Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor!

Çinli Bilim İnsanları, Koronavirüs Mücadelesinde Halkın Maske Takmamasının Büyük Bir Hata Olduğunu Söylüyor! Pexels
8 dakika
24,070
 • Epidemiyoloji
 • Viroloji
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Çinli bilim insanları, ülkelerinde COVID-19 salgını varken yabancı medya tarafından pek erişilebilir durumda değillerdi. Birçoğu salgını anlamaya ve onunla mücadele etmeye çalışırken bunalmış durumdaydı ve gazetecilerin medya taleplerine cevap vermek öncelikleri arasında değildi, özellikle de yabancı medyanın...

Science, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Chinese CDC) Genel Müdürü George Gao ile röportaj yapmak için 2 ay boyunca çabaladı. Kendisi, yakın geçmişte sorulara cevap verdi.

Bu Reklamı Kapat

Wuhan'da, hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. "Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı." diyor George Gao.
Wuhan'da, hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. "Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı." diyor George Gao.
STR/AFP via Getty Images

Gao, 2000 çalışanı denetliyor (bu, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin personelinin beşte biri kadar), kendisi ise aktif bir araştırmacı olarak çalışıyor. 2020 Ocak ayında, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Koronavirüsü 2’nin (İng: "Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2), kısaca SARS-CoV-2’nin, yani COVID-19’a sebep olan koronavirüsünün ilk izolasyonunu ve genom dizilimini yapan ekibin parçasıydı. New England Journal of Medicine'de (NEJM) yayınlanan, hastalığın ilk ayrıntılı epidemiyolojik ve klinik özelliklerinden bazılarını açığa çıkaran ve büyük kitleler tarafından okunan bir makalenin yazarlarından biri oldu. Ayrıca The Lancet’da COVID-19 hakkında üç makalesi daha yayınlandı.

Buna ek olarak, ekibi salgına verilen tepkiyi anlamak için ülkeyi gezip bir rapor çıkartarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından düzenlenen, Çinli araştırmacılar ve bir grup yabancı araştırmacı arasındaki ortak bir komisyona önemli veriler sağladı.

Bu Reklamı Kapat

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Müdürü George Gao
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Müdürü George Gao
STEPHANE AUDRAS/REA/REDUX

İlk olarak veterinerlik eğitimi alan Gao, daha sonra Oxford Üniversitesi’nde biyokimya alanında doktora yaptı ve doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Ardından Harvard Üniversitesi’nde İmmünoloji ve Viroloji alanlarında uzmanlaştı. Araştırmaları, "zarf" adı verilen hassas lipit membranlara sahip olan virüsler, örneğin SARS-CoV-2, bu virüslerin hücrelere nasıl girdiği ve türler arasında nasıl hareket ettikleri üzerinedir.

Gao, Science’ın sorularını birkaç gün boyunca kısa mesaj, sesli mesaj ve telefon görüşmeleri yoluyla yanıtladı. Bu röportaj kısalık ve netlik için düzenlenmiştir.

Gao ile Röportaj

Diğer ülkeler Çin’in COVID-19’a yaklaşımından ne öğrenebilir?

Sosyal mesafe kurmak, özellikle solunum yolu enfeksiyonları söz konusu olduğunda, bulaşıcı hastalıkların kontrolü için temel stratejidir. İlk olarak ilaç dışı müdahalelerde bulunduk, çünkü spesifik inhibitörler, ilaçlar veya aşılar yok. İkincisi, her vakayı izole bir şekilde tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Üçüncüsü, vakaların yakın temas kurduğu kişiler de karantina altına alınmalıdır. Tüm bu yakın temas kurulan kişileri bulmak, karantinaya alıp izole edilmelerini sağlamakla çok zaman kaybediyoruz. Dördüncü olarak, toplu buluşmaları askıya alın. Son olarak ise, hareketi kısıtlayın. Fransızca “cordon sanitaire” (Tr: "sanitasyon/sağlık kordonu") denilen tecrit uygulaması işte bu yüzden var.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çin’deki tecrit uygulaması 23 Ocak 2020’de Wuhan’da başladı ve Hubei eyaletindeki komşu şehirlere kadar genişletildi. Diğer eyaletler ise daha az kısıtlamalar getirdiler. Tüm bunlar nasıl koordine edildi ve mahallelerdeki bu toplumsal çabayı idare eden yetkililer ne kadar önemliydi?

Anlayışlı olmalı ve görüş birliğine varmalısınız. Bunun için yerel ve ulusal düzeyde çok güçlü bir liderliğe ihtiyacınız var. Halkla çok yakından çalışan yetkililere ve koordinatöre ihtiyacınız var. Yetkililerin yakın temasların kim olduğunu, şüpheli vakaların kim olduğunu bilmeleri gerekir. Çok dikkatli olmalılar çünkü bu işin anahtarı onlar.

Diğer ülkeler hangi hataları yapıyorlar?

Bana göre ABD ve Avrupa’da yapılan en büyük hata insanların maske takmamasıdır. Bu virüs damlacıklar yoluyla ve yakın temas ile bulaşıyor. Damlacıklar çok önemli bir rol oynuyor. Maske takmanız gerekiyor, çünkü her konuştuğunuzda ağzınızdan damlacıklar çıkıyor. Birçok insanın asemptomatik ve presemptomatik enfeksiyonları var. Eğer yüz maskesi takarlarsa virüsü taşıyan damlacıkların serbest bırakılması ve başkalarına bulaşması önlenebilir.

Peki diğer kontrol önlemleri? Örneğin Çin mağazaların, binaların ve toplu taşıma istasyonlarının girişine termometreler koydu.

Evet, Çin’de nereye giderseniz gidin termometreler var. Yüksek ateşi olanların izole bir şekilde kaldığından emin olmak için olabildiğince fazla kişinin ateşini ölçmelisiniz.

Virüsün çevre koşullarında ne kadar stabil olduğu da önemli bir soru. Zarflı bir virüs olduğu için, insanlar yüzey sıcaklığına ve neme karşı özellikle hassas olduğunu düşünüyor. Fakat ABD ve Çin’de yapılan araştırmalara göre bazı yüzeylere karşı çok dirençli gibi görünüyor. Birçok ortamda hayatta kalabiliyor olabilir. Bu noktada bilime dayalı cevaplara ihtiyacımız var.

Wuhan’da test sonucu pozitif çıkan fakat hastalığı hafif geçiren insanlar büyük tesislerde izole edildi ve aileleri tarafından ziyaret edilmeleri yasaklandı. Bu diğer ülkelerin de düşünmesi gereken bir şey mi?

Enfekte olan insanlar izole edilmelidir. Bu her yerde bu şekilde olmalı. COVID-19’u kontrol edebilmenizin tek yolu enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırmaktır. Bu yüzden modüler hastaneler inşa ettik ve stadyumları hastanelere dönüştürdük.

Bu Reklamı Kapat

Çin’deki salgının kökeni hakkında birçok soru var. Çinli araştırmacılar en erken vakanın 1 Aralık 2019 tarihine kadar gittiğini bildirdiler. Güney Çin Sabah Postası’ndaki, Çin hükümetinden elde edilen verilere göre ilki 17 Kasım 2019’da olmak üzere, Kasım 2019’da da vakalar olduğunu gösteren rapor hakkında ne düşünüyorsunuz?

2019 Kasım ayında vakalarımız olduğunu söyleyebilmemiz için ortada sağlam bir kanıt yok. Salgının kökenini daha iyi anlamaya çalışıyoruz.

Wuhan sağlık yetkilileri büyük bir grup vakayı Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile ilişkilendirdi ve pazarı 1 Ocak 2020 tarihinde kapattı. Yapılan varsayım, bir virüsün piyasada satılan ve muhtemelen kesilen bir hayvandan insanlara sıçradığıydı. Buna rağmen, vakalar için geriye dönük bir bakış içeren, New England Tıp Dergisi’ndeki (NEJM) makalenizde en erken enfekte olan beş kişiden dördünün deniz ürünleri pazarı ile hiçbir bağlantısı olmadığını bildirdiniz. Sizce deniz ürünleri pazarı olası bir başlangıç yeri mi, yoksa bu dikkat dağıtıcı bir unsur mu, yani kuvvetli bir faktör, ancak orijinal kaynak değil mi?

Bu çok iyi bir soru. Dedektif gibi çalışıyorsunuz. En başından beri herkes salgının başlangıç yerinin deniz ürünleri pazarı olduğunu düşünüyordu. Şu an, pazarın başlangıç yeri olabileceğini veya virüsün çoğaldığı bir yer olabileceğini düşünüyorum. Yani, bu bilimsel bir soru ve iki olasılık var.

Çin, virüsün genom dizilimini hemen paylaşmadığı için eleştirildi. Yeni bir koronavirüs haberi 8 Ocak 2020’de Wall Street Journal’da çıktı, Çin hükümeti bilim insanlarından gelmedi. Neden?

Bu Wall Street Journal’dan gelen çok iyi bir varsayımdı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genom dizilimi hakkında bilgilendirildi ve sanıyorum ki makalenin çıkması ve dizilimin resmi olarak paylaşılması arasındaki zaman belki birkaç saatti. Bu sürenin bir günden fazla olduğunu sanmıyorum.

Fakat daha sonra genom diziliminin halka açık bir veritabanı, ilk dizilimin 5 Ocak 2020’de Çinli araştırmacılar tarafından gönderildiğini gösterdi. Bu demek oluyor ki 3 gün boyunca yeni bir koronavirüsün olduğunu biliyordunuz. Bu durum şu an salgının gidişatını değiştirmeyecek, fakat dürüst olmak gerekirse genom dizilimini kamuoyuna açıklamak konusunda bir şeyler oldu.

Ben öyle düşünmüyorum. Edindiğimiz bilgileri derhal meslektaşlarımızla paylaştık, ancak bu halk sağlığını ilgilendiren bir konu olduğu için devletin kamuoyuna açıklamasını beklemek zorunda kaldık. Halkın paniğe kapılmasını istemiyorsunuz değil mi? Hiçbir ülkedeki hiç kimse virüsün salgına sebep olabileceğini tahmin edemezdi. Bu ilk grip dışı salgın.

Bu Reklamı Kapat

Çinli bilim insanları 20 Ocak 2020’ye kadar insandan insana bulaşmaya dair açık kanıtlar olduğunu söylemediler. Sizce Çin’deki epidemiyologlar bunun gerçekleştiğini görmekte neden bu kadar zorlandılar?

Ayrıntılı epidemiyolojik veriler henüz mevcut değildi. En başından beri çok tuhaf ve gizemli bir virüs ile karşı karşıyaydık. İtalya’daki, Avrupa’nın başka yerlerindeki ve ABD’deki bilim insanları dahil olmak üzere herkesin başından beri düşündüğü şey şuydu: “Eh, bu sadece bir virüs.”

Çin’deki yayılma azaldı ve yeni teyit edilen vakalar çoğunlukla ülkeye giren insanlar, değil mi?

Evet, şu anda herhangi bir yerel yayılma durumu yok. Ancak, şimdi Çin için sorun ülke dışından gelen vakalar. Çok sayıda enfekte olmuş yolcu Çin’e geliyor.

Peki Çin normale döndüğünde ne olacak? Sürü bağışıklığının virüsü uzak tutabilmesi için yeterince insanın enfekte olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle henüz sürü bağışıklığımız yok. Fakat kaç kişiye enfekte olmuş olduğunu söyleyebilecek antikor testlerinden daha kesin sonuçlar bekliyoruz.

Şimdiki strateji nedir? Etkili ilaçlar bulmak için zaman mı kazanıyorsunuz?

Evet, bilim insanlarımız hem aşılar hem de ilaçlar üzerine çalışıyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Antik Ankara
Devamını Göster
₺125.00
Antik Ankara

Birçok bilim insanı Remdesivir’i şu anda test edilen en umut verici ilaç olarak görüyor. Sizce ilacın Çin’deki klinik araştırmaları ne zaman verilere sahip olacak?

2020 Nisan ayında.

Çinli bilim insanları, patogenezi inceleyecek ve ilaç ve aşıları test edecek kadar sağlam olduğunu düşündüğünüz hayvan modelleri geliştirdi mi?

Şu anda hem maymunları hem de virüs için insan reseptörü olan ACE2’ye sahip transgenik fareleri kullanıyoruz. Fare modeli Çin’de ilaç ve aşı değerlendirmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır ve sanırım yakında maymun modelleri hakkında en az birkaç makale çıkıyor. Maymun modelimizin işe yaradığını söyleyebilirim.

Başkan Donald Trump’ın yeni koronavirüsü “Çin virüsü” olarak adlandırması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çin virüsü olarak adlandırılması kesinlikle iyi değil. Virüs dünyaya aittir. Virüs bizim ortak düşmanımızdır, herhangi bir kişinin veya ülkenin düşmanı değil.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2022 22:45:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8461

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Vaka
Balina
Kedigiller
Eğilim
Duygu
Ergen
Aşı
Genetik Değişim
Cinsellik
Tutarlılık
Radyoaktif
Mantar
Sosyal
Karanlık Madde
Sürüngen
Bebek Doğumu
Büyük
Diş Hekimi
Normal Doğum
Taksonomi
Kilo
Avrupa
İnsan Sağlığı
Saldırı
Kuantum Fiziği
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.