Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Arı sineği (Hemipenthes morio)

Arı sineği (Hemipenthes morio)
2 dakika
1,714
Tüm Reklamları Kapat
Arı sineği
 • Bilimsel Adı Hemipenthes morio
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Arı sineği
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Bee-fly
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Kastamonu’nun 35.427 km² yüzölçümüne sahip olan Pınarbaşı bölgesinde yaklaşık 800-1000 metre yüksekliğinde 1 Haziran 2019 tarihinde Küre Dağları Milli Park sınırları içerisinde gözlemlenmiştir. Gözlemlediğimiz diğer arı sineği türü olan büyük arı sineği (Bombylius major) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tanım ve Genel Bilgiler

Hemipenthes morio yetişkinleri için uçuş dönemi mayıs ve ağustos ayları arasıdır. Kanatlarında bulunan siyah desen onu doğal ortamda diğer Bombliidae türlerinden rahatça ayırmamıza neden olur. Diğer sinek türleri gibi uçtuğunda çok uzak noktalara konmaz ve bulunduğu hafif çamurlu ve kumlu alanlarda güneşlenecek veya dinlenecek yer ararlar. Yetişkin bir birey 7-10 mm’ye kadar büyüyebildiği gibi 10-15 mm kanat açıklığına ulaşırlar. Bu ailenin üyeleri genellikle kurak bölgelerde görülmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Hemipenthes morio, Bombliidae (Arı Sinekleri) ailesinin alt ailesi olan Anthracinae’nin bir üyesidir. Bombyliidae ailesi Asilidae ve Therevidae aileleri ile yakın akrabadır. Suikastçi sinekler olan Asilidae ailesinin Yaşam Ağacı kayıtlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa’nın merkezinde ve güneyinde, orta doğunun merkezi ve güneyinde yaşarlar. 750 ile 2500 metre arasındaki yükseltilerde karşılaşabileceğimiz türler arasında yer alır. Genellikle süpürge otu (Cytisus scoparius), dağ gökçesi (Jasione montana), karabaş otu (Lavandula stoechas) ve Thapsia villosa bitkilerinin üzerinde ya da kumlu ve çamurlu toprakların üzerinde güneşlenirken görülürler. Hemipenthes morio larvaları asıl olarak Ichneumonidae ve Noctuidae tırtıllarını parazitleştiren Tachinidae ailesinin parazitoididir. Bu ailenin üyesi olan taklitçi parazit sinek (Tachina fera) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Pınarbaşı/Kastamonu bölgesinde fotoğraflanmıştır, Hemipenthes morio (Linnaeus, 1758).
Pınarbaşı/Kastamonu bölgesinde fotoğraflanmıştır, Hemipenthes morio (Linnaeus, 1758).
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Tür için herhangi bir koruma durumu söz konusu değildir. Bu ailenin üyeleri genel olarak kurak alanlarda görülse de çok geniş yayılım alanına sahiptir. Doğada oldukça sık rastlanan sinek aileleri arasında gelmektedir. Tür sayısı ile ilgili bir veri bulunmamakla birlikte Bombliidae ailesi 5000'den fazla türü içerisinde barındırmaktadır.

Davranış ve Etoloji

Bitkilerden nektar alırken havada asılı kalma hareketi sergilerler.

Diyet ve Metabolizma

Döllenmiş Hemipenthes morio’nun dişileri yerde Noctuidae ailesinin tırtıllarını ve bulundukları bitkileri ararlar. Bu güveler doğada bol miktarda bulunur ve sebze ve meyve ürünlere oldukça zarar veren tüylü güvelerdir. Fakat buldukları her tırtılla ilgilenmiyorlar. Onların asıl ilgisini çeken Tachinidae ailesinin sinekleri ve eşek arıları tarafından parazitlenmiş olan tırtıllar. Ve bu tırtılları bulduklarında içlerine yumurtalarını bırakarak hiperparazit özelliğini kazanırlar. Burada asıl ilginç olan iki farklı hayvan grubunun bir güve tırtılı içerisinde parazit olarak bulunmasıdır.

Etimoloji

Bombyliidae bir sinek ailesi olmasına karşın ''bee flies'' yani ''arı sinekleri'' denmektedir. Bunun asıl nedeni dış görünüşlerinin arılara benzetilmesidir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İğrenç! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/06/2023 11:38:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8494

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Farmakoloji
Saldırı
Komplo Teorisi
Balık
Yapay
Kuantum Fiziği
Kalori
Hastalık Yayılımı
Samanyolu Galaksisi
Makina
Klinik Mikrobiyoloji
Kalp
Kuş
Mucize
Obstetrik
Mers
Bitkiler
Önyargı
Sinirbilim
Öğrenme Teorileri
Algı
Köpekbalığı
Elektron
Kurt
Meteor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Arı sineği (Hemipenthes morio). (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8494
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, April 02). Arı sineği (Hemipenthes morio). Evrim Ağacı. Retrieved June 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8494
F. Eren, et al. “Arı sineği (Hemipenthes morio).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 02 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8494.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Arı sineği (Hemipenthes morio).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, April 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/8494.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close