Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

14 MART

1833: Amerika'daki dişçilik okullarından ilk defa mezun olan kadın ünvanına sahip olan Lucy Hobbs Taylor doğdu.

1835: Mars yüzeyini incelemesi sonucu gezegendeki "denizleri" ve "kıtaları" keşfeden, sonraysa gezegen üzerindeki "kanalları" ilk olarak ortaya çıkaran İtalyan astronom Giovanni Virginio Schiaparelli doğdu. Kendisi, Merkür ve Venüs'ün yörüngeleriyle ilgili keşiflerde bulundu, Hesperia asteroidini keşfetti ve ikiz yıldızlar üzerinde çalışmalar yürüttü.

1854: Kemoterapinin öncülerinden olan ve sifilis mikrobu olarak bilinen Treponema pallidum türüne karşı kullanılan Salvarsan'ı (arsfenamin) geliştiren Alman tıp bilimcisi Paul Ehrlich doğdu. Ehrlich, 1908 yılında histolojik çalışmalarından ötürü Rus bakteriyolog Elie Metchnikoff ile Nobel Fizyoloji Ödülü'nü paylaştı.

1879: Özel ve Genel Görecelik Kuramları'nı geliştiren, 1921 yılında fotoelektrik etkiyi açıklama başarısından ötürü Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen Alman asıllı Amerikalı Albert Einstein doğdu. Zamanında, insan tarihinin en zekileri arasında görülen ve 20. yüzyılın ilk 15 yılında uzay, zaman ve kütleçekimi üzerine teorileri geliştiren Einstein, eski Newton fiziğinin hatalı olduğunu ortaya koydu ve hem bilimsel, hem de felsefi bir devrimi başlattı.

1883: Prusyalı-Alman filozof, ekonomist, sosyolog, tarihçi, yazar ve devrimci sosyalist Karl Marx öldü. Fikirleri sosyal bilimlerin temellerinin atılmasında büyük önem taşıdı ve sosyalist hareketlerin başlamasına öncülük etti. Gelmiş geçmiş en büyük ekonomistler arasında görülen Marx, 1848 yılında yayınladığı Komünist Manifesto ile 1867-1894 yılları arasında yayınladığı Kapital isimli eserleriyle Dünya çapında ses getirdi. 

1928: Ay etrafındaki ilk insanlı uçuşu yapan Apollo 8 görevinin astronotlarından Amerikalı Frank Borman doğdu.

1934: Gemini 9 uzay görevi sırasında, uzay aracının dışına çıkarak 2 saat boyunca gerekli işlemleri uzay boşluğunda sürdüren ve Apollo 10 görevinde uzay aracını Ay yüzeyinin 20 kilometre yakınına kadar kumanda eden Amerikalı usta pilot Eugene Andrew Cernan doğdu.

1995: Evrendeki kimyasal elementlerin oluşumunda çekirdek tepkimelerinin önemi üzerine yaptığı çalışmalarla 1983 yılında verilen Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşan Amerikan astrofizikçi Willian Alfred Fowler öldü. Ömrünün çoğunu yıldızlar ve merkezleri ile ilgilenerek geçirdi. Süpernovalar, kütleçekimsel çöküşler, nötrinolar, ışık elementlerinin oluşumu ve nükleokozmokronoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder