Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!

Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Daha önceden D614G mutasyonunun ne olduğunu ve COVID-19 salgınında ne noktada başlayıp, nasıl yayıldığını detaylıca izah etmiştik. Özetle bu mutasyon, COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünü daha stabil hale getirip, bulaşıcılığını arttıran evrimsel olarak avantajlı bir ani etkili mutasyon. Dolayısıyla buna sahip olan virüsler, mutant olmayan kuzenlerinden daha verimli bir şekilde yayılarak, popülasyon içinde kısa sürede baskın hale gelebiliyor. Bu mutasyonun hastalığın şiddeti ve ölüm riski üzerinde bir etkisi henüz gösterilemedi; ancak bulaşma verimliliğini arttırdığına yönelik güçlü kanıtlar var.

Şimdi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nden uzmanları barındıran bir ekip, Türkiye'deki SARS-CoV-2 virüs soy hatlarını inceledi ve Heliyon dergisinde yayınlanan çalışmada, virüslerin %56.2'sinin D614G mutasyonuna sahip olduğunu gösterdi.[1] Dünya'daki D614G mutasyonu sıklığının artık neredeyse %100'e yakınsadığı düşünülecek olursa, virüsün Türkiye'deki evrimsel değişiminin (en azından bu mutasyon açısından) gidecek bir miktar daha yolu olduğu söylemnebilir.

Araştırma ekibinin çalışmasına göre, Anadolu topraklarından elde edilen viral örnekler arasındaki genetik çeşitliliğin %1'den daha az olduğu görüldü. Bu durum, en azından araştırılan soy hatları bakımından Türkiye'deki virüsün tek ve baskın bir soy hattı olduğunu gösteriyor.

Bu soy hattı tip 1 interferon üretimi baskılanmış farelere verildiğinde, ölümcül olmayan bir enfeksiyon yaşadıkları görüldü ve farelerin genetik ve fenotipik özelliklerine bağlı olarak değişen miktarlarda nötralize edici antikorlar ürettikleri tespit edildi. Her ne kadar fareler için ölümcül olmasa da, virüsün akciğerlerde, kalpte, midede, bağırsaklarda, karaciğerde, safra kesesinde ve böbreklerde lokal enfeksiyona bağlı kan hücumuna (hiperemiye) neden olduğu ve buna bağlı olarak bu organların hasara uğradığı görüldü.

Agora Bilim Pazarı
₺101.00 ₺128.00

Ankara'dan alınan SARS-CoV-2 örneklerinin taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu altındaki görüntüleri. Sağ panelde, viral parçacıkların boyut dağılımı görülüyor.
Ankara'dan alınan SARS-CoV-2 örneklerinin taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu altındaki görüntüleri. Sağ panelde, viral parçacıkların boyut dağılımı görülüyor.
Heliyon

Araştırmacılar, gördükleri düşük viral çeşitliliğin dünya genelinde de yaygın olarak görülen bir durum olduğunu vurguluyorlar. An itibariyle 50.000 civarında viral genomik dizi halkın erişimine açık bir şekilde yayınlanmış halde ve üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, SARS-CoV-2 virüslerinde genom başına 6.7 mutasyon görülüyor.[2] Bu, bir virüs için oldukça düşük bir mutasyon oranı olarak görülüyor; öyle ki, Ankara'daki virüslerin aminoasitlerindeki çeşitlilik %0.2'yi aşmıyor. Ayrıca rekombinasyon ve ORF3a ile ORF8 genlerinde de herhangi bir varyasyon görülmüyor.

Ayrıca araştırmacılar, Ankara'daki SARS-CoV-2 genomlarını diğer virüs soy hatlarıyla kıyaslayarak, ülkemizdeki bu iki virüs soy hattının (Ank1 ve Ank2) B1 virüs kümesiyle ilişkili olduğunu gösterdiler. Bu küme, genel olarak Avrupa'daki salgınlarda görülen virüs soy hattı ve Türkiye'deki virüslerin de bir kısmının bu soy hatlarıyla yakın akraba olduğu görülüyor. Bu araştırmada kapsamlı bir filogenetik/evrimsel analiz yapılmamış olsa da, uluslararası virüs soy hatlarının Türkiye'ye girerek Anadolu'da yayıldıkları görülüyor.[5]

Ancak D614G mutasyonunun yüksek görülme sıklığı, Hollanda, İsviçre, Brezilya ve Fransa'daki yüksek D614G mutantı soy hatlarıyla uyumlu gözüküyor.[3] Araştırmacılar bu mutasyonun, virüsün hücrelere tutunmasını sağlayan mızrak proteinlerini (S proteinlerini) güçlendirdiğini ve bu sayede daha etkili bir şekilde bulaşmasını sağladığını söylüyorlar.[4] Ayrıca bu mutasyonun büyüklük ve hidrofobiklik (kimyasal maddelerin su sevmeme özelliği) açısından değişiklik yaratması nedeniyle savunma sisteminin B hücrelerine verdiği tepkiyi değiştirebildiği; ancak bunun virüslerin nötralize edilmesini nasıl etkilediğinin bilinmediği de vurgulanıyor.[3]

Ülkemizde koronavirüs genomuna ve evrimine yönelik olarak yapılacak araştırmalar, aşı ve ilaç çalışmalarına da yön verebilir ve virüsün gidişatı hakkında daha yakından bilgi edinmemizi mümkün kılabilir. Bu nedenle Türkiye'de baskın olan viral soy hatlarına yönelik daha fazla örnek alınmalı, daha çok veri toplanmalı ve bunların analizleri yetkin araştırmacılarla yapılarak, uluslararası bilim camiasına sunulmalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 23
 • Bilim Budur! 8
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Umut Verici! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/10/2020 17:58:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9414

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Tedavi
Etoloji
Tıp
Araştırma
Mikoloji
Kadın Sağlığı
Carl Sagan
Viral
Nasa
Afrika
Parçacık
Neandertal
Beslenme Davranışları
Halk Sağlığı
Diş Hekimliği
Kuyruksuz Maymun
Ornitoloji
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Yas
Üreme
Astrofotoğrafçılık
Sinek
Gen
Madde
Nörobiyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana bilime düşman bir hükümetle yönetilen bir ulus gösterin, ben de size sağlık, gelir ve güvenlik bakımından başarısız bir ülke göstereyim.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder