Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor!

Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor! Neuroscience News
1 dakika
183
Tüm Reklamları Kapat

Avustralya Ulusal Üniversitesinden araştırmacılar, beyin tümörlerini daha hızlı ve doğru bir şekilde sınıflandırmak için yeni bir yapay zeka aracı geliştirdi.[1]

Araştırma ekibinden Dr. Danh-Tai Hoang, tümörlerin teşhisinde ve sınıflandırılmasında hassasiyet, hastaların etkili tedavisi için çok önemli bir araç olduğunu belirtiyor. Dr. Hoang, şöyle devam ediyor:

Farklı türdeki beyin tümörlerini tanımlamak için mevcut altın standart, DNA metilasyonuna dayalı profillemedir. DNA metilasyonu, gen aktivitesini kontrol etmek için bir anahtar gibi davranır ve hangi genlerin açılıp kapandığını belirler. Ancak bu tür testleri yapmak için gereken süre, büyük bir dezavantaj olabilir. Bu genellikle birkaç hafta veya daha fazla sürer. Hastalar tedavi kararlarında hızlı sonuçlara ihtiyaç duyabilir. Ayrıca, bu testlerin dünya çapındaki neredeyse tüm hastanelerde bulunmaması da bir sorun.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ulusal Kanser Enstitüsü'nden uzmanlarla iş birliği yaparak, DNA metilasyonunu tahmin etmenin ve ardından beyin tümörlerini 10 ana alt tipte sınıflandırmanın bir yolu olan DEPLOY'u geliştirdiler.

Tüm Reklamları Kapat

DEPLOY, bir hastanın dokusunun histopatoloji görüntüleri adı verilen mikroskobik resimlerinden yararlanıyor. Model, ABD ve Avrupa'dan yaklaşık 4.000 hastadan oluşan büyük veri kümeleri üzerinde eğitildi ve doğrulandı. Dr. Hoang, bu konuda şöyle diyor:

DEPLOY, sıra dışı bir şekilde, yüzde 95'lik benzeri görülmemiş bir doğruluk oranına ulaştı. Dahası, özellikle sınıflandırılması zor olan 309 örnekten oluşan bir alt küme verildiğinde, DEPLOY, başlangıçta patologlar tarafından koyulan tanıdan klinik olarak daha uygun bir tanı koyabildi. Bu, DEPLOY'un gelecekteki potansiyel rolünü göstermektedir: DEPLOY, bir patoloğun ilk teşhisine ek olarak veya uyumsuzluk durumunda yeniden değerlendirmeyi teşvik ederek bir tamamlayıcı araç görevi görebilir.

Araştırmacılar DEPLOY'un nihayetinde diğer kanser türlerinin sınıflandırılmasına yardımcı olmak için de kullanılabileceğine inanıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ D. Hoang, et al. (2024). Prediction Of Dna Methylation-Based Tumor Types From Histopathology In Central Nervous System Tumors With Deep Learning. Nature Medicine, sf: 1-10. doi: 10.1038/s41591-024-02995-8. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2024 02:23:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17732

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beyaz
Görelilik
Bakteri
Hastalık Yayılımı
Organ
Yangın
Gıda Güvenliği
Regülasyon
Foton
Aşırı
Güneş
Sinaps
Yıl
Hamile
Karanlık Madde
Ekonomi
Uterus
Lgbt
Ses Kaydı
Göç
Kamuflaj
Sinek
Biyocoğrafya
Viroloji
Dışkı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor!. (26 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17732
Derin, U. (2024, May 26). Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17732
U. Derin. “Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 26 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17732.
Derin, Ufuk. “Yeni Yapay Zeka Aracı Beyin Tümörü Sınıflandırmasını Hızlandırıyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 26, 2024. https://evrimagaci.org/s/17732.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close