Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bilim Anlatıcılığı ve Bilim Çevirmenliği Röportajı (Evrim Ağacı Ekibi)

Bilim Anlatıcılığı ve Bilim Çevirmenliği Röportajı (Evrim Ağacı Ekibi) Kinja
15 dakika
6,223
 • Röportaj
 • Röportaj Haberciliği
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 8. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim-Tercümanlık bölümünde araştırma görevlisi olan Zeynep Süter Görgüler, Kasım 2015'in ikinci haftası Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünün düzenlediği "Yeniden Çeviri Hareketleri" başlıklı konferansa doktora tez danışmanıyla birlikte katıldı. Konuları, Türkiye'de internet ağı üzerinde yapılanmakta olan bilim çevirileri/çevirmenleri... Evrim Ağacı olarak ekibimiz, sitemiz ve yaptıklarımız da onları çok heyecanlandırmış, bizimle de bir röportaj yaparak araştırmalarına dahil etmek istediler. Görgüler, çalışmalarının özünü şöyle anlatıyor:

Biz bu çalışmayı çeviri sosyolojisi alanına özgü yaklaşımlar merkezinde gerçekleştirdik. Dilbilimin bir adım ötesinde, Darwin çevirilerinin dolaşımında etkili olan sosyolojik koşullar üzerinde durduk.

Biz de kurucumuz ve idari sorumlumuz Çağrı Mert Bakırcı (ÇMB), genel editörlerimizden Şule Ölez (ŞÖ) ve Ayşegül Şenyiğit (AŞ), çeviri editörümüz Mert Karagözoğlu (MK) ve içerik hazırlayıcı yazar ve çevirmenlerimizden olan İlknur Çoban (İÇ) ile kendilerine bir röportaj verdik. Aşağıda, bu röportajın sorularını ve farklı ekip üyelerince verilen cevapları göreceksiniz.

Bu Reklamı Kapat

Röportajı siz değerli okurlarımızla da paylaşmak istedik. Böylece sitemizin bir kısmını oluşturan çeviri haberlerinin Türkiye'de bilimin gelişimine katkıları, bunu yaparken nasıl bir yaklaşım izlediğimiz, Türkiye'de ne gibi bir etki yaratmaya çalıştığımız gibi konularda biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz diye umuyoruz. Çünkü her ne kadar bazıları için yabancı kaynaklardan çeviri yapmak "basit" veya "önemsiz" gibi gözükse de, dil bilim araştırmaları ve sosyoloji gibi alanlardaki çalışmalarda Evrim Ağacı gibi kitlesel etki gücü olan ekiplerin çevirileri, mercek altına alınabilecek önemli unsurlar olarak görülmektedir. İyi okumalar.

1) Evrim Ağacı topluluğu (Web sitesi + Facebook+ Youtube) içerisinde neden yer almak istediniz? 

ÇMB: Türkiye gibi bir ülkede bile, tek bir kişinin dahi değişim yaratabileceğine inanıyorum. Sonuçta bir ülke ne kadar karmaşıksa, siz de o kadar akıllı olup, o kadar akıllıca oynamanız gerekiyor oyunu. Benim iyi yaptığım, iyi anladığım şey bilimdi; bu nedenle işin o ucundan tutmaya karar verdim. Herkesin kendince iyi yaptığı bir şeyler vardır ve bu alanda en iyisi olana kadar çalışmayı sürdürürse, bence Türkiye’de bile başarılamaz diye bir şey yoktur. Bireysel girişimciliğin, toplumsal ve kültürel değişimde büyük rolü olduğuna inananlardanım. Bu nedenle üzerime düşeni yapmak istedim ve Evrim Ağacı’nı kurdum. Bir diğer motivasyon da, “Eğer tutkuyla yaptığın bir hobiyi meslek edinirsen, ömrün boyunca çalışmana gerek kalmaz.” fikriydi. Ben evrimsel biyoloji ve onun uygulama alanlarını hobi olarak görüyorum, mesleğim ya da işim değil. Doktora konum da evrimsel biyolojinin robotlara uyarlanması konusunda. Doktora çok ağır ve zorlu bir süreç olmasına rağmen, ben eğlenerek ve mutlulukla yapıyorum. Bu bence çok önemli. Bu nedenle, benim gibi bu konuya ilgi duyanlar için bir platform yaratmak istedim. Evrim Ağacı, Türkiye’deki genel halkın popüler bilim algısına akademik bir katkı sağlamak ile, akademik camiaya atılmak isteyen bilim tutkunlarına bir başlangıç sağlayabilmek amaçlarının bir harmanı olarak doğdu diyebilirim.

Bu Reklamı Kapat

MK: Evrim Ağacı içerisinde yer alma sebebim, lise döneminde bilimsel ve yabancı dilimi değerlendirebileceğim formasyonlar içinde yer alma dileğimdi. Bunu insanlara en faydalı olabileceğim şekilde yapmak istedim.

İÇ: Evrim Ağacı, bugüne kadar yaptığı bilimsel eylemlerle samimiyetini ispatlamış bir topluluk. Ben de bilim çevresinden bir insan olarak diyebilirim ki, Türkiye’de bilimin ve bilimsel düşüncenin yaygınlaşması konusunda eksiklikler olduğunu söyleyen pek çok insan mevcutken bu konudaki düşüncelerini eyleme dönüştüren oldukça pek az insan var. Evrim Ağacı da çatısında bu insanları toplayabilmiş bir topluluk. Ben de bu tür düşüncede bulunan ve eyleme geçirmek isteyen bir insan olarak Evrim Ağacı’nda yer almak istedim.

ŞÖ: Bilime gönül vermiş, hevesle ve şevkle çalışan ciddi bir grup, Evrim Ağacı. Ben de birikimlerini bir şekilde toplum yararına kullanma isteğinde taze bir emekliydim. Evrim Ağacı ile Facebook aracılığıyla tanıştım ve onlara da ilettiğim gibi “Yaşamın her alanında akıl, mantık ve bilimi önde tutmak, sürekli öğrenmek ve öğrendiklerini paylaşmak, Türkçe yazınında bilgi birikimi oluşturma çabası gibi ortak noktalarımızdan” hareketle topluluğa çeviri yapmaya başladım.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2) Topluluk içerisindeki görevleriniz nelerdir? Kısaca bilgi verir misiniz? 

ÇMB: Ekibin kurucusu ve idari sorumlusu olarak geçiyorum. Bunu basit bir şekilde anlatmanın pek yolu yok ama; Evrim Ağacı’nın “her şeyinden” sorumluyum diyebilirim. Etkinliklerinden, yazılarından, duruşundan, gidişatından, hatalarından, başarılarından, sorunların çözümünden, insanlar arası ilişkilerden… Bunu birçok insanın idrak etmesi kolay olmuyor; ancak büyük bir sorumluluk. Tabii ki Evrim Ağacı’nda inisiyatife ve sorumluluğa büyük önem ve destek veriyoruz. Birisi, bir hayale veya fikre sahipse, hayata geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak ne yazık ki çok az sayıda insan gerçekten hayallerinin peşinden sonuna gidebilecek kadar istekli, çoğu kısa sürede yoruluyor. Biz onlara destek olarak dirençlerini arttırmak ve özellikle de halihazırda hayallerinin peşinden sonuna kadar koşturmaya gücü olanlara ulaşmak istiyoruz. Bu sayede Evrim Ağacı’nın sadece birkaç aylık bir heves olmadığından, onlarca ve hatta yüzlerce yıl ayakta durabilecek bir oluşum olacağından emin olmak istiyoruz. İşte benim görevim, Evrim Ağacı’nın benim ömrümün sınırlarının ötesinde varlığını garanti etmek. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Biz de ne gerekiyorsa yapıyoruz.

AŞ: Evrim Ağacı topluluğuyla beraber çalışmam 2014 senesinde çevirmen olarak başladı. Daha sonra, Evrim Ağacı’nın BirGün gazetesi ile gönüllülük esasına dayalı olan anlaşması neticesinde gazetenin bilim ekibi (BirGün/Evrim Ağacı) içerisinde yazılar yazmaya başladım. Haftalık yazılar yazmamın yanı sıra, Çağrı Mert Bakırcı ve Şule Ölez ile beraber bu ekibin editörlüğünü yürütmekteyim. Ayrıca, Evrim Ağacı web sitesinde (ara sıra da olsa) yazılar yazmaktayım. Çevirmenlik ile başlayan sürecim zaman içerisinde kendi yazılarımı yazmaya dönüştü. Bunun sebebi, ele alınan bir bilimsel konuyu farklı kaynaklara başvurarak bir metin içerisinde hem daha kapsamlı hale getirmek hem de okur için (okuru çeviri dilinin yavanlığından kurtararak) kendi dilinin dinamikleri içerisinde daha anlaşılır/akıcı bir üsluba dönüştürmekti.

İÇ: Ben Evrim Ağacı’nın BirGün Gazetesi - Çeviri Grubundayım. Haftalık olarak bir bilim sayfası oluşturuluyor ve belirlenen başlıklarla ilgili o hafta olan önemli bir olayı yoksa genel bir konuyu yazıyoruz. Açıkçası ben yeni katılmış biri olarak çok fazla katkı yapabildiğimi söyleyemeyeceğim. 

ŞÖ: Önce çeviri yaparak başladım. Daha sonra BirGün gazetesinde haftada bir yayınlanan Evrim Ağacı sayfası için yazılar hazırlamaya başladım; halen yazı hazırlamanın yanı sıra editörlük görevini de bir arkadaşımla paylaşıyorum.

3) Türkiye’de evrimsel biyoloji alanında yapılan çalışmalara yönelik görüşleriniz nelerdir? Özellikle, internet ortamındaki diğer platformlarda/bloglarda/sosyal medya ağlarında, evrimsel biyoloji çalışmaları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? 

ÇMB: Evrimsel biyoloji, neredeyse tartışmasız olarak modern bilimin en güçlü sahalarından birisi. Modern bilimin harcı konumunda. Evrimsel biyolojiden elde edilen temel bilgiler ve kavrayışlar, astrofizikten kimyaya, beşeri bilimlerden mühendisliğe kadar her bilim sahasında kendine yer buluyor. Evrimsel biyoloji olmaksızın 21. yüzyıl modern biliminde hiçbir şeyin anlamı ve bütünlüğü yok diyebilirim rahatlıkla. Ancak Türkiye gibi gelişmemiş ülkeler ile ABD gibi gelişmiş ama halkın yer yer aşırı tutucu olduğu ülkelerin halklarında, burası önemli, “halklarında” evrimsel biyoloji algısı müthiş zayıf. Ancak bilim camiasına geçiyorsunuz, evrimsel biyolojinin kabul edilirliği Einstein’ın İzafiyet Teorisi’nin kabul edilirliği ile aynı ve %100’e çok yakın seviyelerde (hangi bilim dallarını dahil ettiğinize bağlı olarak oran değişiyor; örneğin biyolojik bilimlerde evrimin kabul edilirliği bilim insanları arasında %99’ları aşarken, mühendislikte bu oranlar biraz daha düşük – konuya uzak olmalarından ötürü). Ancak Türkiye’de “üniversite kültürü” çok zayıf olduğu için, bizim akademisyenlerimizin de evrimsel biyoloji konusunda halka dönük çalışmaları çok zayıf oluyor. E halk ilgisiz, akademi kalitesi ne yazık ki vasat olunca, evrimsel biyoloji gibi kilit bilim dalları kahvehanelerdeki tartışma düzeyinin ötesine geçemiyor.

Bu Reklamı Kapat

İşte biz bunu değiştirmek için kurulduk. Akademi ile halk arasındaki köprü olmak istedik. Bunu büyük oranda başardığımıza inanıyoruz. En azından Evrim Ağacı ile bir miktar haşır neşir olmuş kişilerin, Türkiye’de başvurabilecekleri herhangi bir kaynaktan kat kat fazla yetkin olduğumuza kanaat getirdiğini ve bize güven duyduklarını biliyoruz, duyuyoruz. Tabii ki Türkiye gibi gelişim algısı zayıf ülkelerde bizim gibi girişimleri çekemeyen de çok fazla insan oluyor, bu da beklendik bir şey. Biz tabii ki onlarla enerjimizi kaybetmiyoruz; varımızı yoğumuzu halkımıza modern bilimi anlaşılır bir şekilde iletmeye harcıyoruz. Bu da bizi diğer oluşumlardan biraz ayırıyor. Bilimsel bir konuda bilgi seviyeleri arasında gözle görülür fark olanlar arasındaki sonuçsuz tartışma ve kavgaları değil, bilenden bilmeyene doğru bir bilgi akışını teşvik ediyoruz. Bu dediğim bilim için geçerli tabii ki; yani teknik konulardan bahsediyorum. Yoksa tabii ki her insanın her insandan öğreneceği çok şey var. Ancak biz çok daha spesifik ve çok daha karmaşık, üst düzey konulardan söz ediyoruz. Uzmanlık gerektiren konulardan… Uzun mesailer, çok sayıda makale okumayı gerektiren konulardan… Bu süreçte biz de çok şey öğreniyoruz, çünkü sayfamızı çok kaliteli akademisyenler de takip ediyorlar ve fikirlerini paylaşıyorlar. İşte o durumda biz “bilmeyen” konumunda oluyoruz. Bu durumda biz dinliyor, okuyor, öğreniyoruz. Bilimin güzelliği bu. Biz bu güzelliği Türkiye’ye taşımaya çalışıyoruz.

Biz bunu yapmaya çalışan ilk oluşum değiliz, bizden önce birkaç girişim olmuştu internet üzerinden yayın yapan. Fakat biz, bu konuda ilk defa istikrarlı, Türkiye çapında ses getirmeyi başaran ekip olduk diyebiliriz. Bizden önceki bazı gruplar aşırı akademik kaldıkları için halka dokunmakta zorlandılar (ki bu her zaman kötü bir şey değildir; böyle gruplara da ihtiyacımız var Türkiye’de akademi kültürünü geliştirmek için). Ancak bunlar azınlıkta… Bizden sonra çıkan birçok grup, popülizm hatasına düştü. Seyircilere oynamayı tercih ettiler. Hangi yazı daha fazla “tık” alır derdine düştüler. Bunlar çok sık düşülen hatalar günümüzde ne yazık ki. Amaçların farklılığından kaynaklandığını düşünüyorum. Her gün onlarca “bilim” sayfası açılıyor Facebook’ta, neredeyse hiçbiri kalıcı olmuyorlar. Çünkü dediğim gibi, Türkiye gibi zorlu bir coğrafyada vizyon gerekiyor. Oyunu akıllıca oynamak gerekiyor. Ve yaptığınız işi çok iyi bilmeniz, mümkünse çok iyi bir ekibiniz olması gerekiyor. Evrim Ağacı’nı diğerlerinden ayıran bunların iyi bir kombinasyonunun olması.

Tüm bunları demişken, Evrim Ağacı’nın bu şekilde olan tek oluşum olmadığını da hemen belirtmemiz gerekiyor. Bu çok önemli. Zaten Facebook’ta zaman geçiren insanlar, bu farkı hemen anlıyorlar, Evrim Ağacı ekolünden olan veya en azından paralelinde olan diğer sayfaların da farkına varmaya başlıyorlar. Bizimle aynı kafa yapısını paylaşan oluşumlar hep Türkiye’de yer edinmeyi başaran oluşumlar. Örneğin Kozmik Anafor, Yalansavar, Bilim Kazanı, Açık Bilim gibi köklü oluşumlar (ki bunların bazıları Evrim Ağacı’ndan eskiye gidiyor; fakat son birkaç yılda aslen hızlanan oluşumlar) Türkiye’ye çok katan ve muhtemelen uzun yıllar eskimeyecek olan girişimler. Bazı yeni oluşumlar da var umut vaadeden, Bilimfili gibi, Bilimin Sesi gibi… Bunlar çok değerli çalışmalar. Biz hep diyoruz, “Biz hep birlikte güçlüyüz.” diye. Bu birlik ve beraberlik algısı bilimde de çok önemli. Birbirimizi yeri geldiğinde eleştirmekten çekinmiyoruz; fakat bunu akademik profesyonellik çerçevesinde yapıyoruz. Ülkemizde en çok hissedilen eksiklerden birisi yapıcı eleştiri yapma becerisi. Biz kendi içimizde bunu çözdük diyebilirim; fakat halkımızın alması gereken çok ama çok yol olduğunu düşünüyorum bu konuda. Ama bu başka bir tartışma konusu.

MK: İlk etapta Evrim Ağacı’na katılma sebebim, oluşumumuzun evrimsel biyoloji konusunda son sözü söyleyen, bilir kişi konumunda olmasıydı. Bu konumu korumasını diğer platformların aksine salt bilim yapmayı ilke edinmesine ve bunu ciddi bir disiplinle yapmasına bağlıyorum. Belli bir tirajın üzerine çıkmış diğer platformların geneli, doğrudan evrimsel biyoloji çalışmıyorlar, çalıştıklarında da Evrim Ağacı ile ilgileri şu veya bu noktada oluyor. Bundan ötürü bizim düsturumuza bağlı kalıyorlar ve bağlı kaldığı surette iyiler. 

Bu Reklamı Kapat

AŞ: Türkiye’de evrimsel biyolojiyi tanıtıcı/halka ulaştırıcı çalışmalar yapan Evrim Ağacı haricinde çok az kurum olduğu kanaatindeyim. Şayet evrimsel biyoloji ve onun diğer alanlara getirdiği bilimsel bakış açısı toplumun geniş kitlelerince benimsenirse, ülkemizde olumluya doğru pek çok şeyin değişeceği ve gerçekten de gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşacağımız inancını taşıyorum.

İÇ: Türkiye’de son zamanlarda popüler bilim siteleri biraz daha yaygınlaşmış olmasına rağmen çoğu genel olarak bütün bilimsel konulardan besleniyor fakat Evrimsel Biyoloji konusunda spesifik olarak tabii ki Evrim Ağacı’nın bir numara olduğu su götürmez bir gerçek. Evrim hakkında yazan bir-iki tane daha grup var ancak onlar bu kadar aktif değil. Evrim hakkında Google’da araştırma yapan birinin karşısına çıkan ilk 20 sayfa sanıyorum ki bilim dışı şahıs ve kişilerin siteleri. Ve bu tabii ki oldukça büyük bir sorun. Evrim Ağacı’nı daha da büyük bir veri tabanı sitesi haline getirip yaygınlaştırmanın yanında, bu eğitimi almış pek çok insanın benzer bloglar açarak aynı zamanda bu konuda yoğun bir “evrimsel biyoloji” ağının oluşmasının, biraz önce bahsettiğim safsata dolu sitelerin önüne geçmesinde etkili olacağını düşünüyorum. İnternette her okuduğuna inanan bir topluluk için en basitinden bu şekilde aktif bir eylem yapılabilir. Ve tabii sonuç olarak yine internet ortamında bu yazıları yaymamız gerekir.

4) Platformunuzda evrime yönelik çevirdiğiniz makaleleri hangi kaynaklardan seçiyorsunuz?

ÇMB: Araştırmalarımızda sadece İngilizce kaynaklara yer veriyoruz, Türkçedeki hiçbir kaynağa güvenmiyoruz. Kullandığımız sitelerin başında ScienceDaily, Phys.org, Science ve Nature dergilerinin "news" (haberler) kısımları geliyor. Bizim yaptığımızı İngilizce olarak sürdüren I Fucking Love Science, From Quarks to Quasars gibi sitelere de başvuruyoruz. Sıklıkla da doğrudan makalelerden bilgilere ulaşıyoruz. Şurada, güvenilir bulduğumuz bazı kaynakları yazdık.

Bir de Wikipedia var tabii ki... Meşhur Wikipedia... Herkes "Aman orası çok güvensiz." lafını şiar edinmiştir (tabii Vikipedi için diyorlar bunu genelde); ancak istisnasız herkes buna başvurur. Akademik bir perspektiften ele alayım bunu da kısaca: Wikipedia (İngilizce olanı), şu anda var olan neredeyse tüm Türkçe kaynaklardan daha güvenilirdir. Ancak Vikipedi (Türkçe versiyonu) için aynı şey söylenemez. Bu da kültürel sebeplerle ilgili biraz. Amerikan versiyonundaki editörlerin bilime yatkınlığı ile, Türkçedekini kontrol edenleri kıyaslama abesle iştigal olacaktır. Bu konuda bir Nature makalesi de vardı yanılmıyorsam, Wikipedia'nın güvenilirliğini Kaos Teorisi çerçevesinde analiz ediyorlar. Çünkü kaotik, herkes girdi yapabiliyor, düzenleyebiliyor. Ancak kolektif düzeltme mekanizmaları, eğer belirli bir seviyeyi geçerse, güvenilirliği sağlayabiliyor. Makalede gösterilen buydu.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Biyoçeşitlilik Biyolojik Devinimler ve Koruma

ISBN: 9786053551799
Sayfa Sayısı: 259
Baskı Sayısı: 2
Ebatlar: 14×22 cm
Basım Yılı: 2013

Devamını Göster
₺105.00
Biyoçeşitlilik Biyolojik Devinimler ve Koruma

Hoş, biz genellikle Wikipedia'yı doğrudan kaynak olarak kullanmıyoruz. Birçok akademisyenin bile derslerini hazırlarken, hatta alanlarında araştırma yaparken kullandığı gibi, Wikipedia'yı sadece "kaynaklara ulaşma aracı" olarak görüyoruz. Çünkü Wikipedia'da kaynak göstermek çok önem verilen bir şey. Ancak anlatımlar, bir "ansiklopedi" gibi herkesin anlayabileceği dilde. Dolayısıyla Wikipedia'da rahat bir okuma yaparken, yeri geldiğinde kolaylıkla ilgili akademik makaleye geçebiliyorsunuz verilen kaynaklar sayesinde. İşte bizim yaptığımız da bu. Wikipedia'dan başlayarak akademik kaynaklara ulaşıyoruz, sonrasında ise oralardan bilgileri teyit ederek Türkçeye kazandırıyoruz. Her ne kadar inatla gizlenmeye çalışılsa da (tuhaf bir çaba bu bence); çok fazla sayıda akademisyenin yaptığı da tam olarak bu. Ama akademide de aşılıyor bu korkaklık artık. İnsanlar Wikipedia'ya (tekrar tekrar söylüyorum: İngilizce olan versiyonundan bahsediyorum) daha sıcak ve güvenle yaklaşıyorlar. Tabii ki mutlaka tedbirli olmak ve kaynakları kontrol etmek kaydıyla.

AŞ: Kaynak metinlere ulaşmamız genellikle internet üzerinden oluyor. İngilizce yayın yapan ifls.com veya phys.org gibi bilim sitelerin makalelerini tarayarak ya da youtube’taki bilimsel videoları kendi dilimize kazandırarak yazılarımızı çıkartıyoruz. Yazılarımızın konularını internette okuduğumuz makaleler oluşturabildiği gibi kendi kişisel yaşantılarımızda merak ettiğimiz bir konu ile ilgili araştırmalar yaparak da belirleyebiliyoruz.

MK: Topluluk içinde bir bilim atölyesi düzenledim, 3 konferansta konuştum. Sunum ve çeviri bölümlerinde görev alıyorum. Bir çevirmen olarak da birgün gazete sayfamız için kaynaklarım ASAPScience, Vsauce 1-2-3 youtube kanalları, Websitemiz için ise iflscience, sciencedirect, sciencedaily, huffington post, scientific american kullanıyorum. 

İK: Kaynak metinlere ise bilim haberleri konusunda oldukça popüler olan ScienceDaily, IFL Science, ASAPScience vb. sitelerden yararlanabiliyorum, önemli bir gelişme olduğunda buradan haberim oluyor. Fakat genel olarak bir konunun bilimsel içeriği için (ve kendim bir biyolog olduğum için) PubMed’ten kaynak taraması da yapıyorum.

ŞÖ: Yaptığım çevirilerin metinleri, Evrim Ağacı tarafından belirleniyor ve bir listeyle bildiriliyor. Bu listeden herkes isteği doğrultusunda çeviri alıyor. BirGün gazetesi içinse konuyu kendimiz belirliyoruz, ancak çakışmalar olmaması için ÇMB’yle haberleşerek kesinleştiriyoruz. Daha çok sciencedaily.com, nature.com, nationalgeographic.com, physchologytoday.com, wired.com, sciencealert.com, ifslscience.com gibi İngilizce olarak yayın yapan güvenilir kaynakları kullanıyorum.

5) Eklemek istediğiniz farklı konular varsa ekleyebilirsiniz.

ÇMB: Burada tüm büyük bilim sayfaları adına bir şey eklemek istiyorum: İnsanlarımızın ellerinin altında bulunan bu kıymetleri iyi bilmeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Bunlar herhangi bir karşılık beklemeksizin yapılan, çok zaman alan, çok sıkıntılı, çok dertli girişimler. Bizler, sırf halkımıza bir şeyler katabilmek, karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakabilmek, insanlarımız için bir yol açabilmek için gece gündüz demeden çalışan insanlarız. Çoğu zaman çok ağır ve haksız eleştirilerle karşılaşıyoruz ve ne yazık ki bunların çoğu, biz bilim sayfalarını tanımadan, anlamadan, anlamaya çalışmadan yapılan eleştiriler oluyor. Bunlar yıpratıcı ve yorucu oluyor. Velev ki biz bilim sayfaları işimizi kötü yapıyor olsaydık bile, Türkiye’yi bilimsel farkındalık konusunda sıfırın bir tık ötesinde tutabilmeye çalıştığımız için mantıken desteklenmemiz gerekirdi. Fakat tabii ki halk içerisinde de, o bilimsel farkındalığı sıfıra ve daha da altına çekmek isteyen çok insan var. Dedim ya oyunu çok akıllıca oynamak lazım diye. Bu kişileri ayırt edip, yüzümüzü daima bilime ve bilimden yana olanlara dönmek çok büyük önem arz ediyor. Bu karanlıktan ancak bu şekilde çıkabiliriz, gerçekten… Biz de bu nedenle dişimizi sıkıp umursamıyoruz bizleri çeşitli nedenlerle ve yalanlarla yaralamaya çalışanları. Bu yolda bize destek olan da on binlerce insan var, onların temenni, katkı, destek, yardımlarına sığınıyoruz. Bunlar bize güç veriyor.

“Bana ne!” deyip geçmek yerine, bu zorlu yolu seçen tüm bilimseverlere, özgür düşüncelilere, meraklı ve öğrenmeye aç beyinlere selam olsun. Tüm bu insanlar ve oluşumlar nedeniyle hala bir umut var.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Evrim Ağacı Akademi: Evrim Ağacı Röportajları Yazı Dizisi

Bu yazı, Evrim Ağacı Röportajları yazı dizisinin 8. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Mühendislik, Biyoloji ve Evrimsel Robotik Röportajı (Çağrı Mert Bakırcı)" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2022 18:20:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/232

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Kalıtım
Mutasyon
Molekül
İnternet
Jeoloji
Yörünge
Gazetecilik
Eğilim
Uçuş
Aminoasit
Karar
Eczacılık
Gen İfadesi
Neandertal
Factchecking
Spor
Bilgi
Kuyruk
Solunum
Ağaç
Bağışıklık Sistemi
Köpekgil
Makine
Astrofotoğrafçılık
Biyoçeşitlilik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.