Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

14 MART

1833: Amerika'daki dişçilik okullarından ilk defa mezun olan kadın ünvanına sahip olan Lucy Hobbs Taylor doğdu.

1835: Mars yüzeyini incelemesi sonucu gezegendeki "denizleri" ve "kıtaları" keşfeden, sonraysa gezegen üzerindeki "kanalları" ilk olarak ortaya çıkaran İtalyan astronom Giovanni Virginio Schiaparelli doğdu. Kendisi, Merkür ve Venüs'ün yörüngeleriyle ilgili keşiflerde bulundu, Hesperia asteroidini keşfetti ve ikiz yıldızlar üzerinde çalışmalar yürüttü.

1854: Kemoterapinin öncülerinden olan ve sifilis mikrobu olarak bilinen Treponema pallidum türüne karşı kullanılan Salvarsan'ı (arsfenamin) geliştiren Alman tıp bilimcisi Paul Ehrlich doğdu. Ehrlich, 1908 yılında histolojik çalışmalarından ötürü Rus bakteriyolog Elie Metchnikoff ile Nobel Fizyoloji Ödülü'nü paylaştı.

1879: Özel ve Genel Görecelik Kuramları'nı geliştiren, 1921 yılında fotoelektrik etkiyi açıklama başarısından ötürü Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen Alman asıllı Amerikalı Albert Einstein doğdu. Zamanında, insan tarihinin en zekileri arasında görülen ve 20. yüzyılın ilk 15 yılında uzay, zaman ve kütleçekimi üzerine teorileri geliştiren Einstein, eski Newton fiziğinin hatalı olduğunu ortaya koydu ve hem bilimsel, hem de felsefi bir devrimi başlattı.

1883: Prusyalı-Alman filozof, ekonomist, sosyolog, tarihçi, yazar ve devrimci sosyalist Karl Marx öldü. Fikirleri sosyal bilimlerin temellerinin atılmasında büyük önem taşıdı ve sosyalist hareketlerin başlamasına öncülük etti. Gelmiş geçmiş en büyük ekonomistler arasında görülen Marx, 1848 yılında yayınladığı Komünist Manifesto ile 1867-1894 yılları arasında yayınladığı Kapital isimli eserleriyle Dünya çapında ses getirdi. 

1928: Ay etrafındaki ilk insanlı uçuşu yapan Apollo 8 görevinin astronotlarından Amerikalı Frank Borman doğdu.

1934: Gemini 9 uzay görevi sırasında, uzay aracının dışına çıkarak 2 saat boyunca gerekli işlemleri uzay boşluğunda sürdüren ve Apollo 10 görevinde uzay aracını Ay yüzeyinin 20 kilometre yakınına kadar kumanda eden Amerikalı usta pilot Eugene Andrew Cernan doğdu.

1995: Evrendeki kimyasal elementlerin oluşumunda çekirdek tepkimelerinin önemi üzerine yaptığı çalışmalarla 1983 yılında verilen Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşan Amerikan astrofizikçi Willian Alfred Fowler öldü. Ömrünün çoğunu yıldızlar ve merkezleri ile ilgilenerek geçirdi. Süpernovalar, kütleçekimsel çöküşler, nötrinolar, ışık elementlerinin oluşumu ve nükleokozmokronoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2019 14:42:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1068

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanla gerçek insan arasındaki kayıp halka muhtemelen biziz.”
Konrad Lorenz
Geri Bildirim Gönder