Reklamı Kapat

Yaşam, Yer Kabuğunun Derinliklerinde Başlamış Olabilir!

Bir Araştırma Ekibi, Yer Kabuğunda Yaklaşık 3.8 Milyar Yıl Önce Var Olan Zorlu Koşulları Yeniden Yarattı!

Yaşam, Yer Kabuğunun Derinliklerinde Başlamış Olabilir!
Yazar Amit Malewar Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
1,541 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Başlangıçta, bir kabarcık vardı: Bir zarla çevrili, sabun köpüğüne benzeyen, kendi kendine üretilmiş bir kabarcık... İlkel çorbanın ''tarifine'' göre, yüksek basınçlı, 40-80°C sıcaklığında bir sıvıyla çevriliydi.

Deneyde bilim insanları, Dünya'nın iç kısımlarında ve jeotermal kaynaklardaki su dolu çatlakları yeniden yarattılar. On dört gün içinde toplam 1500 kabarcık neslini yaratıp parçalara ayırdılar. Bilim insanları, bazı kabarcıkların ilkel çorbadan, belirli protein öncüllerini zarlarına gömdükleri için, nesil değişiminden sağ çıktıklarını fark ettiler. Bu onları daha stabil, daha küçük ve zarlarını biraz daha geçirgen hale getirdi. Nano-entegrasyon Merkezi'nden (CENIDE) kimyager Christian Mayer, şunları söyledi:

Bu şekilde, kabarcıkların yıkıcı baskıyı telafi edebildiği sonucuna vardık. Bir hayatta kalma stratejisi olduğu söylenebilir. Böyle bir kabarcık yok edilse bile, bir sonraki nesil, protein yapısını alır. Bu şekilde, klasik kalıtıma benzer bir şekilde, işlevi atalarından edinmiş olur.

Bilim insanları, yaşamın en azından ilk aşamasına giden yolu gösterdiklerinden eminler. UDE'de profesörlük yapan jeolog Ulrich Schreiber ise şöyle konuştu:

Hızlandırılmış olarak yaptığımız simülasyona göre, milyarlarca yıl önce bu kabarcıklar, gayzer patlamaları sırasında yüzeye çıkabilecek kadar stabilleşmiş olabilir. Zamanla, ilk hücre oluşana kadar başka işlevler de eklenmiş olabilir.

Mayer özetliyor:

Reklamı Kapat

Bu tip moleküler evrimin diğer mekanizmalara paralel olarak gerçekleştiğinden veya geçici olarak bunların yerine geçtiğini düşünüyoruz.

Konuyla ilgili daha fazlasını, yazarların İlk Hücre (The First Cell) başlıklı kitabından okumak mümkün.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 11
 • Muhteşem! 9
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Umut Verici! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 2
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Techexplorist | Arşiv Bağlantısı
 • U. Schreiber, et al. (2020). The First Cell. ISBN: 978-3-030-45381-7. Yayınevi: Springer International Publishing.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2021 08:28:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8884

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Gaz
Zaman
Psikiyatri
Göğüs
Mitler
Yüksek
Epistemik
Kuş
Primatlar
Malzeme
Kitap
Çin
Hız
Renk
Charles Darwin
İnsanlar
Savaş
Molekül
Mers
Eğilim
Darwin
Felsefe
Dna
Evrim Ağacı
Bebek Doğumu
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku