Bebekler Konuşmayı Algılayabilir mi? İnsanlarda Konuşma Yetisi Ne Zaman Gelişir?

Bebek Ağlamasından Goethe’nin Faust'una...

Bebekler Konuşmayı Algılayabilir mi? İnsanlarda Konuşma Yetisi Ne Zaman Gelişir? Sound Proofing Tips
Yazar MPGCBS Mert Karagözoğlu Editör Mert Karagözoğlu
4 dakika
2,198 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Konuşmanın genellikle dünyaya geldiğimiz anda attığımız ilk çığlıkla başladığına inanılır. Aslında daha erken başlar. Rahimdeyken bireysel sesleri zaten anlayabiliriz. Bundan sonra ise konuşma, yaşam boyunca gelişerek ortaya çıkar. Yaşamın ilk üç yılında birçok dönüm noktasına ulaşırken, diğer dil becerileri yetişkinliğe kadar tam olarak gelişmez. Leipzig'deki Max Planck İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri Enstitüsü'ndeki (Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences) bilim insanları, bu gelişim yolunun doğasını kapsamlı bir modelle tanımladılar. Model, 3 yaşındaki bir çocuğun beyninin konuşmayı nasıl geliştirdiğine ışık tutan yenilikçi bir yönteme dayanıyor.

Paradoksal görünebilir ama, bir yandan yeni doğmuş bebekler bile “ma” ve “pa” gibi heceleri akustik olarak ayırt edebilir ve 3 yaşındaki çocuklar basit cümleleri zorlanmadan anlayabilirler. Öte yandan karmaşık cümleleri anlama, basit kelimelerden oluşsalar bile sadece yetişkinlikte gözlemlenir.

Max Planck İnsan Bilişsel ve Beyin Bilimleri Enstitüsü'ndeki beyin araştırmacıları, bu fenomen için bir açıklama yaptılar. Leipzig merkezli Max Planck Enstitüsü'nün direktörü Angela D. Friederici açıklamayı şöyle özetliyor:

Reklamı Kapat

Dil işlemleme bölümleri ve aralarındaki bağlantılar, birbirlerinden farklı hızlarda gelişiyor.

Bu bulguya dayanarak, Angela D. Friederici ve ekibi beynin bireysel dil işlemleme bölgelerinin erken çocukluktan tam yetişkinliğe kadar nasıl geliştiğine dair olan bir model önerdi.

Modele göre, serebrumun (beynin en üst kısmında bulunan merkezi sinir sistemi bölümü) bir bölgesi, en erken yaşlardan itibaren konuşma işlemine katılıyor. Serebrumun sol temporal lobu (beynin dört lobundan biridir; konuşma, hafıza ve işitmenin de dahil olduğu birçok görevi bulunmaktadır) olarak bilinen bu bölge, saniyenin sadece birkaç binde biri oranında otomatik olarak ‘’anne’’yi ‘’baba’’dan ayırt etmeyi sağlar ve birkaç kelimeden oluşan basit cümleleri işleyebilir. Bu nedenle, temporal lob 3 yaşına kadar konuşmanın merkez üssüdür.

Daha sonra, genel konuşma ağının bir bölümünü oluşturan ikinci bir merkezi konuşma bölgesi olan serebrumun ön bölgesinde yer alan Broca alanı (veya Broca bölgesi, insan beyninin ses üretimiyle bağlantılı işlevleri yürüten bölgesidir) ile birleşir. Karmaşık dilsel bilginin işlendiği yer burasıdır. Bu gelişimsel adım cümleleri anlamada da açıkça görülmektedir. Küçük çocuklar bile Almanca bir cümle olan “Der Fuchs jagt den Igel” (Tilki kirpiyi avlar) cümlesini kolayca anlar. Çünkü Almanca dilinin gramer yapısı kimin av kimin avcı olduğunu açıkça göstermektedir. Cümlenin anlamını değiştirmeden kelime sırasını değiştirmek de mümkündür, yani “Den Igel jagt der Fuchs” sırasında olabilir. Fakat küçük çocuklar bunu yanlış anlama eğilimindedir. Kelime sırası değiştiğinde anlamı kavrayamazlar ve yanlış yorumlarlar. Yetişkinler her iki cümleyi de aynı hızla işleme koyar ve doğru şekilde yorumlar.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte, Broca bölgesi konuşma işleme sırasında sadece daha güçlü bir şekilde aktive edilmekle kalmaz, aynı zamanda genel konuşma ağına daha yakından entegre olur. Bu yetenek, iki konuşma merkezi olan sol temporal lob ve Broca alanı arasında bir bağlantı oluşturan ve arcuate fasciculus olarak bilinen sinir lifleri demetine kritik olarak bağlıdır. Bu sinir lifi demeti olgunlaştığı zaman karmaşık cümleleri basit cümleler kadar hızlı ve verimli bir şekilde algılayabiliriz. Bu durum ergenliğin sonuna kadar gerçekleşmez. Elektrik kablosunun bakır telinin plastik bir kılıfla kaplanması gibi, gelişim sırasında her sinir lifi etrafında kalın bir miyelin tabakası büyür ve elektrik sinyallerinin minimum kayıpla yüksek hızla iletilmesine izin verir. Modelin geliştirilmesinde büyük rol oynayan Michael Skeide şunları söylüyor:

İlk defa zor cümlelerin işlenmesinin, bu lif bağlantısının ve arcuate fasciculusun ne kadar iyi geliştiğine bağlı olduğunu gösterdik.
Dil, bebeklikten (Neugeborene) yetişkinliğe (Erwachsene) kadar farklı bir hızla olgunlaşır. Fasciculus arcuatus olarak bilinen akson demeti, yetişkinliğe ulaşana kadar tam olarak gelişmez ve gelişme tamamlandığında kısa yapısı (sarı bölüm), uzun bir yapı (mavi bölüm) ile kaplanır. Ancak o zaman bu sinir demeti Broca bölgesinden Wernicke bölgesine bilgi gönderebilir ve böylece karmaşık cümleleri işleyebiliriz. LH = beynin sol tarafı.
Dil, bebeklikten (Neugeborene) yetişkinliğe (Erwachsene) kadar farklı bir hızla olgunlaşır. Fasciculus arcuatus olarak bilinen akson demeti, yetişkinliğe ulaşana kadar tam olarak gelişmez ve gelişme tamamlandığında kısa yapısı (sarı bölüm), uzun bir yapı (mavi bölüm) ile kaplanır. Ancak o zaman bu sinir demeti Broca bölgesinden Wernicke bölgesine bilgi gönderebilir ve böylece karmaşık cümleleri işleyebiliriz. LH = beynin sol tarafı.
MPI CBS

Friederici ekliyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bulgularımız, dilin akustik sinyallerin işlenmesinden çok daha fazlasını gerektirdiğini kesin olarak gösteriyor. Dil, kelimeleri gramer kurallarına göre birleştirme ve cümleleri belirli anlamlarla ilişkilendirme yeteneğidir.

Bu yetenek yetişkinliğe kadar tam olarak oluşmaz. Ancak, yetişkinlikte gerekli beyin yapıları tamamen olgunlaşır.

Bu bulgular, Leipzig'deki Max Planck Enstitüsü’nde hazırlanan yenilikçi bu yöntem sayesinde elde edildi. Friederici devam ediyor:

Uzun zamandır, beynin karmaşık dili işleme yeteneğini nasıl geliştirdiğine dair bilgilerimiz kabataslaktı. Konuşmaları gelişirken küçük çocukların beyinlerine bakmak imkansız gibi görünüyordu.

Manyetik rezonans görüntüleme tekniğinin (MRI) özellikle işlem sırasında kafanın sabit durma zorunluluğu sebebiyle küçük çocuklar için uygun olmadığı düşünülüyordu.

Friederici ve ekibi MRI ölçümlerini bu olguyu aşacak derecede iyileştirmeyi başardı. Yöntemlerinin arkasındaki kilit fikir ise işlerini zevkle yapmak; çocuklar çizgi film izlerken, çocuklarla oyun oynamaya devam ediyorlar. Friederici:

Bu yöntem, dil ağımızın gelişimi hakkındaki yeni anlayışımıza zemin hazırladı.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 5
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Nautilus | Arşiv Bağlantısı
 • Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences. From A Baby’s Cry To Goethe’s Faust. (01 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2019. Alındığı Yer: Nautilus | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2021 00:17:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7838

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Size Özel
İçerikler
Instagram
Irk
Saç
Mikrobiyoloji
Şiddet
İhtiyoloji
Yapay Zeka
Wuhan
Yıldız
Kadın
Jinekoloji
Virüsler
Yayılım
Yaşam
Süpernova
Paleontoloji
Anne
Biyolojik Antropoloji
Zehirli Mantar
Epidemik
Diş
Bilim
Yüksek
Kuyruk
Koaservat
Kanat
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et