiştir: Randy'i inceleyen doktorlar, öğrencinin konstrasyonunda çok ciddi bir düşüş fark etmişlerdir. Ayrıca Randy'nin kısa dönem hafızası da bozulmuş, hayaller görmeye başlamıştır. Örneğin Randy daha 4. günde bir trafik işaretini insan olarak görmüş, 11. günde ise 100'den geriye 7'şer 7'şer sayarken 65'te donakalmıştır. Niye durduğu sorulduğunda, ne yaptığını hatırlamadığını söylemiştir.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere uyku vakti geldiğinde ailenizi dinleyin deriz. Onlara güvenmiyorsanız bile bize güvenin: Rahat rahat uyuyabildiğiniz bu günlerinizi çok arayacaksınız.

Reklamı Kapat

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/04/2021 08:11:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1641

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Ana Bulaşma Mekanizması
Ecza
Gezegen
Ay Ve Dünya
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Çocuk
Fizik
Su
Darwin
Yumurta
Yavru
Eğitim
Bağışıklık
Balıkçılık
Hastalık Kontrolü
Covıd-19
Uçma
Kuantum
Çağ
Öğrenme
2019-Ncov
Diyet
Fosil
Çevre
Factchecking
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku