Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Mikroblog Nedir? Twitter Gibi Mikrobloglar Sosyal Medyada Neden Bu Kadar Popüler?

Mikroblog Nedir? Twitter Gibi Mikrobloglar Sosyal Medyada Neden Bu Kadar Popüler? The Meghalayan
mikroblog
4 dakika
542
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Mikroblog, ağ bağlantısıyla bir ağ grubuna dahil olan, üyelerin herkese açık veya belirli kullanıcılara kısa metinlerden oluşan içerikleri iletebildiği uygulamadır. Blog içeriğindeki uzun ve detaylı cümlelerden farklı bir şekilde, kısıtlı karakterler ile kısa cümleler kurup paylaşmayı sağlar. Bu cümleler "mikropost" olarak adlandırılır.

Mikrobloglar; metin, ses, görüntü, multimedya ve ekli dosya gönderme gibi özelliklere sahiptir. Öte yandan ürün ve hizmet tanıtımı, satın alma işlemleri, bilgilendirme, güncelleme gibi olanaklar tanır.

Mikrobloglar, gündelik konuları ele alan samimi topluluklar yaratmayı sağlamaktadır. Kolay kullanımı, taşınabilir ve erişilebilir olması sebebiyle son dönemde bir hayli tercih edilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Mikroblogların Tarihsel Serüveni

Gelişen teknolojiyle birlikte geleneksel medya, yerini yeni medya araçlarına bırakmıştır. İnternet tabanlı araçların nitelikleri günden güne değişirken, kullanım şekli de değişmiştir. Belirli bir alanda uzman kişiler tarafından hazırlanan içeriklerin yer aldığı ve kullanıcının belirli sunucularla çalışmasını gerektiren WordPress temelli blogların yerini, kısa içeriklerle daha hızlı paylaşım yapılabilen ve herkesin kullanıcı olabileceği "mikrobloglar" almıştır. 

Bilinen ilk mikroblog Tumblogs'dur. Ancak mikroblogların gelişim yolculuğu, aslen 2006-2007 yıllarında Tumblr ve Twitter uygulamalarıyla başlamıştır. Sadece 2007 yılının Mayıs ayında 111 adet uluslararası mikroblog sitesi kurulmuştur. Bunlardan sıklıkla kullanılanları Twitter, Tumblr, Plurk ve identi.ca'dır. Global ölçekte ise Twitter, Pinterest ve Koo gibi birçok uygulama kullanılmaktadır. Yapılan güncellemelerle birlikte Facebook ve LinkedIn gibi platformlar da mikrobloglar haline gelmiştir.

Evrim Ağacı da kullanıcıların hem mikroblog hem blog olarak kullanabileceği bir altyapıya sahiptir.

Mikroblogların Özellikleri Nelerdir?

Mikrobloglar ücretsizdir. Bu, ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik açısından kullanıcılara avantaj sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Erişim sağlamak ya da üye olmak için herhangi bir ücret ödemeyi gerektirmez. "Follow modeli" ("takip et" modeli) ile işler. Bu sayede hiçbir ücret ödenmeden erişim mümkün olur.

Öte yandan, bloglardan farklı olarak karakter sınırlaması mevcuttur. Örneğin Twitter metinleri 280 karakter ile sınırlandırır. Bu durum her ne kadar bir kısıtlama olarak görülse de, metinlerin kısalığı okuyucuda okuma isteğini artırır. Akış daima hızlı ve güncel olduğu için okuyucu içerikleri hızlı bir biçimde tüketir.

Buna karşılık, içeriklerin kısa olması akışın hızlı ilerlemesini sağlar. Karakter sayısının az olması algoritma açısından akışın hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur.

Mikroblogların bir diğer özelliği gizliliktir. Bazı güvenlik ayarları yapılandırılarak gizlilik durumu değiştirilebilir. Örneğin bir içerik bir kullanıcıya açık iken başka bir kullanıcıya sınırlandırılabilir. Ya da belli bir gruba gösterilen bir içerik başka bir gruptan gizlenebilir. Bu noktada kullanıcı gizlilik ayarlarını yapılandırmakta özgürdür.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Mikrobloglar kullanıcıları büyük ölçekte olduğundan, görüşlerin veri boyutu da doğrudan artar.

Aynı zamanda buradaki içeriklerde siber dil (internet dili) kullanılır. Siber dil genellikle yazım kurallarına dikkat etmeden, kelimelerden ziyade karakterlerin kullanımından oluşur. Bu açıdan kullanılan dil gündelik ve sade bir dildir. Kuralları yoktur.

Diğer taraftan mikrobloglar bağlantı ekleme özelliğine de sahiptir. Karakter kısıtlamasını aşan bağlantılar için genelde "bit.ly" veya "dar.vin" gibi kısaltıcılar kullanılır. Ya da başka kısaltıcılar yardımıyla bağlantılar mikrobloglara rahatlıkla eklenebilir.

Mikroblogların önemli özelliğinden biri de gerçek zamanlı olmasıdır. Paylaşılan, güncellenen ya da silinen içerikler diğer kullanıcılar tarafından eş zamanlı olarak görülebilir. Akışta daima güncel içerikler mevcuttur. Yenileme yöntemi ile güncel içeriklere ulaşılabilir.

Mikrobloglar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Blog ile Mikroblog Arasındaki Farklar Nelerdir?

Başlıca farklılık karakter ve kelime limitidir. Blog kullanıcısının kelime limiti yoktur ancak mikroblog kullanıcısı maksimum 280 karakter kullanabilir. Bu sınır mikroblogdan mikrobloga farklılık gösterebilir. Örneğin Evrim Ağacı'nda karakter sınırı 420 olarak belirlenmiştir.

Başka bir fark ise yazı biçimidir. Mikrobloglarda, bloklardaki gündelik dilden bağımsız olarak siber dil yani medya dili kullanılır.

Tüm Reklamları Kapat

Diğer ayrım ise güncelleme aralığıdır. Mikrobloglar bloglardan daha aktif kullanılır. Mikrobloglarda saniyeler sonra yeni yayın akışı oluşturulabilir. Güncellemeler anında yapılabilir. Bir diğer farklılık ise iki sitenin mantığıdır.

Blog sitelerinin amacı belirli bir düzen ile ilerler. Mikrobloglar ise daha hızlı iletişim kurma amacıyla gündelik etkileşimler sağlamaya olanak tanır.

Mikroblog Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Mikrobloglar aracılığıyla ürünler, müşteriler, sektörler hakkındaki düşünceler paylaşımlar sayesinde takip edilebilir. Kısa sürede cevap verilebilir. Çevrimiçi konuşmaları yönlendirmeye olanak tanır. Kullanıcılara kolay bir biçimde ileti göndermeyi sağlar. Daha çok kullanıcıya erişme imkanı sunar.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmişten Bugüne Popüler Mikroblog: Twitter

2006’da Web 2.0 ürünü olarak ortaya çıkan Twitter, ilk etapta 140 ve daha az karakter kullanımına izin veriyordu. Kısa metinlerin kronolojik bir biçimde yayınlanmasını sağlayan uygulamada "microblogging" sistemi kullanılıyor. Bu metinler "tweet" olarak adlandırılıyor. Başlarda Twitter SMS iletişim uygulaması olarak yayınlanmak istense de, internet tabanlı bir uygulamaya dönüştürülmüştür. 2011 yılında da Türkçe olarak kullanılmaya başlamıştır. Türkiye’de günlük ortalama 7 milyon tweet yayınlanıyor. Twitter geçmişten bu yana popüler mikrobloglar arasındaki yerini koruyor.

Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 13:15:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13475

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close