Reklamı Kapat

Yüz Yıllık Matematik Probleminin Çözümü, Bulaşıcı Hastalıkların Yayılmasını Tahmin Edebilir!

Yüz Yıllık Matematik Probleminin Çözümü, Bulaşıcı Hastalıkların Yayılmasını Tahmin Edebilir! Phys.org
Yazar University of Bristol Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
2,426 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bristol'deki bir bilim insanı, 100 yıllık bir fizik problemini (sonlu uzayda ayrık difüzyon problemini) çözerek, istatistiksel/matematiksel fizikte çok önemli bir adım atmış oldu. Uzun zamandır aranan bu çözüm, çok zaman alan bilgisayar simülasyonlarına ihtiyaç duyulmadan, kapalı bir ortamda bireyler arasında karşılaşma ve bulaşma olasılığını doğru bir şekilde tahmin etmek için kullanılabilir.

Bristol Üniversitesi'nde Mühendislik Matematiği Bölümü'nden Dr. Luca Giuggioli, Physical Review X'te yayınlanan makalesinde, farklı zaman ve mekanda bir parçacık veya maddenin sınırlı bir alanda bulaşma olasılığının nasıl analitik olarak hesaplanacağını açıklıyor. Dr. Giuggioli bunu şöyle açıklıyor:

Difüzyon denklemi, rastgele hareketlerin modelini yapar ve fiziğin temel denklemlerinden biridir. Sınırlı alanlardaki difüzyon denkleminin zaman ve mekan sürekli olduğundaki analitik çözümü uzun zamandır bilinmekte. Ancak, model tahminlerini deneysel gözlemlerle karşılaştırmak için, difüzyon denklemini sonlu uzayda incelemek gerekir.

Smoluchowski, Pólya ve eski dönemlerden diğer ünlü araştırmacıların çalışmalarına rağmen bu, bir asırdan uzun süredir tamamlanmamış bir problem olarak kaldı - tabii, günümüze kadar. Bu analitik çözümün keşfi, geçmişte engelleyici sayısal maliyetlerden dolayı imkansız olan problemlerle başa çıkmamızı sağlıyor.

Reklamı Kapat

Bulgu, bir çok alanda geniş kapsamlı etkilere sahip ve olası uygulamalar, hücre içinde yayılan moleküllerin tahmin edilmesi, petri kabında dolaşan bakterileri, kendi yaşam alanında yem arayan hayvanları veya afet bölgesinde arama yapan robotları da kapsıyor.

Hatta bu, bir patojenin kalabalıktaki bireyler arasında nasıl bulaştığını tahmin etmek için bile kullanılabilir.

Bilmecenin çözülmesi, iki tekniğin ortak kullanımını içermişti: Chebyshev polinomları olarak bilinen özel matematiksel fonksiyonlar ve elektrostatik problemleri çözmek için bulunan, sözde görseller tekniği.

Bu yaklaşım, Dr. Giuggioli'nin daha düşük boyutlu çözümden, yüksek boyutlu ayrık difüzyon denkleminin çözümünü hiyerarşik olarak kurmasını sağladı.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Umut Verici! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 • L. Giuggioli. (2020). Exact Spatiotemporal Dynamics Of Confined Lattice Random Walks In Arbitrary Dimensions: A Century After Smoluchowski And Pólya. Physical Review X. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2021 07:53:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8856

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kafatası
İspat
İklim
Toprak
Aminoasit
Enfeksiyon
Önlem
Safsata
Element
Makine
Sürüngen
İnsanlık
Jeoloji
Psikiyatri
Biyoloji
Diş Hastalıkları
Memeli
Mikroevrim
Yiyecek
Ara Tür
Alkol
Dil
Hava
Cinsellik Araştırmaları
Etik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku