Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!

Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!
2 dakika
620
 • Antropoloji
 • Bilim Haberciliği
Tüm Reklamları Kapat

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, burun şeklimiz Neandertaller'den kalan bir miras olabilir. Neandertaller, yaklaşık 40.000 yıl önce Avrasya'da yaşamış eski bir insan türüdür. Fakat buz devrinde iklimin fazla soğuması ve besinlerin kıtlaşmasından sonra Neandertal insanının beslenme biçimi hayatta kalmalarını olanaksız hale getirmiştir. Modern insan ise kötü iklim koşullarında bile teknoloji sayesinde çevresindeki besin kaynaklarından daha verimli bir şekilde faydalanarak hayatta kalmış ve böylece modern insanın soyu bugüne kadar gelebilmiştir.

Neandertaller'in, Homo Sapiens'lerle melezleştiklerini gösteren sağlam veriler bulunmaktadır. Bu da DNA'larının bir kısmının günümüz insanlarında da bulunduğu anlamına gelir. Bugün bildiğimiz kadarıyla Doğu Asyalılar ve Avrupalılar %2 oranında Neandertal geni taşımaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu genler, bugün vücudumuzun farklı bölgelerinde kendilerini göstermektedir. University College London'da yürütülen bir çalışmada, daha uzun ve kemerli bir buruna yol açan belirli bir genin, atalarımızın dünyanın dört bir yanına göç ederken karşılaştıkları farklı iklim ve ortamlara tepki olarak doğal seçilim yoluyla evrimleşmiş olabileceği öne sürülmüştür.

Çalışmada Latin Amerika, Avrupa, Orta Amerika ve Afrika kökenli 6000'den fazla kişiden alınan veriler kullanıldı. ATF3 olarak adlandırılan bir genom bölgesinde, Yerli Amerikalı ve Doğu Asya kökenli birçok kişinin Neandertaller'den miras kalan bu genetik materyale sahip olduğu bulundu. Fudan Üniversitesi'nden Dr. Qing Li bu konuda şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Burunlarımızın şeklinin doğal seçilim tarafından belirlendiği uzun süredir tahmin ediliyor. Burunlarımız soluduğumuz havanın sıcaklığını ve nemini düzenlememize yardımcı olduğundan farklı şekillerdeki burunlar, atalarımızın yaşadığı farklı iklimlere daha uygun olabilir. Bu çalışmada tanımladığımız gen, atalarımız Afrika'dan göç ettiğinde daha soğuk iklimlere adapte olmalarına yardımcı olduğu için Neandertaller'den bize miras kalmış olabilir.
Burun yükseklikleri farklılık gösteren Homo Sapiens (sol) ve arkaik Neandertal (sağ) kafatasları yan yana.
Burun yükseklikleri farklılık gösteren Homo Sapiens (sol) ve arkaik Neandertal (sağ) kafatasları yan yana.
Heritage Daily

Aynı ekip, 2021 tarihli bir çalışmasında da dudak şeklini etkileyen bir genin eski Denisovalılar'dan miras kaldığını keşfetmişti.

Kısacası, Afrika'dan ayrılıp Avrasya'nın soğuk iklimlerine geçiş yapan atalarımızın doğal seleksiyonla kazandığı burun şekli geni; bizlere bırakmış oldukları miraslardan biridir. Artık aynanın karşısına her geçişinizde burnunuzu basit bir duyu organı olarak değil, binlerce hatta milyonlarca yıldır süregelen bir birikimin meydana getirdiği bir organ olarak düşünebilirsiniz!

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İğrenç! 5
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Q. Li, et al. (2023). Automatic Landmarking Identifies New Loci Associated With Face Morphology And Implicates Neanderthal Introgression In Human Nasal Shape. Communications Biology, sf: 1-13. doi: 10.1038/s42003-023-04838-7. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2023 20:50:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14644

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sivrisinek
Entropi
Nöron Hücresi
Uzun
İnternet
Basınç
Film
Bilgisayar
Enzim
Haber
Kitap
Etoloji
Elektromanyetizma
Nörobiyoloji
Tedavi
Sahte
Yılan
İntihar
Cinsiyet Araştırmaları
Değişim
Bitkiler
Tümör
Kas
Kedi
Çiftleşme
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
V. Sarıgül, et al. Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!. (27 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 4 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14644
Sarıgül, V., Alparslan, E. (2023, May 27). Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14644
V. Sarıgül, et al. “Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 27 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14644.
Sarıgül, Veli. Alparslan, Eda. “Burun Şeklimiz Bize Neandertal'lerden Miras Kalmış Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 27, 2023. https://evrimagaci.org/s/14644.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close