Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!

Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor! Pexels
8 dakika
24,153
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Çinli bilim insanları, ülkelerinde COVID-19 salgını varken yabancı medya tarafından pek erişilebilir durumda değillerdi. Birçoğu salgını anlamaya ve onunla mücadele etmeye çalışırken bunalmış durumdaydı ve gazetecilerin medya taleplerine cevap vermek öncelikleri arasında değildi, özellikle de yabancı medyanın...

Science, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Chinese CDC) Genel Müdürü George Gao ile röportaj yapmak için 2 ay boyunca çabaladı. Kendisi, yakın geçmişte sorulara cevap verdi.

Wuhan'da, hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. "Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı." diyor George Gao.
Wuhan'da, hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. "Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı." diyor George Gao.
STR/AFP via Getty Images

Gao, 2000 çalışanı denetliyor (bu, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin personelinin beşte biri kadar), kendisi ise aktif bir araştırmacı olarak çalışıyor. 2020 Ocak ayında, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Koronavirüsü 2’nin (İng: "Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2), kısaca SARS-CoV-2’nin, yani COVID-19’a sebep olan koronavirüsünün ilk izolasyonunu ve genom dizilimini yapan ekibin parçasıydı. New England Journal of Medicine'de (NEJM) yayınlanan, hastalığın ilk ayrıntılı epidemiyolojik ve klinik özelliklerinden bazılarını açığa çıkaran ve büyük kitleler tarafından okunan bir makalenin yazarlarından biri oldu. Ayrıca The Lancet’da COVID-19 hakkında üç makalesi daha yayınlandı.

Tüm Reklamları Kapat

Buna ek olarak, ekibi salgına verilen tepkiyi anlamak için ülkeyi gezip bir rapor çıkartarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından düzenlenen, Çinli araştırmacılar ve bir grup yabancı araştırmacı arasındaki ortak bir komisyona önemli veriler sağladı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Müdürü George Gao
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Müdürü George Gao
STEPHANE AUDRAS/REA/REDUX

İlk olarak veterinerlik eğitimi alan Gao, daha sonra Oxford Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktora yaptı ve doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Ardından Harvard Üniversitesi’nde İmmünoloji ve Viroloji alanlarında uzmanlaştı. Araştırmaları, "zarf" adı verilen hassas lipit membranlara sahip olan virüsler, örneğin SARS-CoV-2, bu virüslerin hücrelere nasıl girdiği ve türler arasında nasıl hareket ettikleri üzerinedir.

Gao, Science’ın sorularını birkaç gün boyunca kısa mesaj, sesli mesaj ve telefon görüşmeleri yoluyla yanıtladı. Bu röportaj kısalık ve netlik için düzenlenmiştir.

Gao ile Röportaj

Diğer ülkeler Çin’in COVID-19’a yaklaşımından ne öğrenebilir?

Sosyal mesafe kurmak, özellikle solunum yolu enfeksiyonları söz konusu olduğunda, bulaşıcı hastalıkların kontrolü için temel stratejidir. İlk olarak ilaç dışı müdahalelerde bulunduk, çünkü spesifik inhibitörler, ilaçlar veya aşılar yok. İkincisi, her vakayı izole bir şekilde tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Üçüncüsü, vakaların yakın temas kurduğu kişiler de karantina altına alınmalıdır. Tüm bu yakın temas kurulan kişileri bulmak, karantinaya alıp izole edilmelerini sağlamakla çok zaman kaybediyoruz. Dördüncü olarak, toplu buluşmaları askıya alın. Son olarak ise, hareketi kısıtlayın. Fransızca “cordon sanitaire” (Tr: "sanitasyon/sağlık kordonu") denilen tecrit uygulaması işte bu yüzden var.

Tüm Reklamları Kapat

Çin’deki tecrit uygulaması 23 Ocak 2020’de Wuhan’da başladı ve Hubei eyaletindeki komşu şehirlere kadar genişletildi. Diğer eyaletler ise daha az kısıtlamalar getirdiler. Tüm bunlar nasıl koordine edildi ve mahallelerdeki bu toplumsal çabayı idare eden yetkililer ne kadar önemliydi?

Anlayışlı olmalı ve görüş birliğine varmalısınız. Bunun için yerel ve ulusal düzeyde çok güçlü bir liderliğe ihtiyacınız var. Halkla çok yakından çalışan yetkililere ve koordinatöre ihtiyacınız var. Yetkililerin yakın temasların kim olduğunu, şüpheli vakaların kim olduğunu bilmeleri gerekir. Çok dikkatli olmalılar çünkü bu işin anahtarı onlar.

Diğer ülkeler hangi hataları yapıyorlar?

Bana göre ABD ve Avrupa’da yapılan en büyük hata insanların maske takmamasıdır. Bu virüs damlacıklar yoluyla ve yakın temas ile bulaşıyor. Damlacıklar çok önemli bir rol oynuyor. Maske takmanız gerekiyor, çünkü her konuştuğunuzda ağzınızdan damlacıklar çıkıyor. Birçok insanın asemptomatik ve presemptomatik enfeksiyonları var. Eğer yüz maskesi takarlarsa virüsü taşıyan damlacıkların serbest bırakılması ve başkalarına bulaşması önlenebilir.

Peki diğer kontrol önlemleri? Örneğin Çin mağazaların, binaların ve toplu taşıma istasyonlarının girişine termometreler koydu.

Evet, Çin’de nereye giderseniz gidin termometreler var. Yüksek ateşi olanların izole bir şekilde kaldığından emin olmak için olabildiğince fazla kişinin ateşini ölçmelisiniz.

Virüsün çevre koşullarında ne kadar stabil olduğu da önemli bir soru. Zarflı bir virüs olduğu için, insanlar yüzey sıcaklığına ve neme karşı özellikle hassas olduğunu düşünüyor. Fakat ABD ve Çin’de yapılan araştırmalara göre bazı yüzeylere karşı çok dirençli gibi görünüyor. Birçok ortamda hayatta kalabiliyor olabilir. Bu noktada bilime dayalı cevaplara ihtiyacımız var.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Wuhan’da test sonucu pozitif çıkan fakat hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. Bu diğer ülkelerin de düşünmesi gereken bir şey mi?

Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı. COVID-19’u kontrol edebilmenizin tek yolu enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırmaktır. Bu yüzden modüler hastaneler inşa ettik ve stadyumları hastanelere dönüştürdük.

Çin’deki salgının kökeni hakkında birçok soru var. Çinli araştırmacılar en erken vakanın 1 Aralık 2019 tarihine kadar gittiğini bildirdiler. Güney Çin Sabah Postası’ndaki, Çin hükümetinden elde edilen verilere göre ilki 17 Kasım 2019’da olmak üzere, Kasım 2019’da da vakalar olduğunu gösteren rapor hakkında ne düşünüyorsunuz?

2019 Kasım ayında vakalarımız olduğunu söyleyebilmemiz için ortada sağlam bir kanıt yok. Salgının kökenini daha iyi anlamaya çalışıyoruz.

Wuhan sağlık yetkilileri büyük bir grup vakayı Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile ilişkilendirdi ve pazarı 1 Ocak 2020 tarihinde kapattı. Yapılan varsayım, bir virüsün piyasada satılan ve muhtemelen kesilen bir hayvandan insanlara sıçradığıydı. Buna rağmen, vakalar için geriye dönük bir bakış içeren, New England Tıp Dergisi’ndeki (NEJM) makalenizde en erken enfekte olan beş kişiden dördünün deniz ürünleri pazarı ile hiçbir bağlantısı olmadığını bildirdiniz. Sizce deniz ürünleri pazarı olası bir başlangıç yeri mi, yoksa bu dikkat dağıtıcı bir unsur mu, yani kuvvetli bir faktör, ancak orijinal kaynak değil mi?

Bu çok iyi bir soru. Dedektif gibi çalışıyorsunuz. En başından beri herkes salgının başlangıç yerinin deniz ürünleri pazarı olduğunu düşünüyordu. Şu an, pazarın başlangıç yeri olabileceğini veya virüsün çoğaldığı bir yer olabileceğini düşünüyorum. Yani, bu bilimsel bir soru ve iki olasılık var.

Çin, virüsün genom dizilimini hemen paylaşmadığı için eleştirildi. Yeni bir koronavirüs haberi 8 Ocak 2020’de Wall Street Journal’da çıktı, Çin hükümeti bilim insanlarından gelmedi. Neden?

Bu Wall Street Journal’dan gelen çok iyi bir varsayımdı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genom dizilimi hakkında bilgilendirildi ve sanıyorum ki makalenin çıkması ve dizilimin resmi olarak paylaşılması arasındaki zaman belki birkaç saatti. Bu sürenin bir günden fazla olduğunu sanmıyorum.

Fakat daha sonra genom diziliminin halka açık bir veritabanı, ilk dizilimin 5 Ocak 2020’de Çinli araştırmacılar tarafından gönderildiğini gösterdi. Bu demek oluyor ki 3 gün boyunca yeni bir koronavirüsün olduğunu biliyordunuz. Bu durum şu an salgının gidişatını değiştirmeyecek, fakat dürüst olmak gerekirse genom dizilimini kamuoyuna açıklamak konusunda bir şeyler oldu.

Ben öyle düşünmüyorum. Edindiğimiz bilgileri derhal meslektaşlarımızla paylaştık, ancak bu halk sağlığını ilgilendiren bir konu olduğu için devletin kamuoyuna açıklamasını beklemek zorunda kaldık. Halkın paniğe kapılmasını istemiyorsunuz değil mi? Hiçbir ülkedeki hiç kimse virüsün salgına sebep olabileceğini tahmin edemezdi. Bu ilk grip dışı salgın.

Çinli bilim insanları 20 Ocak 2020’ye kadar insandan insana bulaşmaya dair açık kanıtlar olduğunu söylemediler. Sizce Çin’deki epidemiyologlar bunun gerçekleştiğini görmekte neden bu kadar zorlandılar?

Ayrıntılı epidemiyolojik veriler henüz mevcut değildi. En başından beri çok tuhaf ve gizemli bir virüs ile karşı karşıyaydık. İtalya’daki, Avrupa’nın başka yerlerindeki ve ABD’deki bilim insanları dahil olmak üzere herkesin başından beri düşündüğü şey şuydu: “Eh, bu sadece bir virüs.”

Tüm Reklamları Kapat

Çin’deki yayılma azaldı ve yeni teyit edilen vakalar çoğunlukla ülkeye giren insanlar, değil mi?

Evet, şu anda herhangi bir yerel yayılma durumu yok. Ancak, şimdi Çin için sorun ülke dışından gelen vakalar. Çok sayıda enfekte olmuş yolcu Çin’e geliyor.

Peki Çin normale döndüğünde ne olacak? Sürü bağışıklığının virüsü uzak tutabilmesi için yeterince insanın enfekte olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle henüz sürü bağışıklığımız yok. Fakat kaç kişiye enfekte olmuş olduğunu söyleyebilecek antikor testlerinden daha kesin sonuçlar bekliyoruz.

Şimdiki strateji nedir? Etkili ilaçlar bulmak için zaman mı kazanıyorsunuz?

Evet, bilim insanlarımız hem aşılar hem de ilaçlar üzerine çalışıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Birçok bilim insanı Remdesivir’i şu anda test edilen en umut verici ilaç olarak görüyor. Sizce ilacın Çin’deki klinik araştırmaları ne zaman verilere sahip olacak?

2020 Nisan ayında.

Çinli bilim insanları, patogenezi inceleyecek ve ilaç ve aşıları test edecek kadar sağlam olduğunu düşündüğünüz hayvan modelleri geliştirdi mi?

Şu anda hem maymunları hem de virüs için insan reseptörü olan ACE2’ye sahip transgenik fareleri kullanıyoruz. Fare modeli Çin’de ilaç ve aşı değerlendirmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır ve sanırım yakında maymun modelleri hakkında en az birkaç makale çıkıyor. Maymun modelimizin işe yaradığını söyleyebilirim.

Başkan Donald Trump’ın yeni koronavirüsü “Çin virüsü” olarak adlandırması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çin virüsü olarak adlandırılması kesinlikle iyi değil. Virüs dünyaya aittir. Virüs bizim ortak düşmanımızdır, herhangi bir kişinin veya ülkenin düşmanı değil.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 09:38:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8461

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Cohen, et al. Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!. (1 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8461
Cohen, J., Karadeniz, N., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 01). Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8461
J. Cohen, et al. “Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Naz Karadeniz, Evrim Ağacı, 01 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8461.
Cohen, Jon. Karadeniz, Naz. Bakırcı, Çağrı Mert. “Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Naz Karadeniz. Evrim Ağacı, April 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/8461.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close