Alkolün Varlığının Erkeklerin Dişilere Yönelik Cinsel Bakış Açısını Etkilediği Doğrulandı!
Alkolün Varlığının Erkeklerin Dişilere Yönelik Cinsel Bakış Açısını Etkilediği Doğrulandı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanların şahsi deneyimleri bir yana, daha önceki araştırmalar erkeklerin, sarhoş kadınların seks yapmaya daha yatkın olduğunu düşündüklerini doğrulamıştı. Ancak bu düşünceye sebep olan şeyin gerçekten sarhoş olmak mı, yoksa ortamda alkolün bulunup bulunmaması mı olduğu bilinmemekteydi. Bu soruyu cevaplamak için araştırmacılar bazı gönüllüler buldular ve onlara 60 saniyelik bir sessiz filmin 2 farklı versiyonundan birini izlettiler. Bu filmlerde, bir erkek ile bir kadının birbiriyle etkileşime geçtikleri gösterilmekteydi. Aynı filmin 2 versiyonundan birinde, dişinin önünde 1 şişe bira bulunuyordu. Diğerinde ise 1 şişe su bulunuyordu. İki filmde de dişiler bu sıvılara dokunmuyorlardı, şişeler öylece duruyordu.

Araştırmaya katılan, hepsi cinsel olarak deneyimli 68 erkek, 78 dişi gönüllüden, filmdeki etkileşime geçen çifti belli bir dizi kritere göre puanlamaları istendi. Araştırma sonuçları, erkeklerin filmin bira olan versiyonundaki aktristin daha flörtçü, önüne gelenle birlikte olmaya daha yatkın ve baştan çıkarıcı olduğunu düşündüklerini gösterdi. Bu önyargı, aktristi değerlendiren dişi katılımcılara kıyasla erkeklerde çok daha barizdi. Bu önyargının kadınlara kıyasla erkeklerde daha bariz olması bunun sadece yaygın sosyal kalıpyargılardan kaynaklanmadığına işaret ediyor – gerçi bunların da çok faydalı olmadığı söylenebilir.

Araştırma sonuçları 10 Ekim 2014'te Drug and Alcohol Review dergisinde yayımlandı.

 

Teşekkür: BE

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. Drug and Alcohol Review 
  2. Discover Magazine
Öğrenmeye Devam Edin!
Konuyla Alakalı İçerikler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder