Beynin Harcadığı Enerji, 10 Wattlık Bir Ampül ile Aynıdır!

Beynin Harcadığı Enerji, 10 Wattlık Bir Ampül ile Aynıdır!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Üstelik siz uyurken kendini dinlenmeye alan beyniniz bu sürede dahi aynı güce yakın enerji üretebilir. Bir nevi, kafamızın üzerinde yanan ampül karikatürü isabetli bir çizim oluyor diyebiliriz!

Beyin, vücudumuzun sadece %2'sini kaplayan bir kütle olmasına rağmen, tüm vücudumuzdan üretilen enerjinin %20-25'ini tek başına tüketir.

10 Watt = 10 Joule/saniye eder. Bu 1 kilogram ağırlığındaki bir kütleyi, yerden 1 metre yüksekteki masanın üzerine, 1 saniye içerisinde kaldırıp koyarken yaptığınız işe eşittir. Dolayısıyla, aşırı sade ve fazla varsayımsal bir hesapla, beynimizin her saniye 1 kilogramlık kütleyi, 1 metre yükseğe taşıdığını düşünebilirsiniz. Bunu gidip deneyecek olursanız (1 kilogramlık bir kütleyi her saniye yerden alıp, 1 metre yükseğe kaldırın ve bunu her saniye tekrar edin), aslında ne kadar yorucu bir iş olduğunu anlayabilirsiniz.


Örnek Bir Hesap:

Bu hesap, 10 Watt sayısına ulaşmamızı sağlamayabilecektir; ancak size konunun yaklaşık olarak nasıl analiz edilebileceğini gösterecektir. Zira vücudumuz bu kadar keskin matematiksel tanımlara uygun olarak çalışmamaktadır ve burada göstereceğimiz, sadece ilkel bir analizdir.

Günlük yaşantımızda sıklıkla "kalori" olarak duyduğumuz ve besinlerden aldığımız enerjiyi anlatan birim, esasında "kilokalori" (kcal) düzeyindedir. 80 kilogramlık bir insanın günlük enerji sarfiyatı minimum 1300 kalori civarındadır. 1 kalori, 4.184 Joule civarındadır. Dolayısıyla:

Enerji = 1300 kcal (=5439 kJoule)

Bir gün içerisinde 86400 saniye bulunur:

Zaman = 86400 saniye

Güç (power) hesaplamak istersek de basitçe enerjiyi zamana bölüyoruz. Yani:

Güç = Enerji / Zaman = 5439kJ / 86400s = 63 Watt (J/s)

Yani insanın gün boyunca ortalama enerji harcamasının kabaca bir ampule denk olduğu söylenebilir. Beynimize de yaklaşık 12.5 Watt düşüyor demektir. Ancak doğrudan beyinle ilgili olan analizler bu sayının 10 Watt civarında olduğunu göstermektedir. Bir diğer deyişle beynin gün boyunca 300 kcal civarında harcadığını söyleyebiliriz. İlginç bir bilgi olarak, düşünme faaliyetinin sanılanın aksine bu enerji sarfiyatına sadece 20-50 kcal eklediği bilinmektedir.

Dolayısıyla kilo kaybederim diye düşünmekten korkmayınız. Düşününüz.

Düzenleyen: ÇMB

Teşekkür: Umut Gümüş (Evrim Ağacı Okuru)

Kaynaklar ve İleri Okuma: Hypertextbook

 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder