Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Bilimde Bugün: 14 Mart

Bilimde Bugün: 14 Mart
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

14 MART

1833: Amerika'daki dişçilik okullarından ilk defa mezun olan kadın ünvanına sahip olan Lucy Hobbs Taylor doğdu.

1835: Mars yüzeyini incelemesi sonucu gezegendeki "denizleri" ve "kıtaları" keşfeden, sonraysa gezegen üzerindeki "kanalları" ilk olarak ortaya çıkaran İtalyan astronom Giovanni Virginio Schiaparelli doğdu. Kendisi, Merkür ve Venüs'ün yörüngeleriyle ilgili keşiflerde bulundu, Hesperia asteroidini keşfetti ve ikiz yıldızlar üzerinde çalışmalar yürüttü.

1854: Kemoterapinin öncülerinden olan ve sifilis mikrobu olarak bilinen Treponema pallidum türüne karşı kullanılan Salvarsan'ı (arsfenamin) geliştiren Alman tıp bilimcisi Paul Ehrlich doğdu. Ehrlich, 1908 yılında histolojik çalışmalarından ötürü Rus bakteriyolog Elie Metchnikoff ile Nobel Fizyoloji Ödülü'nü paylaştı.

1879: Özel ve Genel Görecelik Kuramları'nı geliştiren, 1921 yılında fotoelektrik etkiyi açıklama başarısından ötürü Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen Alman asıllı Amerikalı Albert Einstein doğdu. Zamanında, insan tarihinin en zekileri arasında görülen ve 20. yüzyılın ilk 15 yılında uzay, zaman ve kütleçekimi üzerine teorileri geliştiren Einstein, eski Newton fiziğinin hatalı olduğunu ortaya koydu ve hem bilimsel, hem de felsefi bir devrimi başlattı.

1883: Prusyalı-Alman filozof, ekonomist, sosyolog, tarihçi, yazar ve devrimci sosyalist Karl Marx öldü. Fikirleri sosyal bilimlerin temellerinin atılmasında büyük önem taşıdı ve sosyalist hareketlerin başlamasına öncülük etti. Gelmiş geçmiş en büyük ekonomistler arasında görülen Marx, 1848 yılında yayınladığı Komünist Manifesto ile 1867-1894 yılları arasında yayınladığı Kapital isimli eserleriyle Dünya çapında ses getirdi. 

1928: Ay etrafındaki ilk insanlı uçuşu yapan Apollo 8 görevinin astronotlarından Amerikalı Frank Borman doğdu.

1934: Gemini 9 uzay görevi sırasında, uzay aracının dışına çıkarak 2 saat boyunca gerekli işlemleri uzay boşluğunda sürdüren ve Apollo 10 görevinde uzay aracını Ay yüzeyinin 20 kilometre yakınına kadar kumanda eden Amerikalı usta pilot Eugene Andrew Cernan doğdu.

1995: Evrendeki kimyasal elementlerin oluşumunda çekirdek tepkimelerinin önemi üzerine yaptığı çalışmalarla 1983 yılında verilen Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşan Amerikan astrofizikçi Willian Alfred Fowler öldü. Ömrünün çoğunu yıldızlar ve merkezleri ile ilgilenerek geçirdi. Süpernovalar, kütleçekimsel çöküşler, nötrinolar, ışık elementlerinin oluşumu ve nükleokozmokronoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilinmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/11/2020 16:17:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1068

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Ölüm
Aşı
Elektrik
Biliş
Bilinç
Sinaps
Virüsler
Hidrotermal Baca
Kertenkele
Yaşam
Teknoloji
Evrimsel Antropoloji
Onkoloji
İnfografik
Köpek
Makroevrim
Evrim
Doğa Yasaları
Antropoloji
Canlılık Cansızlık
Balıkçılık
Hamilelik
Kanser Tedavisi
Sinir
Editör Seçkisi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ne olduğunu sanıyorsunuz? Bilimin büyülü olan bir tarafı yok. Bilim, doğayı dikkatlice ve tüm detaylarıyla gözlemenin sistematik bir yoludur ve bu sırada edindiğimiz sonuçları değerlendirirken tutarlı bir mantığı takip etmektir. Bunun tam olarak hangi kısmıyla alıp veremediğiniz var? Tüm detaylarıyla incelemek konusunda mı? Yoksa dikkatli gözlemler yapmak mı? Sistematik yaklaşmak mı? Yoksa tutarlı bir mantığı takip etmek mi?”
Steven Novella
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol