Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Anti-Maddenin de Madde gibi Davrandığı Kanıtlandı!

Laboratuvarda Üretilen Anti-Hidrojen, Bildiğimiz Hidrojen Gibi Davranıyor!

Anti-Maddenin de Madde gibi Davrandığı Kanıtlandı! Medium
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Welt der Physik isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Büyük Patlama’dan kısa süre sonra, anti-madde ve madde eşit koşullarda oluşmuştur. Ancak bugün uzay-zamana baktığımızda net biçimde yıldızların, galaksilerin ve gezegenlerin oluşum nedeni olan madde, anti-maddeden çok daha fazladır. Fizikçiler şu zamana kadar, maddenin anti-madde üzerindeki bu üstünlüğünün oluşturduğu dengesizliğin sebebini bilemiyorlardı.

Bu dengesizliğin gizemini çözmek için bilim insanları, CERN araştırma merkezindeki ALPHA deneyinde madde ve anti-madde arasındaki farkları araştırmaktalar. Nature dergisinde yayınlanan yeni makalede, araştırmalar, anti-hidrojenin, hidrojen gibi davrandığını bir kez daha ortaya koydu.

Madde halindeki hidrojen, atom çekirdeğinde bir proton ve etrafında bir elektrondan oluşur. Araştırmacılar, anti-hidrojen üretebilmek için öncelikle anti-proton üretmek, daha sonrasında ise elektronun antiparçacığı olan pozitronlarla bir araya getirmek zorunda kaldılar. Çalışma esnasında ilk önce, bir elektrona karşı 90.000 anti-proton ve 3.000.000 pozitron meydana oluşturmayı başardılar ve bu sayede birkaç saate kadar kendi bütünlüğünü koruyabilen yaklaşık 20 anti-hidrojen atomu elde ettiler.

Araştırma ekibi, çıkan anti-maddenin özelliklerini araştırmak için, anti-hidrojen atomlarının oluştuğu ortama lazer atımları yaptı. Anti-Hidrojen bu lazer atımlarını emerek, çekirdekte var olan pozitronların enerjisini yükseltti. Daha sonrasında pozitronlar, yükselen enerjiyi elektromanyetik radyasyon olarak serbest bıraktı ve nötr durumuna geri döndü. Bu deney anti-maddeye ait önemli bir bilgiyi ortaya çıkarttı.

CERN araştırma merkezi ALPHA deneyi
CERN araştırma merkezi ALPHA deneyi
CERN

1947 yılında Wills Lamb, sıradan hidrojen atomunun tam olarak aynı enerjiye sahip olan iki hali olması gerektiğini belirtti. Daha sonra araştırmalar bu olgu durumunu doğrular şekilde birkaç gözlem atomlarının içinde birkaç kuantum elektrodinamik etki meydana geldiği belirlendi. “Lamb Kayması” [Lamb-Verschiebung] denilen bu enerji seviyelerinin bölünme olgusu, hidrojen atomlarının tüm temel etkileşimler açısından anti-hidrojen atomlarına göre simetrik bir davranış gösterip göstermeyeceği hakkında mükemmel bir deney ortamı sağladı.

ALPHA deneyinde araştırmacılar Lamp Kayması oranını ilk defa belirlemeyi başardılar. Deney sonucuna göre, ölçüm hataları da dahil olarak deney atomu ve anti-maddesi arasında hiçbir fark yok.

Gelecekte bilim insanları bu deney ışığında yalnızca sonuçları tekrar test etmek istemiyor aynı zamanda başka anti-madde özelliklerini de belirlemek istiyorlar. Araştırmacılar Lamp Kayması dışındaki olguları anti-madde üzerinde daha önce denemiş ve bu ölçülerde de herhangi bir enerji tutarsızlığı görünmemişti. Böylece araştırma, aslında anti-madde ve madde arasındaki bir fark bulunmadığı argümanını güçlendirdi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 13
 • Bilim Budur! 13
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • İnanılmaz 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/07/2020 23:20:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8305

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Grip
Fizik
Hamilelik
Büyük Patlama
Moleküler Biyoloji
Göz
Tür
Enfeksiyon
Samanyolu Galaksisi
Cinsellik Araştırmaları
Hafıza
Cinsiyet Araştırmaları
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Eczacılık
Sosyal
Astrobiyoloji
İnsanın Evrimi
Ses Kaydı
Bilim İnsanları
Çekirdek
Kimyasal Evrim
Kanser
Savunma
Galaksi
Oyun Teorisi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki kendimiz ile doğa arasındaki duygusal bağı kuramazsak, türleri ve çevreyi kurtarmayı da asla başaramayacağız... Çünkü biz, sevmediğimiz şeyler için mücadele vermeyen bir türüz.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder