Gece Modu

Bu yazı, Science Mag News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Çocukların, papağanların ve ötücü kuşların yavrularının paylaştığı bir yetenek var: Kendi türlerinin yetişkinlerinin seslerini taklit edebilmek. Şimdi ise, araştırıcılar, Afrika’dan Pakistan’a kadar büyük bir bölgede yaşayan, oldukça sosyal bir tür olan bebek Mısır meyve yarasalarının (Rousettus aegyptiacus, yukarıdaki fotografta görünen) ses öğrenme yeteneklerini keşfetti.

Deniz memelileri ve böcekçil yarasaların da dahil olduğu az sayıda memeli türü, ses öğrenebilmekte. Yetişkin meyve yarasaları, fare benzeri sesleri de içeren zengin bir ses repertuarına sahipler. Araştırıcılar, bu seslerin yavrular tarafından öğrenilmesi gerektiğini düşündüler.

Öğrenmek için, araştırıcılar, yavru yarasaları, 5 ay boyunca anneleriyle birlikte kalacakları izole odalara yerleştirdiler, video ve ses kayıtları yaptılar. İletişim kuracağı diğer yetişkinlerden uzak olan anne yarasaların sessiz kaldığı görüldü, bebekler ise kısıtlı çağrılar ve anlamsız sesler çıkarıyorlardı.

Araştırıcılar, sonuçları Science Advances adlı akademik dergide yayınladı. Sonuçları kontrol etmek için, bebeklerin anneleri ve babalarıyla birlikte olduğu farklı gruplar oluşturdular. Bebekler, kısa zamanda annelerinin kullandığı özel sesleri kullanmaya başladılar.

İzole gruplardaki yavrular, diğer yarasaların yanına yerleştirildiğinde, ötücü kuşların aksine kısa sürede, ses eksiklerini tamamladılar. Meyve yarasaların, insanlara benzer bir şekilde, sesleri öğrendiği ve sınırlı bir ses öğrenme dönemleri olmadığı anlaşıldı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Çeviri Kaynağı: Science Mag News
 • Yosef Prat, et al. (2015). Vocal Learning In A Social Mammal: Demonstrated By Isolation And Playback Experiments In Bats. Science Advances.
 • Virginia Morell. Bats Learn Sounds Like Humans Do. (2015, Mart 27). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2018. Alındığı Yer: Science Mag News

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2020 21:55:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6994

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgi, bir şeyleri parçalarına ayırıp, analiz etmekle gelir. Bilgelik ise parçaları birleştirmekle...”
John A. Morrison
Geri Bildirim Gönder