Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Bern Üniversitesi Einstein'ın Doktora Başvurusunu Tersleyerek Reddetti mi?

Bern Üniversitesi Einstein'ın Doktora Başvurusunu Tersleyerek Reddetti mi? Universität Bern
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Bern Üniversitesi, Einstein'ın doktora başvurusunu, teorisi ''oldukça radikal'' ve Einstein'ın varsayımları ''gerçek fizik değil; daha ziyade aristik anlatımlar'' olduğu gerekçesiyle reddetti.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Fotoğrafta gösterilen mektup tamamen uydurmadır ve Einstein ile Bern Üniversitesi arasında bu yazışma hiçbir zaman yaşanmamıştır. Einstein'ın geçici olarak reddedilmesinin nedeni teorisiyle ilgili problemler değil, yaptığı başvuruda talep ettiği pozisyon için gerekli tezi henüz hazırlamamış olmasıdır.

İddianın Kökeni

Einstein üzerinden popüler olmayı hedefleyen birkaç sosyal medya kullanıcısı bu sahte mektubu Mayıs 2016'da Facebook ve Twitter üzerinden yaymaya başlamıştır. Mektupta İngilizce olarak şunların yazdığı iddia edilmektedir:

06 Haziran 1907

Sevgili Bay Einstein.

Doktora başvurunuz kabul edilmemiştir ve dolayısıyla Yardımcı Doçent pozisyonu için uygun bulunmadınız.

"Annalen der Physik" dergisinde yayımlamış olduğunuz makalenizde ilginç bir teori ileri sürmüş olsanız da, ışığın doğası ve zaman ile uzay arasındaki ilişkiye yönelik sonuçlarınızın oldukça radikal olduğu görüşündeyiz. Sonuç olarak, varsayımlarınızın gerçek fizikten ziyade sanat olduğu kanaatindeyiz.

Saygılarımızla,

Profesör Wilhelm Heinrich, PhD

Bilim Dekanı

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bilgiler

Einstein doktorasını 1905 yılında Zürih Üniversitesi'nden almıştır. 17 Haziran 1907 yılında Bern Üniversitesi'ne ek bir doktora (bugünkü ismiyle "doktora-sonrası programı") için başvurmuş; ancak komite kararıyla bu başvuru gerçekten de 28 Ekim 1907 tarihinde reddedilmiştir.

Ret kararını çıkaran komitenin 28 Ekim 1907 tarihli toplantı notları.
Ret kararını çıkaran komitenin 28 Ekim 1907 tarihli toplantı notları.
Bern Üniversitesi

Ret sebebi olarak, eğitim vermeyi mümkün kılacak doçentliğin verilmesi için Avrupa'da (dolayısıyla Bern Üniversitesi'nde) verilmesi gereken Liyakat Tezi'nin (İng: Habilitation Thesis) bulunmaması gösterilmiştir; teorisiyle ilgili problemler değil. Toplantı notlarının gündem maddelerinden 3 numaralı olanda Einstein'ın başvurusuyla ilgili karar anlatılıyor:

Dr. A. Einstein'ın Teorik Fizik alanında özel okutman olması fikri tartışıldı. Prof. Foster normal bir başvuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Prof. Gruner, Bay Einstein'ın dikkate değer bilimsel başarıları dolayısıyla başvurusunun kabul edilmesini önerdi ve teze ihtiyaç olmadığını söyledi. Uzun bir tartışma sonrasında liyakat tezi bulunmadığı için Bay Einstein'ın başvurusunun reddedilmesine karar verildi.

Fakat aynı senenin sonunda yeni bir başvuru yapmış, liyakat tezini hazırlamış ve 27 Şubat 1908'de Bern Üniversitesi'ne deneme amaçlı bir ders vermesi için davet edilmiştir. Kısa bir süre sonra da kendisine Venia docendi yani doçentlik verilmiş, eğitim verme hakkına kavuşmuştur.

Albert Einstein'a doçentlik verildiğini ilan eden 28 Şubat 1908 tarihli mektup.
Albert Einstein'a doçentlik verildiğini ilan eden 28 Şubat 1908 tarihli mektup.
Bern Üniversitesi

Sahte Mektubun Anatomisi

Fakat söz konusu ret sırasında gönderilen mektup bu değildir. Bern Üniversitesi arşivcisi Niklaus Bütikofer, sahte mektupla ilgili hataları şöyle sıralıyor:

 1. Mektupta geçen yılda henüz Felsefe ve Tarih Fakültesi ile Felsefe ve Doğa Bilimleri Fakültesi ayrılmamıştı.
 2. Bern Üniversitesi'nde bugüne kadar hiçbir zaman "Wilhelm Heinrich" adında bir akademisyen veya okutman bulunmadı.
 3. Einstein ile üniversite arasındaki yazışma İngilizce değil, Almanca olmalıdır.
 4. Sözde dekan "Heinrich"in isminin yanına atılan mührün Bern Üniversitesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Daha ziyade Macaristan hanedan armasına benzemektedir.
 5. Mektupta geçen "Sidlerstrasse" isimli sokak 1931'den önce bulunmamaktaydı. O tarihten önce bu sokağın ismi "Sternwartsstrasse" idi. Ayrıca mektupta kullanılan adresteki posta kodu sistemi o tarihte bulunmamaktaydı.

Bunun haricinde fotoğrafta görülen posta pulları da ilginç bir şekilde sahtedir. ABD'de üretilen posta pullarından Albert Einstein basılı olanları 1966 yılında üretilmiştir ve 25 sentlik pul üzerine değil, 8 sentlik pul üzerine basılmıştır.

Gerçek Mektup ve İçeriği

Albert Einstein'a 28 Ekim 1907 tarihinde Felsefe Fakültesi dekanı Gustav Tobler, Almanca olarak şöyle yazmaktadır:

Sevgili Bay doktor!

Felsefe Fakültesi, liyakatınızla ilgili konuyu bugünkü oturumunda tartışmıştır. Başvurunuz içerisinde üniversitemiz kurallarının ikinci maddesince düzenlenen ve bulundurulması zorunlu olan liyakat teziniz bulunmadığı için, fakültemiz başvurunuzu şu anda kabul edememektedir. Gerekli dökümanları gönderdiğiniz anda başvurunuzu değerlendirmemiz mümkün olacaktır.

Yüksek saygılarımla,

Dekan G. Tobler

Albert Einstein'a gönderilen mektubun aslı
Albert Einstein'a gönderilen mektubun aslı
Bern Üniversitesi

Dolayısıyla söz konusu iddia tamamen hatalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 27
 • Muhteşem! 6
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 15:03:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Makale
Kozmoloji
Bakteriler
Covid-19
Doğru
Diş Hekimliği
Hormon
2019-Ncov
Göz
Hamile
Olasılık
Mutasyon
Küresel Isınma
Ribozim
Kedigiller
Bilim
Sosyal
Bağışıklık Sistemi
Dna
Safsata
Epidemik
Evrim Ağacı
Lgbt
Obstetrik
Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan yasalarına baş kaldırabiliriz; ancak doğanın yasalarına direnemeyiz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder