Evrim Ağacı

Yeni Yöntem Modern İnsanlar ile Neandertaller'in Çiftleştiğini Doğruladı!

Yeni Yöntem Modern İnsanlar ile Neandertaller'in Çiftleştiğini Doğruladı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Genetics dergisinde tanımlanan bir genom analiz tekniği sayesinde, şuana kadar yapılan teknik itirazlarda dile getirilen Neandertallerin, Avrasyalıların atalarıyla melezleşmediği fikrinin gerçek olmadığı anlaşıldı. Bu yeni teknik sayesinde, daha önceki yaklaşımların aksine, melezlenmenin genetik izleri daha güvenilir bir şekilde belirlenebilecek ve ileride yapılacak evrimsel biyoloji çalışmaları için kullanılacak olan tarih öncesi veya daha az rastlanan DNA örneklerinin analizinde büyük kolaylık sağlayacak. Edinburgh Üniversitesi’nde popülasyon genetiği çalışan ve aynı zamanda makalenin yazarlarından Konrad Lohse şöyle söylüyor: 

“Bizim yaklaşımımız, Neandertaller ile kökeni Avrupa ve Asya’ya dayanan modern insanlar arasındaki genetik benzerlikleri açıklayabilecek iki senaryo arasındaki farkları ortaya çıkarabilecek.”

İlk senaryoya göre Neandertaller Afrika’dan göç ettikten sonra modern insanlarla melezlendiler. Alternatif senaryoya göre ise Afrika’yı terk eden insanlar, daha önce Neandertallerin de atası olan bir alt popülasyondan evrimleştiler.

Birçok bilim insanı melezlenme senaryosunu destekliyor, çünkü bu senaryo birçok modern insan üzerinde yapılan genom karşılaştırma çalışmaları sonucunda çıkan genetik şablona uyuyor. Fakat yeni yöntem sayesinde, alternatif senaryo, ekstra veriye ihtiyaç duyulmadan saf dışı bırakılıyor üstelik birçok türden (Neandertaller, Avrasyalılar, Afrikalılar ve Şempanzeler) sadece bir genomun bilgisini kullanarak. Aynı yöntemin, limitli örneklerle çalışma yapılan melezlenme araştırmaları için de yararlı olabileceğini söyleyen Lohse şöyle ekliyor: 

“Bu yöntem sayesinde tek bir genomdan maksimum bilgiyi alabiliyoruz, bu aynı zamanda nesli tükenmekte olan ya da tükenmiş türlerin geçmişini öğrenmemiz açısından heyecan verici.”

Makalenin yazarları bu yöntemi aslında neredeyse yok olmuş olan Avrupa’daki böcek popülasyonlarını ve Güney Doğu Asya’daki domuzların adalarda yaşayan türlerini araştırırken geliştirdiler. 

Lohse, yeni metodun Neandertallerin modern insanlara, geçmiş araştırmalarda yayınlanana kıyasla daha fazla genetik katkıda bulunduğunu gösterdiğini söylüyor ve değerlendirmenin dikkatli yapılması gerektiğini vurguluyor. Çünkü bu sonuçlar düşünülenden biraz daha kompleks ve önceki çalışmalara göre daha çeşitli. Genetics dergisinin baş editörü Mark Johnston şöyle söylüyor:

“Çalışma önemli çünkü Neandertallerle insanların melezlenmesi konusunda bir boşluğu doldurabilir. Ayrıca bu yöntem nesli tükenme tehlikesinde olanlar da dâhil diğer organizmaların evrimsel geçmişleri hakkında bilgilerin elde edilmesinde kullanılabilir.”

 

Not: Bu yazı Phys.org adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 06:58:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2240

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Buldum! Evreka! εὕρηκα!”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder