Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Kadınların sözel yeteneklerinin erkeklere göre daha iyi olduğunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları bu yaygın inanışı destekliyor olabilir. Öyle görünüyor ki erkeklerin sözel becerilerde zayıf oluşunun sorumlusu, aynı zamanda "erkeklik hormonu" olarak bilinen testosteron!

Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kongresi'nde ilan edilen bir araştırmada, kadınlıktan erkekliğe geçen 18 transseksüelin hormon tedavisine başlamadan önce ve başladıktan sonraki süreçlerini takip ettiler ve bu kişilerdeki testosteron seviyelerinin beynin dil ile alakalı bölümlerini etkilediğini gördüler. 

Buna göre, “yüksek doz hormon tedavisi” boyunca testosteron bazındaki artışın bu kişilerin beyinlerindeki iki alanda (ses üretimi ile ilgili işlevleri yürüten Broca alanında ve dilin yorumlanmasıyla ilişkili Wernicke bölgesinde) gri madde yoğunluğunu zamanla azalttığını gözlemlediler.

Geçmişte yapılmış diğer çalışmalar, yüksek testosteron seviyelerinin çocuklarda kısıtlı sözcük dağarcığıyla ilintili olduğunu zaten göstermişti. Araştırmacılara göre tüm bu bulgular, erkeklerin dilsel becerilerinin kadınlara kıyasla neden daha zayıf olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmanın diğer bulgusu ise transseksüel erkeklerin beyinlerinde sinir hücreleri arasında bilgi akışını sağlayan ve beyin bölgelerinin birbirleri ile olan bağlantısını denetleyen beyaz maddenin artışı. Tüm bu veriler ışığında araştırmacılar, erkek ve kadın beyni arasındaki asıl farkı belirleyen şeyin beynin yapısını değiştiren dolaşımdaki cinsiyet hormonlarının olabileceğini söylüyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 14:03:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4497

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, hayatlarımızdan anlamı çalmaz; tam tersine gezegenimizi kaplayan güzelliklere ve zafer dolu yaşama duyduğumuz hayranlığı arttırır.”
Kenneth R. Miller
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder