Evrim Ağacı

Arı sineği (Hemipenthes morio)

Arı sineği (Hemipenthes morio)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kastamonu’nun 35.427 km² yüzölçümüne sahip olan Pınarbaşı bölgesinde yaklaşık 800-1000 metre yüksekliğinde 1 Haziran 2019 tarihinde Küre Dağları Milli Park sınırları içerisinde gözlemlenmiştir. Gözlemlediğimiz diğer arı sineği türü olan büyük arı sineği (Bombylius major) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tanım ve Genel Bilgiler

Hemipenthes morio yetişkinleri için uçuş dönemi mayıs ve ağustos ayları arasıdır. Kanatlarında bulunan siyah desen onu doğal ortamda diğer Bombliidae türlerinden rahatça ayırmamıza neden olur. Diğer sinek türleri gibi uçtuğunda çok uzak noktalara konmaz ve bulunduğu hafif çamurlu ve kumlu alanlarda güneşlenecek veya dinlenecek yer ararlar. Yetişkin bir birey 7-10 mm’ye kadar büyüyebildiği gibi 10-15 mm kanat açıklığına ulaşırlar. Bu ailenin üyeleri genellikle kurak bölgelerde görülmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Hemipenthes morio, Bombliidae (Arı Sinekleri) ailesinin alt ailesi olan Anthracinae’nin bir üyesidir. Bombyliidae ailesi Asilidae ve Therevidae aileleri ile yakın akrabadır. Suikastçi sinekler olan Asilidae ailesinin Yaşam Ağacı kayıtlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa’nın merkezinde ve güneyinde, orta doğunun merkezi ve güneyinde yaşarlar. 750 ile 2500 metre arasındaki yükseltilerde karşılaşabileceğimiz türler arasında yer alır. Genellikle süpürge otu (Cytisus scoparius), dağ gökçesi (Jasione montana), karabaş otu (Lavandula stoechas) ve Thapsia villosa bitkilerinin üzerinde ya da kumlu ve çamurlu toprakların üzerinde güneşlenirken görülürler. Hemipenthes morio larvaları asıl olarak Ichneumonidae ve Noctuidae tırtıllarını parazitleştiren Tachinidae ailesinin parazitoididir. Bu ailenin üyesi olan taklitçi parazit sinek (Tachina fera) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Pınarbaşı/Kastamonu bölgesinde fotoğraflanmıştır, Hemipenthes morio (Linnaeus, 1758).
Pınarbaşı/Kastamonu bölgesinde fotoğraflanmıştır, Hemipenthes morio (Linnaeus, 1758).
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Tür için herhangi bir koruma durumu söz konusu değildir. Bu ailenin üyeleri genel olarak kurak alanlarda görülse de çok geniş yayılım alanına sahiptir. Doğada oldukça sık rastlanan sinek aileleri arasında gelmektedir. Tür sayısı ile ilgili bir veri bulunmamakla birlikte Bombliidae ailesi 5000'den fazla türü içerisinde barındırmaktadır.

Davranış ve Etoloji

Bitkilerden nektar alırken havada asılı kalma hareketi sergilerler.

Diyet ve Metabolizma

Döllenmiş Hemipenthes morio’nun dişileri yerde Noctuidae ailesinin tırtıllarını ve bulundukları bitkileri ararlar. Bu güveler doğada bol miktarda bulunur ve sebze ve meyve ürünlere oldukça zarar veren tüylü güvelerdir. Fakat buldukları her tırtılla ilgilenmiyorlar. Onların asıl ilgisini çeken Tachinidae ailesinin sinekleri ve eşek arıları tarafından parazitlenmiş olan tırtıllar. Ve bu tırtılları bulduklarında içlerine yumurtalarını bırakarak hiperparazit özelliğini kazanırlar. Burada asıl ilginç olan iki farklı hayvan grubunun bir güve tırtılı içerisinde parazit olarak bulunmasıdır.

Etimoloji

Bombyliidae bir sinek ailesi olmasına karşın ''bee flies'' yani ''arı sinekleri'' denmektedir. Bunun asıl nedeni dış görünüşlerinin arılara benzetilmesidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:25:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8494

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder