Altın Nanopartiküllü Kontakt Lensler, Renk Körlüğünü Düzeltmeye Yardımcı Olabilir!

Altın Nanopartiküllü Kontakt Lensler, Renk Körlüğünü Düzeltmeye Yardımcı Olabilir! Glamour
Yazar Helen Albert Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
523 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

İçine altın nanopartiküller gömülü kontakt lensler, kırmızı-yeşil renk körlüğünü düzeltmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bu yeni nesil lenslerin, şu anda mevcut seçeneklerden daha rahat, etkili ve daha güvenli olacağını düşünüyorlar.

Halihazırda pek çok çeşitliliği olsa da, en yaygın renk körlüğü türü, insanların kırmızıyı yeşilden ayırt etmekte güçlük çekmelerine neden olan türdür. Çoğunluğu erkek olan renk körleri, neredeyse her zaman günlük rutinlerine normal şekilde devam edebilirler. Bununla birlikte, belirli renkleri ayırt edememek, bazı etkinlikleri zorlaştırabilir ve insanları, örneğin araç sürme gibi bazı belirli işlerden dışlayabilir. Ayrıca renk körlüğü, günlük yaşamı da birçok küçük yönden zorlaştırabilir: bir meyvenin olgun olup olmadığını anlayamamak ve doğru renkte kıyafetler seçememek gibi...

Normal Görüş, Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü, Mavi-Sarı Renk Körlüğü
Normal Görüş, Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü, Mavi-Sarı Renk Körlüğü
WebMD

Renk körü olan insanlara yardımcı olan ilk gözlükler, 1854'te James Clerk Maxwell tarafından oluşturuldu (evet, elektromanyetizmanın babası olan Maxwell). Renkli görmeyi düzeltmek için kontakt lens kullanma fikri de yeni değil; ancak Chromagen lensler gibi önceki lensler, gözlükler kadar etkili değil. New South Wales Üniversitesi'nde optometri ve görme bilimi alanında uzmanlaşmış; fakat bu projede yer almayan Seçkin Profesör Stephen Dain şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Renkleri görme eksikliği olanlar için gözlük camları en yararlı olanıdır. Daha koyu renk tonları vardır, ancak kontakt lensler nispeten tespit edilemez.

Erimiş cama altın klorür (AuCl) eklemenin, cama kırmızı bir ton veren "kızılcık" bardağı oluşturduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ahmed Salih ve Abu Dhabi'deki Khalifa Üniversitesi'nden meslektaşları, bu eski teknikten ilham aldılar ve yumuşak kontakt lenslere kırmızı-yeşil renk körlüğü olan kişilerin bu spektrumdaki renkleri daha iyi ayırt etmelerine yardımcı olabilecek kırmızı bir ton vermek için altın nanopartiküller eklediler.

Salih, altın nanopartiküllerin filtrelemek istenen bölgede absorbe etmeyi mümkün kılan bir yöntem geliştirmiş olmalarının yanı sıra, bu kimyasalın toksik ve reaktif olmadıkları için kullanmaya odaklandıklarını, asıl temel zorlukların üretim aşamasında olduklarını söylüyor:

Nanopartiküllerin topaklaşmasını veya toplanmasını önlemeye çalışırken, optimum malzeme özelliklerini elde etmek için nanopartiküllerin lenslerin malzemesine oranlarını optimize etmeye çalıştık.

Yeni lenslerin önemli bir avantajı, modern yumuşak kontakt lenslere çok benzemeleri ve su içerikleri sayesinde kurumalarını azaltmalarıdır. Ekip, kendi merceklerindeki ışık geçirgenliğini diğer renk düzeltici gözlük ve merceklerinkiyle karşılaştırdığında, merceklerinin de aynı derecede iyi olduğunu gördü. Profesör Dain'e göre, altın nanopartiküllerin biyouyumluluğu da lensleri çekici kılıyor:

Tek renk görme avantajı, renk tonunun mevcut olanlardan daha koyu hale getirilebilmesidir. Chromagen ile ilgili sorunlardan biri, gerçekten verimli olacak kadar koyulaştırmak için, yumuşak kontakt lense yeterince boya girmesini sağlamaktı.

Salih ve meslektaşlarının lenslerini daha geniş bir grup insanda test etmesi ve lenslerin ne kadar oksijen geçirgen olduğunu değerlendirmek için daha fazla test yapması gerekiyor. Fakat sonuçlar umut verici. Salih, sözlerini şöyle bitiriyor:

Bu tür lenslere yüksek bir talep olduğuna ve olacağına inanıyorum, çünkü konfor açısından birçok insan renkli gözlükler yerine bizimki gibi renkli lensleri tercih eder.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 5
 • Tebrikler! 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Chemistry World | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2021 21:18:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10274

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Teori
Zehir
Doğal
Çağ
Mistik
Elementler
Bitki
Seçilim
Transkripsiyon
Bilinç
Zeka
Araştırmacılar
Entropi
Güve
İstatistik
Mikoloji
Evrim Ağacı
Koku
İspat Yükü
Darwin
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Doktor
Beslenme Biçimi
Evrimleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın