Çin Seddi veya Piramitler Uzaydan veya Ay'dan Görünür Mü?

Uzaydan Hangi İnsan Yapımı Nesneleri Görebiliriz?

Çin Seddi veya Piramitler Uzaydan veya Ay'dan Görünür Mü? Video Blocks
3 dakika
52,612 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İddia

Çin Seddi uzaydan görülebilen tek veya nadir bir insan yapımı yapıttır. Hatta Çin Seddi Ay'dan bile çıplak gözle görülebilir!

2. İddia

Piramitler uzaydan kolaylıkla ve çıplak gözle görülebilir.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

İnsan yapımı hiçbir cisim, ne Ay'dan, ne de Dünya'nın yörüngesindeki uzay araçlarından çıplak gözle görülebilmektedir. Sadece çok nadir koşullarda ve çok ayrık arazilerde bulunan cisimler, çok dar zaman aralıklarında, geçici olarak uzay yörüngesinden görülebilmektedir. Ay'dan ise Dünya üzerindeki ve yörüngesindeki insan yapımı hiçbir cismi çıplak gözle görmek imkansızdır.

İddianın Kökeni

Bu mitlerin kaynağının ABD'nin meşhur Ripley'in İster İnan İster İnanma Müzesi'nin 1932 senesinde yayınladığı bir karikatürde, Çin Seddi'nin "insanlığın en ihtişamlı yapıtı, çıplak gözle Ay'dan bile görülebilecek tek eser" olarak lanse edilmesidir. Ancak bu tamamen hatalıdır.

Ayrıca Çin'de Çin Seddi büyük bir gurur kaynağıdır ve bir "mucize" olarak görülmektedir. Bazı Çinliler, duvarın insanlar tarafından yapıldığına inanmazlar. Duvar, onlara göre, bir anda ve mucizevi bir biçimde belirivermiştir. Bu yüzden bir nevi kutsal ve gizemli sayılır. Çin'in Shenzou 5 uzay aracıyla 2003 senesinde uzaya gönderdiği ilk insan olan Yang Liwei, döndüğünde Çin Seddi'nin uzaydan ayırt edilemediğini söylediğinde Çin'de büyük bir hayal kırıklığı ve öfke yayılmıştır. Çin Eğitim Bakanlığı kitaplardaki "Çin Seddi'nin uzaydan göründüğü" bilgisini kitaplardan çıkarması gerekmiştir. Böylesine büyük bir ülkenin, bu kadar çok sayıda insanın, böylesine büyük bir biçimde beslediği gizem ve övünç arzusu, mitin yayılmasından sorumlu olabilir.

Bilgiler

Uzaydan Dünya'ya baktığınızda çıplak gözle görebileceğiniz şeyler karalar, denizler, bulutlar, iklimsel olaylar ve benzeridir. Eğer ki Dünya'nın karanlık tarafına bakıyorsanız, şehirlerin ışıklarını da görmeniz mümkündür. Ancak insan yapımı hiçbir cisim uzaydan görülebilecek kadar büyük değildir. Bir diğer bakış açısıyla, insan gözünün çözünürlüğü, yerden kilometrelerce (yörünge için) veya binlerce kilometre (Ay için) uzaktan baktığında, insan yapımı objelerin boyutlarını, etraflarından ayırt edebilecek kadar yüksek/yeterli çözünürlüklü gözlere sahip değildir. 

Reklamı Kapat

1969 senesinde Neil Armstrong Ay'dan döndüğünden ölümüne kadar olan sürede kendisine sürekli olarak Çin Seddi'nin Ay'dan görünüp görünemediği sorulmuştur. NASA Johnson Uzay Merkezi'nden yayınlanan sözlü tarih bilgilerine göre Armstrong şunları söylemiştir:

Kıtalar, göller ve mavi üzerine savrulmuş beyaz lekeler gördüm. Ancak Dünya'dan ortalama 370.000 kilometre uzakta olan Ay yüzeyinden insan yapımı herhangi bir nesneyi ayırt edemedim.
Fotoğrafta yaklaşık olarak Çin Seddi'nin uzaydan nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Unutmayınız ki bu fotoğraf, orjinalinin büyütülmüş halidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, mesafeyi Ay'dan bakmayı düşünecek şekilde büyütebilir ve mitin anlamsızlığını fark edebilirsiniz.
Fotoğrafta yaklaşık olarak Çin Seddi'nin uzaydan nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Unutmayınız ki bu fotoğraf, orjinalinin büyütülmüş halidir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, mesafeyi Ay'dan bakmayı düşünecek şekilde büyütebilir ve mitin anlamsızlığını fark edebilirsiniz.

1985-1996 yılları arasında toplamda 5 defa Dünya yörüngesinde görev yapmış olan NASA astronotu Jeffrey Hoffman ise şunları söylemektedir:

Uzaydan Dünya'ya bakarak çok uzun zaman harcadım. Çin üzerinden sayısız defa geçtim. Bir defa dahi Çin Seddi'ni göremedim. Sorun şu ki, gözlerimiz zıtlığa (kontrasta) duyarlıdır. Duvarın rengiyse, iki yanındaki araziden çok farklı değildir.

Piramitler de benzer sebeplerle çıplak gözle görünemezler. Ancak uzay yörüngesinde görev yapan astronotlar, çok ender rastlanan ışık koşullarında bu büyük cisimlerin az da olsa seçilebildiğini söylemektedirler. Örneğin Güneş tam ufuk noktasındayken, piramitlerin ya da duvarın gölgesi çok uzun olacak şekilde düştüğü için renk farklılıkları yaratmakta ve en azından bir miktar ayırt edebilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca kimi zaman yeşilliğin ortasına kurulmuş ekstrem zıtlıktaki hava alanları veya geniş karayolları da, kontrasttan ötürü iyi ışık koşullarında ayırt edilebilmektedir. Ancak bunların görünür olma sebepleri, iddia edildiği gibi büyük olmaları değil, o anda ışık farklılıklarının gözümüzün ayırt edebileceği miktarda olmasıdır. Gördüğümüz de cisimlerin kendisinden ziyade, renk farklılığı yaratabilen gölgeleridir.

Bu nadir anlardan birini 2004 yılında yakalamayı başaran Leroy Chiao'nın fotoğrafı, yeryüzünde analiz edilmiş ve görünenin Çin Seddi olduğu doğrulanmıştır. Ne var ki Chiao'ya fotoğrafı çekmesi sırasında Çin Seddi'ni ayırt edip edemediği sorulduğunda, oradan bakıldığında gördüğünün Çin Seddi olup olmadığını ayırt edemediğini, sadece olması gereken yerdeki ufak farklılıklardan ötürü gördüğünün Çin Seddi olabileceğinden şüphelenerek fotoğrafı çektiğini söylemiştir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Hvistendahl. Is China's Great Wall Visible From Space?. (21 Şubat 2008). Alındığı Tarih: 24 Mart 2019. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 • D. Mikkelson. Is The Great Wall Of China Visible From The Moon?. (12 Kasım 2001). Alındığı Tarih: 24 Mart 2019. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • NASA. China's Wall Less Great In View From Space. (24 Mart 2019). Alındığı Tarih: 24 Mart 2019. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • N. Atkinson. Can You See The Great Wall Of China From Space?. (05 Haziran 2013). Alındığı Tarih: 24 Mart 2019. Alındığı Yer: Universe Today | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Artificial Structures Visible From Space. (07 Mart 2019). Alındığı Tarih: 24 Mart 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 07:49:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1250

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Işık
Tür
Transkripsiyon
Karbon
Nasa
Video
Stres
Kök Hücre
Richard Dawkins
Onkoloji
Sağlık Bakanlığı
Olasılık
İnsan Sağlığı
Enfeksiyon
Malzeme
Hidrojen
Memeli
Enzim
2019-Ncov
Jüpiter
Deizm
Kemik
Şiddet
Depresyon
Bebek Doğumu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku