Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde, üst kısımda, 1922 yılında gözleyebildiğimiz en uzak nokta, yani bizim için "Gözlenebilir Evren" olan bölgenin genişliği gösterilmektedir. O zamanlarda teleskoplarımız bu kadar güçlü değildi ve uzaya teleskoplar göndererek gözlemler yapamıyorduk. O zamanlarda, yaklaşık olarak 100.000 ışık yılı (= 9.46 x 1017 km = 1 katrilyon kere milyon kilometre) uzakları görebiliyorduk. Yani evrenin bizim görebildiğimiz sınırları bu kadarcıktı. Bu mesafe, sadece Samanyolu Galaksisi'nin genişliği kadardır.

Alt kısımda ise 2014 itibariyle gözleyebildiğimiz Evren'in genişliğini görüyoruz: Yaklaşık olarak 93 milyar ışık yılı (=8.79x1023 km = 1 katrilyon kere katrilyon kilometre). 

Yani son 100 yılda, teknolojinin gelişimi sayesinde gözleyebildiğimiz evrenin çapı yaklaşık olarak 1.000.000 kat artmıştır!

Teşekkür: Umut Demirbozan 

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder