Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Atalarımız Afrika’yı Kuraklık Yüzünden Terk Etmiş Olabilir!

Atalarımız Afrika’yı Kuraklık Yüzünden Terk Etmiş Olabilir! Evrimsel Antropoloji
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, State of The Planet isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni bir bulgu, atalarımızın kuraklık nedeniyle Afrika’dan göç ettiğini söylüyor. Bu bulgu, o zamanki yağışlı iklimin, genelde kurak olan Afrika Boynuzu ve Orta Doğu'yu geçmelerine izin verdiğine yönelik tahminle çelişiyor. Çalışma Geology dergisinde yayınlandı.

Yeni çalışma 70.000 ile 55.000 yıl önce atalarımızın Afrika'dan göç ettiği tahmin edilen zamanlardaki bölgesel iklimi inceliyor. Atalarımız Afrika’yı belki de daha önce terk etmiş olabilirler, ancak genetik araştırmalar, daha sonra insanların oradan tüm dünyaya yayılacağı Avrasya’ya yaptıkları ana göçün muhtemelen o tarihler arasında gerçekleştiğini gösteriyor. Columbia Üniversitesi’nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden iklim bilim uzmanı ve çalışmanın eş yazarı Peter deMenocal şunları söylüyor:

Avrasya’ya giden yolda yeşil koridorlar oluşturan yağışlı dönemlerin Afrika dışına yapılan göçü kolaylaştırdığı uzun zaman önce önerilmişti. Diğer bir deyişle atalarımızı buradan iklim çekip çıkardı. Ancak bu modeli, olumsuz koşullardan ötürü insanların çıkmak zorunda kaldığı bir modelle değiştirmek zorunda kalabiliriz.

DeMenocal, iklimin ilk dönemlerdeki insan gelişimini ve dağılımını nasıl etkilemiş olabileceğini uzun zamandır araştırmaktadır.

Araştırmacılar, bugünkü Somali'nin açıklarında bulunan Aden Körfezi’nin batı ucundan alınan okyanus tortulu karotunu analiz ederek Afrika Boynuzu'nun iklimini 200.000 yıl öncesine kadar izleyebildiler. Çalışmanın baş yazarı, Arizona Üniversitesi’nden Jessica Tierney şunları söylüyor:

Alınan tortul karotu, bu büyük göç zamanında kuraklığın yanı sıra bölgenin daha soğuk olduğunu gösterdi. Verilerimize göre, göç büyük bir çevre değişimi sonrasında yapıldı. Belki de insanlar çevre bozulduğu için bölgeden ayrıldılar.
İnsan göçünün erken dönemlerindeki iklim, Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’ndeki saklanan derin deniz tortul karotlarıyla kanıtlanmıştır.
İnsan göçünün erken dönemlerindeki iklim, Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’ndeki saklanan derin deniz tortul karotlarıyla kanıtlanmıştır.
Lamont Doherty Earth Observatory

Tierney, DeMenocal ve meslektaşları daha önce Afrika Boynuzu’nun iklimini, denizel tortul karotlarını inceleyerek 40.000 yıl öncesine kadar göstermişlerdi. Bölgenin 55.000 ila 70.000 yıl önceki iklimini anlamak için de aynı araçları kullanmayı umuyorlardı, ancak ilk zorluk o zamana ait bir tortul karotunun bulunmasıydı. Neyse ki Lamont-Doherty Karot Deposu’nda bir tane buldular. Bu karot, 1965 yılında Robert D. Conrad adlı Lamont araştırma gemisi tarafından alınmıştı. DeMenocal karotun katmanlarını tarihlendirdiğinde tortulun 200.000 yıl kadar öncesine ait olduğunu keşfetti.

Arizona Üniversitesi’nden Tierney ve eş yazar Paul Zander tortul katmanlarında korunan organik maddeden sıcaklık ve yağış bilgilerini almaya çalıştılar. Bilim insanları karottan 10 santimetrede bir örnek aldılar; karottaki her 10 cm, yaklaşık 1.600 yılı temsil ediyordu.

Araştırmacılar, uzun vadeli sıcaklık bilgisini anlamak için, tortu tabakalarında belli bir deniz yosununun oluşturduğu alkenon denen kimyasalı analiz ettiler. Bu yosun, su sıcaklığına bağlı olarak alkenonların bileşimini değiştirir. Farklı alkenonların oranı, yosunun yaşadığı zamanlara ait deniz yüzey sıcaklığını ve aynı zamanda bölgesel sıcaklıkları yansıtır.

Araştırmacılar bölgenin eski yağış modellerini anlamak için karasal bitkilerden rüzgarla okyanusa sürüklenen yaprak mumu kalıntılarını analiz ettiler. Bitkiler, yapraklarını kaplayan mumun kimyasal bileşimini iklimin kuru ya da yağışlı olmasına bağlı olarak değiştirdiği için, yaprak mumu kalıntıları da yağıştaki geçmiş dalgalanmaları gösterirler. Tierney, analizleri sonucunda, insanların Afrika'dan göç ettikleri zaman ile daha kuru ve daha soğuk bir iklime geçiş zamanının çakıştığını söyledi.

Ekibin bulguları, başka araştırmacıların İsrail’deki bir mağara oluşumundan ve doğu Akdeniz’e ait bir tortul karotundan elde edilen verileri kullanarak geçmiş bölgesel iklimi çalıştıkları araştırmayla doğrulanmaktadır. Bu bulgular, Afrika’nın kuzeydoğu bölgesindeki her yerin kurak olduğunu göstermektedir. Tierney şunları söyledi:

Ana noktamız çok basit. İnsanlar Afrika’yı terk edip dünyanın başka yerlerine gittiğinde Afrika'nın kurak bir iklime sahip olduğunu düşünüyoruz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 05:15:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7499

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Epigenetik
Dünya Sağlık Örgütü
Akciğer
Mitler
Yüz
Maymun
Parçacık
Kimya
İklim Değişikliği
Enfeksiyon
Viroloji
Hastalık Yayılımı
Tür
Ay Görevleri
Sars Virüsü
Kromozom
Yaşam
Tarih
İnfografik
Neandertal
Kamuflaj
Süpernova
Toplum
Diş
Işık
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir cumhuriyet, hukuk ve onur prensipleri aşılanmış vatandaşlar olmaksızın hayatta kalamaz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder