Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bir Sonraki Batarya Devrimi, Enerjiyi Kütleçekimiyle Depolayan Beton Bloklardan Gelebilir mi?

Bir Sonraki Batarya Devrimi, Enerjiyi Kütleçekimiyle Depolayan Beton Bloklardan Gelebilir mi? Wired
Enerji Depolama Kulesi
4 dakika
7,638
 • Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Gelişimi
 • Şebeke Enerji Depolama

Ağustos 2019'da, çok uluslu Japon holding şirketi Softbank, İsviçreli şirket Energy Vault'a 110 milyon dolar yatırım yaptı. Bu, yenilenebilir enerji hakkında eşsiz bir fikri olan şirket için bulunmaz bir nimet: Yığılmış beton blokların kullanımıyla potansiyel enerjiyi depolar! Energy Vault, bu yatırımı İtalya ve Hindistan'da ilk iki tam ölçekli modelini oluşturmak için kullanacak.

Energy Vault daha çok genç, sadece 2017 yılında kuruldu; ancak bu yatırımı enerji depolamadaki ilgiyi genişlettiği için elde etti. Yenilenebilir enerjilerin kullanımı artıp fiyatları düştükçe, enerji depolama gitgide hayati bir hale geliyor.[1] Çünkü güneş panelleri ya da rüzgâr tribünleri gibi enerji kaynakları, kendi hallerine bırakıldığında sonsuza kadar çalışamaz:[2] Güneş panelleri sadece Güneş tepedeyken elektrik üretirler, rüzgâr tribünleriyse sadece rüzgâr varken dönerler.

Bu Reklamı Kapat

Energy Vault gibi depolama yöntemleriyle tanışın.

Enerji Depolama Problemi

Örneğin Roma'daki bir tarlada güneş panelleri enerji üretmeye başladıklarında, o enerjinin bir kısmını Energy Vault gibi depolama tesisine gönderebilirler. Depolanan bu enerjiyle şirket, bulutsuz ve rüzgârsız bir günde şehre enerji sağlayabilir. Energy Vault'un kurucusu Robert Piconi, şöyle diyor:[3]

Bu Reklamı Kapat

Yenilenebilir enerjiyi devreye sokmak için büyük bir baskı var. Ancak, enerji depolama olmaksızın, tutarlı bir güç kaynağı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenmek imkansızdır. Gece-gündüz çalışabilen bir fosil yakıt santralinin aksine, rüzgar ve güneş enerjisi kesintilidir; yani bir bulutlar güneşi engellerse veya rüzgarda bir durgunluk olursa, elektrik üretimi düşer. Fosil yakıtlarla rekabet edebilmek için yenilenebilir kaynakları öngörülebilir hale getirmeniz gerekir; bu da fazla enerjiyi depolamak ve gerektiğinde gönderebilmek anlamına gelir.
Geri dönüştürülmüş veya yerel kaynaklı malzemelerden yapılmış 35 tonluk bloklar, enerji depoladıkları vincin tepesine kaldırılıyor.
Geri dönüştürülmüş veya yerel kaynaklı malzemelerden yapılmış 35 tonluk bloklar, enerji depoladıkları vincin tepesine kaldırılıyor.

Enerjiyi Depolamak İçin Piller Etkili Bir Çözüm Değil!

Yenilenebilir enerji bataryaları için birçok fikir bulunuyor. Örneğin bir çözüm, halihazırda dünya çapında elektrik şebekelerine bağlı olan lityum iyon pillerdir. Rüzgar ve güneşten üretilen elektrik kullanılarak şarj edilebilirler ve bu enerjiyi talep üzerine serbest bırakabilirler.

Bir enerji araştırma ve danışmanlık firması olan Wood Mackenzie'nin küresel enerji depolama başkanı Dan Shreve, lityum iyon pil teknolojisinin son yıllarda hızla ilerlediğini söylüyor. Çoğunlukla, kısa süreli enerji depolaması (altı saate kadar) için kullanıldıklarını ve karbonsuzlaştırma arttıkça daha dayanıklı depolama talebinin artacağını söylüyor.

Ancak lityum iyon pillerin tek dezavantajı bu değil: Daha büyük problemler; lityumun sınırlı bir kaynak olması, dünyanın yalnızca belirli bölgelerinde bulunması ve madenciliğinin çevreye zarar vermesidir. Pillerin maliyeti son on yılda düşerken, lityum talebi arzı geride bıraktıkça fiyatlar 2021'den itibaren yükselmeye başladı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu nedenlerden dolayı Piconi, pillerin elektrikli arabalar veya bilgisayar elektroniği için harika olmasına rağmen, "büyük ölçekli ticari firma için ideal olmadığını" söylüyor.

Fazladan Üretilen Enerjiyi, Kütleçekimiyle Depolamak

Energy Vault'un çözümü ise 70-120 metrelik altı kollu vinçle özel olarak yapılmış, her biri 35 bin kilo gelen beton bloklardan oluşuyor: Fazladan üretilen güneş ya da rüzgâr enerjisi Energy Vault kulesine çekildikçe, bir yapay zekâ beton blokları yükselmeleri için yönlendirir. Şirketin websitesine göre, bu bloklar ihtiyaç duyulduğunda gerisingeri serbest bırakılır ve alçalan tuğlalardan üretilen kinetik enerji, elektriğe çevrilir.[4] Bu kinetik enerji eviriciden geçip, enerjiyi tekrar şebekeye gönderen motoru çalıştırır.

CNN

Bu süreç, kulağınıza basit bir ilkokul bilim projesi gibi gelebilir; ancak bu enerji depolama biçimi, dünya hızla temiz enerjiye geçerken hayati önem taşıyabilir: Energy Vault, bu sürecin gidiş-dönüş yönünde %80-90 civarında bir verimliliğine sahip olduğunu savunuyor. Hatta yatırımcıları bu fikre çeken şey ise, fikrin sadeliğiydi. Softbank'ın yönetici ortağı Akshay Naheta şöyle diyor:[5]

Vizyon Fonu olarak bizler, bir teknoloji kanıtlandığında ve ölçeklenmeye hazır olduğunda devreye girmek istiyoruz. Bu teknoloji konusunda heyecan duyduğumuz şey de bu. Eldeki bir bilim problemi değil, basit bir 5. sınıf fiziği bu! Herhangi yeni bir teknolojinin birkaç küçük problemi olabilir. Ama bu, daha ziyade bir ölçek sorunu.

Energy Vault, geliştirdikleri kule tasarımı sayesinde, bir şehrin ihtiyaçlarına göre ölçeği kolayca büyültüp küçültülebileceklerini söylüyor. Şirketin web sitesinde 20, 35 ve 80 MWh depolama kapasitesi seçeneklerinin yanı sıra 8 ila 16 saat boyunca 4 ila 8 MW arasında sürekli güç deşarjı seçenekleri üzerinde duruluyor.

Energy Vault'un planının potansiyel yatırımcılar için en ilgi çekici yanı, uzun süreli depolama şansının olmasıdır. Bir depolama tesisi enerjiyi ne kadar uzun süre tutabilirse, o kadar iyidir. Daha sonra ne tür bir krizin enerji şebekelerini vuracağını bilemeyiz; bu yüzden Energy Vault enerjiyi aylarca, yıllarca, hatta sonsuza kadar depolayabilirse (ki sitelerinde böyle bir zamansal iddia yok), bu hizmet kamu için katlanarak değer kazanır.

Bu Reklamı Kapat

CNN

Gidecek Yol Çok!

Tabii ki, şirket henüz tam ölçekli prototipi bile üretmiş değil. Ancak SoftBank'ın yatırımıyla bu, yakında değişebilir. 2022 yılında, Energy Vault, havacılık endüstrisi için yeşil hidrojen yakıtı oluşturmak için sürekli bir yenilenebilir enerji kaynağı isteyen DG yakıtları için esneklik merkezleri oluşturmaya başlayacak. Ayrıca, dünyanın en büyük petrol üreticisi Saudi Aramco, metal eritme şirketi Korea Zinc ve madencilik devi BHP gibi şirketlerle 880 milyon dolara varan değerde anlaşmalar imzaladı.

Bu destekle Piconi, Energy Vault'un enerji geçişini hızlandırmaya yardımcı olabileceğinden emin.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 21
 • Umut Verici! 11
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Popular Mechanics | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2022 04:52:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11589

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Değişim
Doğa
Hastalık Kataloğu
Kilometre
Karbonhidrat
Evrimsel Antropoloji
Yüz
Yok Oluş
Yüzey
Kimyasal Bağ
Einstein
Dünya Dışı Yaşam
Carl Sagan
Sağlık Bakanlığı
Hücre
Devir
Mantar
Doğal
Mantık
Abiyogenez
Ağız
Bilim
İspat Yükü
Elektromanyetizma
Maske
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et