Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bern Üniversitesi Einstein'ın Doktora Başvurusunu Tersleyerek Reddetti mi?

Bern Üniversitesi Einstein'ın Doktora Başvurusunu Tersleyerek Reddetti mi? Universität Bern
3 dakika
17,043
 • Gerçeklik Analizi Araştırmaları

İddia

Bern Üniversitesi, Einstein'ın doktora başvurusunu, teorisi ''oldukça radikal'' ve Einstein'ın varsayımları ''gerçek fizik değil; daha ziyade aristik anlatımlar'' olduğu gerekçesiyle reddetti.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Fotoğrafta gösterilen mektup tamamen uydurmadır ve Einstein ile Bern Üniversitesi arasında bu yazışma hiçbir zaman yaşanmamıştır. Einstein'ın geçici olarak reddedilmesinin nedeni teorisiyle ilgili problemler değil, yaptığı başvuruda talep ettiği pozisyon için gerekli tezi henüz hazırlamamış olmasıdır.

İddianın Kökeni

Einstein üzerinden popüler olmayı hedefleyen birkaç sosyal medya kullanıcısı bu sahte mektubu Mayıs 2016'da Facebook ve Twitter üzerinden yaymaya başlamıştır. Mektupta İngilizce olarak şunların yazdığı iddia edilmektedir:

Bu Reklamı Kapat

06 Haziran 1907

Sevgili Bay Einstein.

Bu Reklamı Kapat

Doktora başvurunuz kabul edilmemiştir ve dolayısıyla Yardımcı Doçent pozisyonu için uygun bulunmadınız.

"Annalen der Physik" dergisinde yayımlamış olduğunuz makalenizde ilginç bir teori ileri sürmüş olsanız da, ışığın doğası ve zaman ile uzay arasındaki ilişkiye yönelik sonuçlarınızın oldukça radikal olduğu görüşündeyiz. Sonuç olarak, varsayımlarınızın gerçek fizikten ziyade sanat olduğu kanaatindeyiz.

Saygılarımızla,

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Profesör Wilhelm Heinrich, PhD

Bilim Dekanı

Bilgiler

Einstein doktorasını 1905 yılında Zürih Üniversitesi'nden almıştır. 17 Haziran 1907 yılında Bern Üniversitesi'ne ek bir doktora (bugünkü ismiyle "doktora-sonrası programı") için başvurmuş; ancak komite kararıyla bu başvuru gerçekten de 28 Ekim 1907 tarihinde reddedilmiştir.

Ret kararını çıkaran komitenin 28 Ekim 1907 tarihli toplantı notları.
Ret kararını çıkaran komitenin 28 Ekim 1907 tarihli toplantı notları.
Bern Üniversitesi

Ret sebebi olarak, eğitim vermeyi mümkün kılacak doçentliğin verilmesi için Avrupa'da (dolayısıyla Bern Üniversitesi'nde) verilmesi gereken Liyakat Tezi'nin (İng: Habilitation Thesis) bulunmaması gösterilmiştir; teorisiyle ilgili problemler değil. Toplantı notlarının gündem maddelerinden 3 numaralı olanda Einstein'ın başvurusuyla ilgili karar anlatılıyor:

Dr. A. Einstein'ın Teorik Fizik alanında özel okutman olması fikri tartışıldı. Prof. Foster normal bir başvuru olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Prof. Gruner, Bay Einstein'ın dikkate değer bilimsel başarıları dolayısıyla başvurusunun kabul edilmesini önerdi ve teze ihtiyaç olmadığını söyledi. Uzun bir tartışma sonrasında liyakat tezi bulunmadığı için Bay Einstein'ın başvurusunun reddedilmesine karar verildi.

Fakat aynı senenin sonunda yeni bir başvuru yapmış, liyakat tezini hazırlamış ve 27 Şubat 1908'de Bern Üniversitesi'ne deneme amaçlı bir ders vermesi için davet edilmiştir. Kısa bir süre sonra da kendisine Venia docendi yani doçentlik verilmiş, eğitim verme hakkına kavuşmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Albert Einstein'a doçentlik verildiğini ilan eden 28 Şubat 1908 tarihli mektup.
Albert Einstein'a doçentlik verildiğini ilan eden 28 Şubat 1908 tarihli mektup.
Bern Üniversitesi

Sahte Mektubun Anatomisi

Fakat söz konusu ret sırasında gönderilen mektup bu değildir. Bern Üniversitesi arşivcisi Niklaus Bütikofer, sahte mektupla ilgili hataları şöyle sıralıyor:

 1. Mektupta geçen yılda henüz Felsefe ve Tarih Fakültesi ile Felsefe ve Doğa Bilimleri Fakültesi ayrılmamıştı.
 2. Bern Üniversitesi'nde bugüne kadar hiçbir zaman "Wilhelm Heinrich" adında bir akademisyen veya okutman bulunmadı.
 3. Einstein ile üniversite arasındaki yazışma İngilizce değil, Almanca olmalıdır.
 4. Sözde dekan "Heinrich"in isminin yanına atılan mührün Bern Üniversitesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Daha ziyade Macaristan hanedan armasına benzemektedir.
 5. Mektupta geçen "Sidlerstrasse" isimli sokak 1931'den önce bulunmamaktaydı. O tarihten önce bu sokağın ismi "Sternwartsstrasse" idi. Ayrıca mektupta kullanılan adresteki posta kodu sistemi o tarihte bulunmamaktaydı.

Bunun haricinde fotoğrafta görülen posta pulları da ilginç bir şekilde sahtedir. ABD'de üretilen posta pullarından Albert Einstein basılı olanları 1966 yılında üretilmiştir ve 25 sentlik pul üzerine değil, 8 sentlik pul üzerine basılmıştır.

Gerçek Mektup ve İçeriği

Albert Einstein'a 28 Ekim 1907 tarihinde Felsefe Fakültesi dekanı Gustav Tobler, Almanca olarak şöyle yazmaktadır:

Sevgili Bay doktor!

Bu Reklamı Kapat

Felsefe Fakültesi, liyakatınızla ilgili konuyu bugünkü oturumunda tartışmıştır. Başvurunuz içerisinde üniversitemiz kurallarının ikinci maddesince düzenlenen ve bulundurulması zorunlu olan liyakat teziniz bulunmadığı için, fakültemiz başvurunuzu şu anda kabul edememektedir. Gerekli dökümanları gönderdiğiniz anda başvurunuzu değerlendirmemiz mümkün olacaktır.

Yüksek saygılarımla,

Dekan G. Tobler

Albert Einstein'a gönderilen mektubun aslı
Albert Einstein'a gönderilen mektubun aslı
Bern Üniversitesi

Dolayısıyla söz konusu iddia tamamen hatalıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 34
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 15:19:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/702

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kanser
Ay Görevleri
Sağlık Örgütü
Kök Hücre
Hastalık
Depresyon
Karbonhidrat
Okyanus
Skeptisizm
Paleontoloji
Nobel Ödülü
İnsan
Felsefe
Viral Enfeksiyon
Kromozom
Dalga
Kuvvet
Yıl
Yılan
Doğum
Şempanze
Örümcek
Biyocoğrafya
Amerika
Test
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et