Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tel Aviv merkezli bir teknoloji şirketi olan StoreDot'daki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir pil süper yüksek bir şarjı çok hızlı yükleyebiliyor, tamamen şarjı bitmiş olan telefonunuzu 30 saniyede şarj edebiliyor. 2015 başında Tel Aviv'deki Microsoft Think Next Konferansı'nda tanıtılan StoreDot'un prototip pili, %27 seviyesine kadar düşmüş bir Samsung S4 telefon pilini sadece 26 saniyede tamamen doldurdu. Aynı pilin biraz daha geliştirilerek bir elektrikli arabayı dakikalar içinde şarj edebileceği iddia ediliyor. Elektrikli araba sektörünün en büyük problemlerinden biri olan şarj süresi engeli aşılabilecek olursa, otomotivin yüzü çok kısa sürede tamamen değişebilir. TechWeek Europe'dan Steve McCaskill şöyle söylüyor:

"Bu şekilde 26 saniyede şarj etmek her saniyede 100 mAh (miliamper-saat) şarj gerektirir. Daha basit anlatımla, göze oldukça büyük görünen bu akım 360A [amper], tabii ki sadece şarj aletinin ikincil devresine (transformatöre) iletiliyor. Bu yüzden evdeki elektrik şebekeniz güvende olacaktır." 

Reuters yeni pili inanılmaz derecede yoğun, gücü çekebilen ve daha önce hiç olmadığı kadar verimli muhafaza eden bir süngere benzetti. StoreDot'un tasarımı, şu anda çok büyük ve kullanışsız olması sebebiyle henüz günlük kullanıma hazır olmasa da, takım 2016'nın sonlarında ticarileşme için hazır olacağını tahmin ediyor. İnce, akıllı telefonlara uygun bir kopyasının 2017 başlarında pazarda olması umuluyor. Bu durumda, sıradan bir telefonun 1 gün kullanabileceği enerjiyi sadece saniyeler içinde telefonumuza "pompalayabileceğiz". StoreDot'un kurucu başkanı Doron Myersdorf, Reuters'a şöyle söyledi:

"Bu üründe kullandıklarımız yeni malzemeler, daha önce hiç geliştirilmediler."

Şirketin sentezlediği ve gücü hızla emmesini ve tutmasını sağlamak için pilin içine koyduğu 2.1 nanometre çapında yapay peptit molekülleri olan özel 'nanonoktalardan' bahsetti. McCaskill'e göre, nanonoktalar ilk kez Tel Aviv'de 10 yıl kadar önce Alzheimer hastalığı ile ilgili, tamamen alakasız bir araştırmanın bir parçası olarak keşfedildi. Birçok uygulamada kullanılabileceği ortaya konunca, StoreDot'taki araştırmacılar onları hafıza çiplerine adapte etmeye çalıştılar.

Şirket bunu yapmak için iyi bir yatırım yaptı. Sadece Rus milyarder ve Chelsea futbol kulübü sahibi Roman Abramovich tarafından değil, aynı zamanda ismi açıklanmayan, lider bir telefon üreticisi tarafından desteklendiler ve sermaye olarak 48 milyon dolar topladılar.

Myersdorf Reuters'a StoreDot teknolojisiyle bütünleşmiş telefonların şimdiki ortalama akıllı telefon fiyatından 150 dolar daha pahalı olacağını ve 3 yıllık kullanım ömründe 1500 yeniden şarj döngüsünü karşılayacağını söyledi. Fazla uzak olmayan gelecekte teknolojiyi elektrikli arabalara da genişletmeyi umuyorlar, o zaman bu araba pilleri şu an olduğu gibi bütün gece şarj olmak yerine bir kaç dakikada şarj edilebilecek. Bağımsız bir uzman olan Zack Weisfeld şöyle söylüyor:

"Pilin boyutu ve güç döngüsü devri [pilin yeniden şarj edilebileceği sayı] ile başa çıkmak için hala gitmeleri gereken biraz yol var, fakat çözülebilirse, çok büyük bir buluş olacak."

Aşağıdaki videodan telefonun şarj edilişini görebilirsiniz:

 

Düzenleyen: ÇMB

Kaynak: ScienceAlert

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 17:09:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3320

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bütün zevklerimiz, mutluluğumuz, kahkahalarımız ve jestlerimiz ve acılarımız, kederlerimiz, ümitsizliklerimiz ve gözyaşlarımız beyinden ve yalnızca beyinden kaynaklanır.”
Hipokrat
Geri Bildirim Gönder