Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!

Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!
1 dakika
13,404
Tüm Reklamları Kapat

Kadınların sözel yeteneklerinin erkeklere göre daha iyi olduğunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları bu yaygın inanışı destekliyor olabilir. Öyle görünüyor ki erkeklerin sözel becerilerde zayıf oluşunun sorumlusu, aynı zamanda "erkeklik hormonu" olarak bilinen testosteron!

Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kongresi'nde ilan edilen bir araştırmada, kadınlıktan erkekliğe geçen 18 transseksüelin hormon tedavisine başlamadan önce ve başladıktan sonraki süreçlerini takip ettiler ve bu kişilerdeki testosteron seviyelerinin beynin dil ile alakalı bölümlerini etkilediğini gördüler. 

Buna göre, “yüksek doz hormon tedavisi” boyunca testosteron bazındaki artışın bu kişilerin beyinlerindeki iki alanda (ses üretimi ile ilgili işlevleri yürüten Broca alanında ve dilin yorumlanmasıyla ilişkili Wernicke bölgesinde) gri madde yoğunluğunu zamanla azalttığını gözlemlediler.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmişte yapılmış diğer çalışmalar, yüksek testosteron seviyelerinin çocuklarda kısıtlı sözcük dağarcığıyla ilintili olduğunu zaten göstermişti. Araştırmacılara göre tüm bu bulgular, erkeklerin dilsel becerilerinin kadınlara kıyasla neden daha zayıf olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmanın diğer bulgusu ise transseksüel erkeklerin beyinlerinde sinir hücreleri arasında bilgi akışını sağlayan ve beyin bölgelerinin birbirleri ile olan bağlantısını denetleyen beyaz maddenin artışı. Tüm bu veriler ışığında araştırmacılar, erkek ve kadın beyni arasındaki asıl farkı belirleyen şeyin beynin yapısını değiştiren dolaşımdaki cinsiyet hormonlarının olabileceğini söylüyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
37
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 12
 • İnanılmaz 10
 • Güldürdü 5
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 2
 • Korkutucu! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 02:12:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4497

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Ş. Özdil, et al. Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!. (15 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4497
Özdil, A. Ş., Bakırcı, Ç. M. (2016, August 15). Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4497
A. Ş. Özdil, et al. “Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Aug. 2016, https://evrimagaci.org/s/4497.
Özdil, Ayşegül Şenyiğit. Bakırcı, Çağrı Mert. “Testosteron, Kullanılan Kelime Sayısının Azalmasına Neden Oluyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 15, 2016. https://evrimagaci.org/s/4497.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close