Alkolün Varlığının Erkeklerin Dişilere Yönelik Cinsel Bakış Açısını Etkilediği Doğrulandı!

Alkolün Varlığının Erkeklerin Dişilere Yönelik Cinsel Bakış Açısını Etkilediği Doğrulandı!
Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected]m üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanların şahsi deneyimleri bir yana, daha önceki araştırmalar erkeklerin, sarhoş kadınların seks yapmaya daha yatkın olduğunu düşündüklerini doğrulamıştı. Ancak bu düşünceye sebep olan şeyin gerçekten sarhoş olmak mı, yoksa ortamda alkolün bulunup bulunmaması mı olduğu bilinmemekteydi. Bu soruyu cevaplamak için araştırmacılar bazı gönüllüler buldular ve onlara 60 saniyelik bir sessiz filmin 2 farklı versiyonundan birini izlettiler. Bu filmlerde, bir erkek ile bir kadının birbiriyle etkileşime geçtikleri gösterilmekteydi. Aynı filmin 2 versiyonundan birinde, dişinin önünde 1 şişe bira bulunuyordu. Diğerinde ise 1 şişe su bulunuyordu. İki filmde de dişiler bu sıvılara dokunmuyorlardı, şişeler öylece duruyordu.

Araştırmaya katılan, hepsi cinsel olarak deneyimli 68 erkek, 78 dişi gönüllüden, filmdeki etkileşime geçen çifti belli bir dizi kritere göre puanlamaları istendi. Araştırma sonuçları, erkeklerin filmin bira olan versiyonundaki aktristin daha flörtçü, önüne gelenle birlikte olmaya daha yatkın ve baştan çıkarıcı olduğunu düşündüklerini gösterdi. Bu önyargı, aktristi değerlendiren dişi katılımcılara kıyasla erkeklerde çok daha barizdi. Bu önyargının kadınlara kıyasla erkeklerde daha bariz olması bunun sadece yaygın sosyal kalıpyargılardan kaynaklanmadığına işaret ediyor – gerçi bunların da çok faydalı olmadığı söylenebilir.

Araştırma sonuçları 10 Ekim 2014'te Drug and Alcohol Review dergisinde yayımlandı.

 

Teşekkür: BE

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

 1. Drug and Alcohol Review 
 2. Discover Magazine
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 06:14:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2844

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimle sihir yapabilirsiniz; ancak sihirle bilim yapamazsanız.”
Erica Dunning
Geri Bildirim Gönder