Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yeni Pil Sayesinde Telefonlar 30 Saniyede Tamamen Şarj Olabilecek!

Yeni Pil Sayesinde Telefonlar 30 Saniyede Tamamen Şarj Olabilecek!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tel Aviv merkezli bir teknoloji şirketi olan StoreDot'daki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir pil süper yüksek bir şarjı çok hızlı yükleyebiliyor, tamamen şarjı bitmiş olan telefonunuzu 30 saniyede şarj edebiliyor. 2015 başında Tel Aviv'deki Microsoft Think Next Konferansı'nda tanıtılan StoreDot'un prototip pili, %27 seviyesine kadar düşmüş bir Samsung S4 telefon pilini sadece 26 saniyede tamamen doldurdu. Aynı pilin biraz daha geliştirilerek bir elektrikli arabayı dakikalar içinde şarj edebileceği iddia ediliyor. Elektrikli araba sektörünün en büyük problemlerinden biri olan şarj süresi engeli aşılabilecek olursa, otomotivin yüzü çok kısa sürede tamamen değişebilir. TechWeek Europe'dan Steve McCaskill şöyle söylüyor:

Bu şekilde 26 saniyede şarj etmek her saniyede 100 mAh (miliamper-saat) şarj gerektirir. Daha basit anlatımla, göze oldukça büyük görünen bu akım 360A [amper], tabii ki sadece şarj aletinin ikincil devresine (transformatöre) iletiliyor. Bu yüzden evdeki elektrik şebekeniz güvende olacaktır.

Reuters yeni pili inanılmaz derecede yoğun, gücü çekebilen ve daha önce hiç olmadığı kadar verimli muhafaza eden bir süngere benzetti. StoreDot'un tasarımı, şu anda çok büyük ve kullanışsız olması sebebiyle henüz günlük kullanıma hazır olmasa da, takım 2016'nın sonlarında ticarileşme için hazır olacağını tahmin ediyor. İnce, akıllı telefonlara uygun bir kopyasının 2017 başlarında pazarda olması umuluyor. Bu durumda, sıradan bir telefonun 1 gün kullanabileceği enerjiyi sadece saniyeler içinde telefonumuza "pompalayabileceğiz". StoreDot'un kurucu başkanı Doron Myersdorf, Reuters'a şöyle söyledi: "Bu üründe kullandıklarımız yeni malzemeler, daha önce hiç geliştirilmediler."

Şirketin sentezlediği ve gücü hızla emmesini ve tutmasını sağlamak için pilin içine koyduğu 2.1 nanometre çapında yapay peptit molekülleri olan özel 'nanonoktalardan' bahsetti. McCaskill'e göre, nanonoktalar ilk kez Tel Aviv'de 10 yıl kadar önce Alzheimer hastalığı ile ilgili, tamamen alakasız bir araştırmanın bir parçası olarak keşfedildi. Birçok uygulamada kullanılabileceği ortaya konunca, StoreDot'taki araştırmacılar onları hafıza çiplerine adapte etmeye çalıştılar.

Şirket bunu yapmak için iyi bir yatırım yaptı. Sadece Rus milyarder ve Chelsea futbol kulübü sahibi Roman Abramovich tarafından değil, aynı zamanda ismi açıklanmayan, lider bir telefon üreticisi tarafından desteklendiler ve sermaye olarak 48 milyon dolar topladılar.

Myersdorf Reuters'a StoreDot teknolojisiyle bütünleşmiş telefonların şimdiki ortalama akıllı telefon fiyatından 150 dolar daha pahalı olacağını ve 3 yıllık kullanım ömründe 1500 yeniden şarj döngüsünü karşılayacağını söyledi. Fazla uzak olmayan gelecekte teknolojiyi elektrikli arabalara da genişletmeyi umuyorlar, o zaman bu araba pilleri şu an olduğu gibi bütün gece şarj olmak yerine bir kaç dakikada şarj edilebilecek. Bağımsız bir uzman olan Zack Weisfeld şöyle söylüyor:

Pilin boyutu ve güç döngüsü devri [pilin yeniden şarj edilebileceği sayı] ile başa çıkmak için hala gitmeleri gereken biraz yol var, fakat çözülebilirse, çok büyük bir buluş olacak.

Aşağıdaki videodan telefonun şarj edilişini görebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 23:54:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3320

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Gelişim
Arı
Atom
Yavru
Parazit
Zaman
Besin Değeri
Diş Hekimliği
Albert Einstein
Deizm
Maymun
Transkripsiyon
Bilinç
Sinir Sistemi
Lgbt
Sağlık
Toplum
Hominid
Maske Takmak
Doğru
Bilim İnsanı
Elektrik
Oksijen
Koronavirüs
Uzay Görevleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder