Yellowstone Kaplıcaları ve Bozuk Paralar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki “Morning Glory” adındaki kaplıca havuzuna ait bu fotoğraf belki de çoğunuzu kendine hayran bırakmıştır. Ama maalesef ki bu manzara sanıldığı gibi bir “doğa” harikası değil! İnsanların neden olduğu tahribatın bir ürünü...

"Morning Glory" (Sabahın Görkemi) ve Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki daha nice termal havuz 1950’li yıllara kadar duru mavi bir renge sahiplerdi. Ancak 1950’li yıllardan itibaren turist akınına uğrayan kaplıcaların doğal billur mavi rengi yıllar içerisinde parlak sarı-yeşil bir renge dönüştü. Bunun sebebi ise "dileklerinin gerçekleşmesi için" havuza metal para atan turistler!

Peki bu nasıl gerçekleşti? Hemen söyleyelim. Normalde kaplıcaların doğal sıcaklığı, suyun billurluğunu bozabilecek atıklar üreten canlıların yaşamasına izin vermemekteydi. Ancak metal paraların, çöplerin ve ağaçlardan dökülmüş molozların kaplıca kanallarını zaman içerisinde tıkaması, suyun dolaşımının yavaşlamasına neden oldu. Bu da, suyun sıcaklığının giderek düşmesiyle sonuçlandı. Bu yeni sıcaklık, söz konusu sıcaklık aralığında yaşayabilen fotosentetik mikroorganizmaların (özellikle bakterilerin) su içerisinde rahatlıkla üreyebilmesini mümkün kıldı. İşte, değişen sıcaklık derecelerinde yaşayabilen bu bakteriler ve ışığın farklı derinliklerde su ile olan etkileşimi, Morning Glory'e ve Yellowstone Ulusal Parkı'ndaki diğer termal havuzlara bu yeşilli sarılı görüntüyü veriyor. 

Ana görselimizde, Morning Glory’nin 1966’da çekilmiş ve henüz fazlaca kirlenmemiş halinin de bir fotoğrafını görüyorsunuz. Kirlilikten önceki hali mi daha "güzel" yoksa sonrası mı? Bizim güzellik algımız, doğayı değiştirmemiz için geçerli ve yeterli bir neden mi?

Karar sizin.

Ya da, sizin mi?

 

Görsel ve Düzenleme: ÇMB

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Science Friday
  2. Mirror

Canlı Dünya: 35400 Kilometreden Dünya'nın Değişimi...

Karıncaları Zombileştiren Mantarlar: Cordyceps ve Ophiocordyceps Mantarları

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim