Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler!

Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler! Science Alert
1 dakika
28
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre görme bozuklukları, sahip olduğumuz teknolojilere rağmen hâlâ yaygın durumda.[1] Dünya genelinde yaklaşık 285 milyon insan bir görme bozukluğuna sahip ve bunların 39 milyonunda ise görme kaybı mevcut. Neyse ki ciddi retinal dejenerasyonlara bağlı görme bozuklukları ve tam görme kaybı dışında, görme bozukluklarının %80'i tedavi edilebilir veya iyileştirilebilir.

Peki ya görme kaybı olan bir hastanın görme yetilerini onarmak da mümkünse? Oxford Üniversitesindeki laboratuvar testleri bunun nasıl mümkün olabileceğini gösterdi. Proceedings Of The National Academy Of Sciences (PNAS) dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Samantha de Silva liderliğindeki Oxford araştırmacıları, daha önce tedavi edilemez olarak görülen görme bozukluklarına sahip kişilerin görme fonksiyonlarının nasıl onarılabileceğini gösterdi.[2] Araştırmacılar, raporlarında şöyle yazıyor:

Kalıtsal olan retinal dejenerasyonlar, fotoreseptör hücrelerin kaybı nedeniyle körlükle sonuçlanabilir. Biz, son aşamadaki bir retinal dejenerasyon modelinde kalan retinal hücrelere adeno ilişkili bir viral vektör kullanarak insan melanopsisinin altretinal sunumunu değerlendiriyoruz.

Araştırmacılar gen terapisi kullanarak gözlerin arkasında bulunan ve başlangıçta ışığa duyarlı olmayan retina hücrelerine bir viral vektör sundu. Viral vektör, ışığa duyarlı bir protein olan melanopsini oluşturur ve bu protein retinal hücrelerin ışığa tepki vermesini ve beyne görsel sinyaller göndermesini sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Gençlerde görülen körlüğün en yaygın nedeni olan retinis pigmentosa'ya sahip fareler ile yapılan laboratuvar testlerinde, araştırmacılar farelerin bir yıl boyunca görme yeteneklerini koruyabilmelerini sağladılar. Fareler çevrelerindeki nesneleri tanıyan, yüksek görsel algılama seviyesine ulaştılar. Ayrıca burada Silva ve arkadaşlarının bir elektronik retinayı başarıyla denediklerini de belirtmek gerek. Ancak gen terapisinin daha basit ve kolay bir yol olabileceğini gözlemlemişler.

FDA onaylı bir gen terapisi, kalıtsal retina körlüğünü tedavi etmeyi amaçlarken, yaşa bağlı körlüğü içeren benzer çalışmalar başkaları tarafından yapılmaya başlandı.[3] Sonuçlar oldukça umut verici. Silva bu tedavinin görme kaybına sahip hastalar için ne kadar da umut verici olduğunu vurguluyor:[4]

Kliniklerimizde görme kaybına sahip olan birçok hasta var ve nispeten basit bir genetik prosedürle görme yetilerini onlara geri verebilecek olmamız çok heyecan verici. Bir sonraki adımımız hastalarda bunu değerlendirmek için bir klinik araştırmaya başlamak olacak.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ WHO. Vision Impairment And Blindness. Alındığı Tarih: 29 Nisan 2024. Alındığı Yer: WHO | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. R. D. Silva, et al. (2017). Long-Term Restoration Of Visual Function In End-Stage Retinal Degeneration Using Subretinal Human Melanopsin Gene Therapy. Proceedings of the National Academy of Sciences, sf: 11211-11216. doi: 10.1073/pnas.1701589114. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Galeon. An Experimental Gene Therapy Uses Viruses To Stop Age-Related Blindness. (19 Mayıs 2017). Alındığı Tarih: 29 Nisan 2024. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
 • ^ EurekAlert!. Gene Therapy Shows Promise For Reversing Blindness. Alındığı Tarih: 29 Nisan 2024. Alındığı Yer: EurekAlert! | Arşiv Bağlantısı
 • J. Vilvestre. By 2017, Gene Therapy Could Allow Us To Reverse Blindness. (20 Ekim 2016). Alındığı Tarih: 29 Nisan 2024. Alındığı Yer: Futurism | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 09:22:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12673

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler!. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12673
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2020, April 02). Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12673
R. Bilim, et al. “Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 02 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/12673.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Araştırmacılar Körlüğü Tedavi Etmenin Bir Yolunu Keşfetmiş Olabilirler!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, April 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/12673.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close