Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!

Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!
3 dakika
20,041
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Daha önceden D614G mutasyonunun ne olduğunu ve COVID-19 salgınında ne noktada başlayıp, nasıl yayıldığını detaylıca izah etmiştik. Özetle bu mutasyon, COVID-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünü daha stabil hale getirip, bulaşıcılığını arttıran evrimsel olarak avantajlı bir ani etkili mutasyon. Dolayısıyla buna sahip olan virüsler, mutant olmayan kuzenlerinden daha verimli bir şekilde yayılarak, popülasyon içinde kısa sürede baskın hale gelebiliyor. Bu mutasyonun hastalığın şiddeti ve ölüm riski üzerinde bir etkisi henüz gösterilemedi; ancak bulaşma verimliliğini arttırdığına yönelik güçlü kanıtlar var.

Şimdi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nden uzmanları barındıran bir ekip, Türkiye'deki SARS-CoV-2 virüs soy hatlarını inceledi ve Heliyon dergisinde yayınlanan çalışmada, virüslerin %56.2'sinin D614G mutasyonuna sahip olduğunu gösterdi.[1] Dünya'daki D614G mutasyonu sıklığının artık neredeyse %100'e yakınsadığı düşünülecek olursa, virüsün Türkiye'deki evrimsel değişiminin (en azından bu mutasyon açısından) gidecek bir miktar daha yolu olduğu söylemnebilir.

Araştırma ekibinin çalışmasına göre, Anadolu topraklarından elde edilen viral örnekler arasındaki genetik çeşitliliğin %1'den daha az olduğu görüldü. Bu durum, en azından araştırılan soy hatları bakımından Türkiye'deki virüsün tek ve baskın bir soy hattı olduğunu gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu soy hattı tip 1 interferon üretimi baskılanmış farelere verildiğinde, ölümcül olmayan bir enfeksiyon yaşadıkları görüldü ve farelerin genetik ve fenotipik özelliklerine bağlı olarak değişen miktarlarda nötralize edici antikorlar ürettikleri tespit edildi. Her ne kadar fareler için ölümcül olmasa da, virüsün akciğerlerde, kalpte, midede, bağırsaklarda, karaciğerde, safra kesesinde ve böbreklerde lokal enfeksiyona bağlı kan hücumuna (hiperemiye) neden olduğu ve buna bağlı olarak bu organların hasara uğradığı görüldü.

Ankara'dan alınan SARS-CoV-2 örneklerinin taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu altındaki görüntüleri. Sağ panelde, viral parçacıkların boyut dağılımı görülüyor.
Ankara'dan alınan SARS-CoV-2 örneklerinin taramalı elektron mikroskobu ve atomik kuvvet mikroskobu altındaki görüntüleri. Sağ panelde, viral parçacıkların boyut dağılımı görülüyor.
Heliyon

Araştırmacılar, gördükleri düşük viral çeşitliliğin dünya genelinde de yaygın olarak görülen bir durum olduğunu vurguluyorlar. An itibariyle 50.000 civarında viral genomik dizi halkın erişimine açık bir şekilde yayınlanmış halde ve üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, SARS-CoV-2 virüslerinde genom başına 6.7 mutasyon görülüyor.[2] Bu, bir virüs için oldukça düşük bir mutasyon oranı olarak görülüyor; öyle ki, Ankara'daki virüslerin aminoasitlerindeki çeşitlilik %0.2'yi aşmıyor. Ayrıca rekombinasyon ve ORF3a ile ORF8 genlerinde de herhangi bir varyasyon görülmüyor.

Ayrıca araştırmacılar, Ankara'daki SARS-CoV-2 genomlarını diğer virüs soy hatlarıyla kıyaslayarak, ülkemizdeki bu iki virüs soy hattının (Ank1 ve Ank2) B1 virüs kümesiyle ilişkili olduğunu gösterdiler. Bu küme, genel olarak Avrupa'daki salgınlarda görülen virüs soy hattı ve Türkiye'deki virüslerin de bir kısmının bu soy hatlarıyla yakın akraba olduğu görülüyor. Bu araştırmada kapsamlı bir filogenetik/evrimsel analiz yapılmamış olsa da, uluslararası virüs soy hatlarının Türkiye'ye girerek Anadolu'da yayıldıkları görülüyor.[5]

Ancak D614G mutasyonunun yüksek görülme sıklığı, Hollanda, İsviçre, Brezilya ve Fransa'daki yüksek D614G mutantı soy hatlarıyla uyumlu gözüküyor.[3] Araştırmacılar bu mutasyonun, virüsün hücrelere tutunmasını sağlayan mızrak proteinlerini (S proteinlerini) güçlendirdiğini ve bu sayede daha etkili bir şekilde bulaşmasını sağladığını söylüyorlar.[4] Ayrıca bu mutasyonun büyüklük ve hidrofobiklik (kimyasal maddelerin su sevmeme özelliği) açısından değişiklik yaratması nedeniyle savunma sisteminin B hücrelerine verdiği tepkiyi değiştirebildiği; ancak bunun virüslerin nötralize edilmesini nasıl etkilediğinin bilinmediği de vurgulanıyor.[3]

Ülkemizde koronavirüs genomuna ve evrimine yönelik olarak yapılacak araştırmalar, aşı ve ilaç çalışmalarına da yön verebilir ve virüsün gidişatı hakkında daha yakından bilgi edinmemizi mümkün kılabilir. Bu nedenle Türkiye'de baskın olan viral soy hatlarına yönelik daha fazla örnek alınmalı, daha çok veri toplanmalı ve bunların analizleri yetkin araştırmacılarla yapılarak, uluslararası bilim camiasına sunulmalıdır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Bilim Budur! 10
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Umut Verici! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Muhteşem! 2
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2024 10:07:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9414

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!. (4 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9414
Bakırcı, Ç. M. (2020, October 04). Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!. Evrim Ağacı. Retrieved July 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9414
Ç. M. Bakırcı. “Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 04 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9414.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Ankara'dan Alınan SARS-CoV-2 Örneklerinin Yarısından Fazlasında D614G Mutasyonu Var!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 04, 2020. https://evrimagaci.org/s/9414.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close